تکاپو
تکاپو
مدارس مذهبی دخترانه تهران

از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

با هدف تربیت اسلامی دختران و مادران فردا، مفهوم مدارس مذهبی دخترانه تهران بسیاری از والدین و مسئولین آموزش و پرورش شگفت زده نموده و مورد استقبال زیادی واقع شده است.

از چه سنی دخترم را به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم؟

بعضی از والدین از همان دوران کودکی فرزندان خود را به مدارس مذهبی میبرند. اما تعدادی از والدین با این کار مخالف هستند و به نظر آنها بهتر است فرزندشان پخته تر شود و جوان تر بشود و سپس به امور دینی و مذهبی بپردازد.

معمولا از همان کودکی بنیان و ریشه فرد شکل میگیرد پس اگر تمایل دارید که فرزند شما فردی با ایمان باشد بهتر است از همان ابتدای کودکی او را به مدارس مذهبی بفرستید تا علوم دینی را از همان کودکی فرا بگیرند.

شکل گیری شخصیت دانش آموران در مدارس مذهبی دخترانه تهران

این یکی مسئله مهمی است.  ما متعهد هستیم که محیطی امن و پرورشی برای جوانان فراهم کنیم که در آن آنها یاد بگیرند که در طول زندگی خود انتخاب های اخلاقی و با ایمان داشته باشند.

برنامه درسی و فلسفه مدارس اسلامی می تواند به پر کردن شکاف در دوره ای که آموزش شخصیت بسیار مهم است کمک کند.  اخلاق  و رشد شخصیت، برخی از باورها و ارزش‌های اساسی دین اسلام را نشان می‌دهد.

فرقه های اسلام در ایران

حدود 90 درصد از ایرانیان مذهب تشیع (اسلام) مذهب رسمی ایران را دارند. سنی و شیعه دو شاخه بزرگ اسلام هستند که اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان مذهب شیعه دارند.

دین اصلی که در ایران به دانش آموزان آموزش داده می شود اسلام و کتاب مقدس آن به نام قرآن است.

همچنین بخوانید :  مدیریت بازی و سرگرمی های دیجیتال فرزندان

دانش آموزان شروع به یادگیری آن در دبستان و دبیرستان می کنند (معمولاً در سنین 7 تا 14 سالگی) .

در این میان دولت نیز سعی می کند معلمانی مهربان و قانع کننده استخدام کند تا مطالب دینی را گام به گام به دانش آموزان آموزش دهد.

ادیان دیگر در مدارس دولتی تدریس نمی شوند. برخی مدارس خصوصی برای گروه های اقلیت شناخته شده وجود دارد که دارای ادیان دیگری مانند زرتشتی ، مسیحیت و یهودیت هستند.

این مدارس تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش هستند که الزامات برنامه درسی خاصی را بر آنها تحمیل می کند.

مدیران مدارس مذهبی دخترانه تهران باید مسلمان باشند، به استثنای معدود.

محدوده سنی ایده آل برای آموزش از چهار شروع می شود و در حدود دوازده یا سیزده سالگی به پایان می رسد.

توجه به این نکته مهم است که تاثیر والدین بر فرزندانشان در دوازده یا سیزده سالگی شروع به کاهش می‌کند، زیرا وقتی بچه‌ها در نهایت وارد سال‌ های نوجوانی می‌شوند، شروع به فکر کردن برای خودشان می‌ کنند.

سنین چهار تا شش زمان مناسبی برای معرفی دین است زیرا کودکان در این سنین بیشتر درگیر می شوند و همچنین با آموزش رسمی آشنا می شوند.

در این سنین کودکان با اعمال خود آگاه تر و معقول تر می شوند و شروع به تشخیص خوب از بد می کنند.

در این مقطع دانش آموزان مشتاق یادگیری و کشف معنویت هستند، و همچنین این مواقعی است که تقریباً در مورد همه چیز سؤالات زیادی دارند.

آموزش نقش دین در زندگی دختران در مدارس مذهبی دخترانه تهران

در سنین هفت و هشت سالگی، کودکان قبلاً اذعان کرده ‌اند که دین موضوعی است که باید مورد بحث قرار گیرد یا چیزی است که زندگی همه را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مهد کودک مذهبی در تهران

راسل پیشنهاد می کند که کودکان در این سنین قبلاً قادر به درک شباهت ها و تفاوت های دو یا چند دین هستند.  علاوه بر این، بچه ها ممکن است از قبل افکار خود را در مورد ایمان و عقاید داشته باشند.

آموزش مذهب در مقاطع سنی مختلف

از سن نه تا یازده سالگی، مذهب در نهایت به موضوعی رایج برای کودکان در داخل و خارج از خانه تبدیل خواهد شد.

این مقطع می تواند زمان مناسبی برای معرفی سواد دینی، نکاتی مانند گناه و جهنم، اراده و اختیار خداوند، معنای شعائر و نمادهای مذهبی و غیره باشد.

وقتی بچه ها دوازده یا سیزده ساله می شوند، آموزش آنها در مورد دین اساساً برای والدین به یک چالش تبدیل می شود.

در این سنین و تا سنین نوجوانی و بزرگسالی، آموزش دینی صرفاً به شما به عنوان والدین آنها بستگی نخواهد داشت، بلکه ترکیبی از اطلاعات و تاثیرات در خانه، مدرسه، کلیسا و سایر گروه‌ها و به‌ ویژه دوستان و افرادی است که با آنها ملاقات می‌ کنند.

 

روش تدریس در مدارس مذهبی دخترانه تهران

 

روش اصلی تدریس در مدارس مذهبی دخترانه تهران هنگام معرفی دین به کودکان خردسال از طریق بازی است.  معمولا نوعی بازی به نام “واقعیت، تخیل یا باور” توصیه می شود. در این بازی باید  اجازه دهید فرزندانتان موضوعات یا اظهارات را به عنوان واقعیت یا در نهایت واقعی تشخیص دهند.

دلایل فرستادن دختران به مدارس مذهبی دخترانه تهران

دلایل متعددی وجود دارد که چرا والدین باید حتی در سنین پایین به فرزندان خود در مورد دین آموزش دهند.  شاید مهم ترین آنها این است که آموزش های دینی و اهمیت آن فرزندان را نسبت به افراد دیگر و مذهب آنها مداراتر و حساس تر نموده یا درک آنها را بیشتر می کنند.

همچنین بخوانید :  تقویت هوش مالی کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

جمع بندی

مدارس مذهبی دخترانه تهران به سرعت در این شهر رواج یافته و با هدف تربیت فرزندان اسلامی درصدد بهبود شیوه های آموزش مذهب در محیط مدرسه می باشند.

برای کسب اطلاعات دیگر در این راستا مقاله فرزندم در مدرسه مذهبی دخترانه تهران چه آموزش های ویژه ای می بیند؟ را مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *