تکاپو
تکاپو
مدرسه مذهبی دخترانه

فرزندم در مدرسه مذهبی دخترانه تهران چه آموزش های ویژه ای می بیند؟

اگر شما هم در مورد مدارس مذهبی شنیده باشید شاید بخواهید بدانید در یک مدرسه مذهبی دخترانه تهران چه آموزش های خاصی به دانش آموزان داده می شود. تا انتهای این مقاله با ما باشید تا با برخی آموزه های ویژه و ویژگی های مدارس مذهبی دخترانه در تهران آشنا شوید.

موضوعات آموزشی ویژه در مدرسه مذهبی دخترانه تهران

در آموزش سنتی مسلمانان به کودکان خواندن و گاهی صحبت کردن به زبان عربی و حفظ سوره های اصلی قرآن آموزش داده می شود.

بسیاری از کشورها برای این منظور مدارس دولتی دارند ( مدرسه اسلامیه در عربی، به معنای «مدرسه اسلامی) با هدف آموزش های اسلامی تاسیس شده اند.

مزایای ثبت نام فرزندان در یک مدرسه مذهبی دخترانه تهران

انتخاب و فرستادن فرزندتان به یک مدرسه دینی می تواند مزایای آموزش خصوصی را همراه با راحتی بیشتر در یک جامعه مذهبی ارائه دهد. مهم ترین مزایای این مدارس عبارتند از:

  • یک دبستان مذهبی دخترانه می ‌تواند فضاهای مناسبی را به منظور بحث و گفتگوی مذهبی و تبادل نظر برای دانش آموزان ایجاد کند که در تربیت آنها بسیار موثر می‌باشد.
  • برپا داشتن منظم، به موقع و همیشگی نماز جماعت البته با حضور مدیران و دبیران در نمازخانه های مدرسه دومین ویژگی این مدارس است.

نحوه تشویق در مدرسه مذهبی دخترانه تهران

تشویق در مدارس مذهبی دخترانه می تواند به یکی از این اشکال زیر باشد:

  • اجرای مسابقات مذهبی بین دانش آموزان و تشویق نفرات ممتاز
  • داشتن یک کتابخانه‌ی علمی و مذهبی که دارای کتاب های مذهبی جذّاب و قابل فهم برای دانش آموزان باشد تا آنها را برای مطالعه ترغیب کند.
  • برگزارکردن اردوهای زیارتی به همراه معلمان و مدیران برای ایجاد انگیزه مذهبی قوی
  • دعوت کردن از شخصیت های دینی محبوب شهر
  • استفاده از اساتید دینی قوی و مناسب
  • برگزاری میزگردهای هفتگی و ماهانه برای طرح موضوعات عقیدتی که می‌تواند بسیار موثر باشد تا شبهات دینی دانش آموزان رفع شود.
همچنین بخوانید :  تاثیر تربیت اسلامی در رفتار فرزندان با ثبت‌ نام در مدرسه مذهبی پسرانه تهران

چگونه یک مدرسه مذهبی خوب در تهران بیابیم؟

یافتن مدرسه مناسب برای فرزندتان می تواند علاوه بر موفقیت تحصیلی، تفاوت فوق العاده ای در رشد اخلاقی و اجتماعی او ایجاد کند. به هر حال، تنها بزرگسالانی که بیشتر از شما با فرزندتان وقت می گذرانند معلمان آنها هستند. منطقی است که والدین به دنبال محیطی آکادمیک با ارزش های سازگار با محیط خانه باشند.

مدارس دینی، به عنوان مدارس خصوصی، ممکن است نماز یومیه، یک دوره تحصیلی دینی وابسته و آموزش شخصیت بر اساس اصول آن دین را برگزار کنند.

یک مطالعه نشان داد که بین 3 تا 13 درصد از روز مدرسه صرف فعالیت های معنوی می شود. دانش آموزان ممکن است بر اساس برنامه ریزی مدرسه کتاب های درسی مذهبی یا کتاب های درسی سنتی را کار کنند.

دانش‌آموزانی که در برنامه‌های مذهبی شرکت کرده‌اند، در بزرگسالی هویت‌های مذهبی قوی‌تری را شکل می‌دهند.

مزایای ثبت نام در مدرسه مذهبی خصوصی

حضور در یک مدرسه خصوصی مذهبی دخترانه مزایای دیگری نیز دارد. در ارزیابی ملی پیشرفت آموزشی، دانش‌آموزان مدارس خصوصی مذهبی معمولاً بهتر از دانش‌آموزان مدارس دولتی امتحان می‌دهند.

جدای از نمرات آزمون، برنامه های آکادمیک این مدارس عموماً در یک محیط خصوصی خواستارتر است. به عنوان مثال، به طور کلی در مدارس مذهبی خصوصی توجه بیشتری به تربیت اسلامی دانش آموزان نسبت به مدارس دولتی یا غیرانتفاعی می شود.

از آنجایی که مدارس خصوصی تحت نظارت کمتر برنامه های اعلام شده از طرف آموزش و پرورش از سوی دولت قرار دارند، این مدارس می توانند نسبت به برنامه درسی دینی و نحوه تدریس آن بسیار انعطاف پذیرتر باشند.

همچنین بخوانید :  استفاده نامناسب از فضای مجازی چه آسیب هایی برای کودکان دختر در پی دارد؟

در نتیجه، دانش آموزان ممکن است انتظار سبک های آموزشی متفاوتی داشته باشند. علاوه بر این، معلمان زمان بسیار بیشتری برای کمک به دانش آموز در کاوش در مسائل دینی خواهند داشت.

در 30 درصد مدارس مذهبی دخترانه خصوصی نسبت دانش آموز به معلم کمتر از 10:1 است و البته، زمانی که مدرسه از دانش آموزانی با باورهای مشابه تشکیل شده باشد، اجرای این برنامه ها بسیار آسان تر است.

مدارس مذهبی معمولاً نسبت به مدارس دولتی مناطق اطراف، آموزه های دینی را  با کیفیت بالاتری ارائه می دهند. بسیاری از مدارس دینی یک برنامه درسی دوگانه یا یک مدل برنامه درسی یکپارچه را ارائه می‌ کنند که در آن دانش‌آموزان دارای برنامه دقیق مطالعات عمومی و همچنین زمان یا کلاس‌هایی برای آموزش دینی و نماز هستند.

جمع بندی

تعلیم و تربیت دینی می تواند مزایایی فراتر از یک احساس قوی از ایمان به ارمغان آورد. یک مدرسه مذهبی دخترانه تهران از رتبه بالا، جامعه دوستان، معلمان و روحانیون با پایه اخلاقی یکسان، و محیطی پایدار برخوردار است و در آن یادگیری، رشد و شکوفایی وجود دارد که همگی باعث ایجاد یک تجربه مثبت و الهام بخش از مدرسه می شوند.

ثبت نام دختران در یک مدرسه مذهبی دخترانه می تواند نقش موثری در تربیت فرزندان صالح داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این مدارس مقاله ” آیا آموزش های مدارس مذهبی تهران به دانش آموزان نسبت با مدارس معمولی متفاوت است؟ “ را مطالعه کنید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *