تکاپو
تکاپو
مدرسه مذهبی

چرا فرزندمان را به مدرسه مذهبی بفرستیم؟

زمانی که تصمیم گرفته اید تا فرزند خود را به مدرسه بفرستید می ‌توانید فرزند خود را در یک مدرسه مذهبی ثبت‌ نام کنید زیرا این مدارس می‌ توانند الگوی تربیتی مناسبی را برای فرزند شما اجرا کند و فرزند شما در یک مسیر درست و عالی قرار بگیرد.

اکثر مدارس مذهبی مدارسی موفق و ممتازی هستند که والدین می‌ توانند خیلی راحت فرزند خود را در این مدارس ثبت نام کنند.

 

مهم ترین ویژگی های یک مدرسه مذهبی موفق

یک مدرسه مذهبی موفق ویژگی‌های زیادی دارد که موجب می‌شود این مدارس نسبت به مدارس دیگر برتری پیدا کنند.

این مدارس دارای کادر آموزشی مجرب و معلمان توانمندی هستند که می‌ توانند در ساخت شخصیت کودکان شما نقش مهمی داشته باشند.

این مدارس دارای برنامه‌های آموزشی متنوعی هستند که می‌ توانند در تربیت دانش آموزان موثر و مفید باشند.

داشتن برنامه‌های جامع مفید برای رشد علمی و اخلاقی دانش آموزان نیز بسیار مهم و ضروری است.

 

یکی از وظایف یک مدرسه مذهبی گسترش تربیت دینی نسل جوان است. برای داشتن یک جامعه دینی و تحقق یافتن اهداف دینی و برنامه‌های درست و منطقی نیازمند انسان‌های دین باوری هستیم که با تعالیم مذهبی به دانش آموزان انسان های خداپرست و صالحی را شکل دهند.

 

یک مدرسه مذهبی خوب چه هدف هایی دارد؟

بدون هدف موفقیتی وجود ندارد. برخی از اهداف مدارس مذهبی موفق عبارتند از:

 

  1. از مهم ترین اهدافی که یک مدرسه مذهبی خوب دارد این است که دانش آموزان را با الگوی تربیتی اسلامی صحیح آشنا کنند تا با رشد دانش آموزان صفات درستی در آنها شکل بگیرند و یاد بگیرند چگونه با صفات نادرست نفس خود مبارزه کنند.
همچنین بخوانید :  مدرسه حزب الهی به چه نوع مدارسی گفته می شود؟

 

  1. مدارسی که به آموزش‌های مذهبی و کتاب های دینی اهمیت زیادی نمی‌ دهد به موفقیت های زیادی نمی‌ رسند و دانش آموزان درک درستی از اسلام و دین پیدا نمی ‌کنند.

 

  1. مدارس مذهبی خوب یک محیط آموزشی امن و مناسبی را برای دانش آموزان فراهم می کنند و به تربیت دینی کودکان و نوجوانان می‌ پردازند.

 

  1. رفتار معلمان و مدیران در این مدارس بسیار حساب شده است و ارتباط خوب آنها با دانش آموزان و یکدیگر موجب انتقال پیام های آموزشی و تربیتی به دانش آموزان می‌شود و روی رفتار آنها تاثیر می‌گذارد و نقش زیادی در تربیت فرزندان دارد.

 

  1. اگر محیط مدرسه و فضای مدرسه یادآور فطرت خدا خواهی باشد و تقویت کننده انگیزه آخرت گرایی باشد، مسلما دانش آموزان این مدرسه به سمت خدا خواهی و آخرت گرایی کشیده می‌شوند و سمت وسوی خدایی پیدا می ‌کنند و رفتار آنها بسیار تغییر می ‌کند.

 

هیچگاه برای شما پوشش معلمان یا تحصیلات و یا سن آنها مورد اهمیت نباشد شما نباید این تفکر غلط را داشته باشید و به فرزند خود این رفتار یعنی قضاوت ساده لوحانه در مورد دیگران را منتقل نکنید.

این باور که اگر معلمی دارای پوشش شیک و پر زرق و برق نباشد نمی ‌تواند معلمی خوبی باشد درست نیست، همین طور معلمانی که ظاهر بسیار مذهبی دارند لزوما خوب نیستند.

شما باید سابقه تدریس آنها را مد نظر قرار دهید و تجربه های فراوانی که طی چندین سال بدست آورده‌ اند بررسی کنید. سابقه درخشان معلمان ضامن موفقیت فرزند شما خواهد بود.

همچنین بخوانید :  ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید

داشتن یک معلم دینی خوب چه تاثیری می‌تواند روی رفتار دانش آموزان بگذارد؟

یک مدرسه مذهبی خوب با داشتن معلمان دینی خوب موجب می ‌شود که علاوه بر یادگیری علم و دانش موجب یادگیری ایمان و دین آموزی شوند.

معلم دینی خوب تدریس را مناسب با سطح یادگیری دانش آموزان انتخاب می کند و یک رابطه معنوی و ارتباط قوی بین دانش آموزان ایجاد می‌کند.

بنابراین انتخاب یک معلم خوب باعث می‌شود که دانش آموزان معلم را بپذیرند و رفتارهای درست را از او یاد بگیرند .

چنین معلمانی در مدارس مذهبی آموزش های دینی و پرورشی را به دانش آموزان می آموزند و آنها را تبدیل به انسان های موفق و متعهد و خداشناس می کنند.

 

فضای مدرسه چه تاثیری بر رفتار دانش آموزان دارد؟

 

یک مدرسه مذهبی خوب باید دارای فضای آموزشی کافی باشد تا دانش آموزان بتوانند از این فضا استفاده کنند.

اگر در مدرسه به اندازه کافی فضای آموزشی وجود نداشته باشد،  یعنی دارای راهرو های کوچکی باشند یا دارای سقف کلاس ها کوتاه تر باشند یا حیاط کوچک داشته باشند و زمینی با  پستی و بلندی داشته باشد، قطعا بر آموزش و رفتار دانش آموزان تاثیر می گذارد.

اگر مدرسه مذهبی کلاس های کوچکی داشته باشد که دانش آموزان فضای کافی برای شادی و نشاط نداشته باشند و بیش از حد در یک کلاس باشند این مدرسه نمی‌تواند جای مناسب و خوبی برای آموزش و تربیت فرزندان باشد.

بنابراین در انتخاب مدرسه خوب یکی از ملاک‌های مورد نظر شما محیط و فضای مدرسه باشد و آن را مد نظر خود قرار دهید.

همچنین بخوانید :  تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان مثبت است یا منفی؟

 

شما می‌توانید با تحقیقات در وب سایت های مختلف و پیدا کردن اطلاعات کافی و با به دست آوردن اطمینان از مدارس مذهبی خوب فرزندان خود را به بهترین مدارس مذهبی بفرستید و  آینده فرزندان خود را تامین کنید و هیچ نگرانی در مورد آموزش و تربیت آنها نداشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارس مذهبی مقاله آیا آموزش های مدارس مذهبی تهران به دانش آموزان نسبت با مدارس معمولی متفاوت است؟ را بخوانید

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *