تکاپو
تکاپو
مدرسه حزب الهی

مدرسه حزب الهی به چه نوع مدارسی گفته می شود؟

مدرسه حزب الهی به مدرسه ای گفته می شود که یا در عملیات یا برنامه درسی خود جزء دینی دارد و یا اساساً به منظور آموزش جنبه های دینی خاص دارد.

در تعریف دیگر، مدارس حزب الهی یک مدرسه ابتدایی یا متوسطه  است که به یک سازمان مذهبی وابسته است و برنامه درسی آن علاوه بر دروس غیر مذهبی، مانند علوم، ریاضیات و هنرهای زبان، شامل آموزش عمومی دینی نیز می شود.

برنامه درسی مدرسه حزب الهی

مدارس حزب الهی باید از یک برنامه درسی ملی پیروی کنند، اما می توانند آنچه را که در علوم دینی تدریس می کنند انتخاب کنند.

مدارس مذهبی ممکن است معیارهای پذیرش و سیاست های کارکنان متفاوتی در مدارس دولتی داشته باشند، اگرچه هر کسی می تواند برای یک مکان درخواست دهد.

مدارس دینی اغلب به خاطر ارزش هایی که به کودکان القا می کنند شناخته می شوند و بسیاری از خانواده ها این موضوع را مایه آرامش می دانند. این مدارس معمولاً به دلیل توانایی‌شان در پذیرش تفاوت‌ها و ترویج مدارا و پذیرش و همچنین تدریس درس‌های دینی خود شناخته می‌شوند.

این موضوع می تواند یک تجربه یادگیری جالب برای دانش آموزی باشد که با دین خاصی آشنا نیست.

بسیاری از مدارس نیاز دارند که دانش آموزان در آداب و رسوم مذهبی مدرسه شرکت کنند، از جمله شرکت در کلاس ها و/ یا مراسم مذهبی، فعالیت ها و فرصت های یادگیری، که می تواند به دانش آموزان کمک کند تا در موقعیت های ناآشنا راحت تر شوند.

اعداف مدرسه حزب الهی

هدف برنامه آموزش دینی در مدرسه حزب الهی کمک به دانش آموزان برای یادگیری آموزه های قرآنی است که توسط آموزش و پرورش اعلام شده است. دانش‌آموزان درک ماهیت اسلام و نحوه زندگی اسلامی را به عنوان بخشی از یادگیری خود ایجاد می ‌کنند.

همچنین بخوانید :  تفاوت استعدادیابی و استعدادپروری در چیست؟

دانش‌آموزان سال‌های 3 ، 5 و 9 ارزیابی سواد دینی روحانیون را تکمیل می‌کنند، یک ارزیابی مبتنی بر برنامه درسی که ماهیت مترقی واحدهای آموزش دینی را منعکس و از آن پشتیبانی می‌کند.

 

نحوه ارزیابی در مدرسه حزب الهی

ارزیابی بر توانایی دانش آموزان در یادآوری مطالب مربوط به مذهب شیعه و دانش و درک آنها از آموزش دینی متمرکز است و برای سنجش ایمان دانش آموز طراحی نشده است.

هدف از ارزیابی ارائه تصویری لحظه ای از عملکرد دانش آموزان در آموزش دینی به مدارس فردی است. مقایسه بین عملکرد دانش آموزان در گزارش دانش آموز و مدرسه ارائه شده است. مدارس و دانش آموزان این فرصت را دارند که دانش آموزان را با همسالان خود و سایر دانش آموزان در سراسر کشور مقایسه کنند.

مدارس مذهبی تلاش می کنند تا فضای آموزشی را برای دانش آموزان فراهم کند که باعث رشد هویت دینی آنها شود. دانش‌آموزان از طریق تجربیات و پروژه‌های یادگیری، باورهای اخلاقی  دینی را در زندگی روزمره خود به کار می‌گیرند و مهارت‌ها و سواد قرآنی مورد نیاز برای تبدیل شدن به عضوی جدایی ناپذیر از جامعه اسلامی را توسعه می ‌دهند.

آموزش دینی  موضوعی است که در سطوح ابتدایی و متوسطه تدریس می شود و هدف آن توسعه درک کودکان از ادیان جهان است.  از طریق آموزش دینی، کودکان با ادیان مختلف و سنت ها، اعمال و اعتقادات آنها آشنا می شوند.

دین مجموعه ای از اعمال را به شما می آموزد که باید با آنها زندگی کنید، مانند مهربانی با دیگران، گفتن حقیقت یا دعا کردن.  بسیاری از ادیان سنت های مختلفی دارند، مانند حضور در مساجد ، جشن گرفتن اعیاد مذهبی یا پوشیدن لباس های خاص.

همچنین بخوانید :  چگونه از اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان پرهیز کنیم؟

هدف اصلی تعلیم و تربیت دینی کشف این موضوع است که مردم به چه چیزهایی اعتقاد دارند و این چه تفاوتی در نحوه زندگی آنها ایجاد می کند، به طوری که دانش آموزان بتوانند دانش، درک و مهارت های مورد نیاز برای رسیدگی به سؤالات مطرح شده توسط دین و عقیده را به دست آورند و در مورد ایده ها و روش های خود تأمل کنند.

داستان های قرآنی و دینی  برنامه کودک دینی و دیگر متون ساده برای کودکان جذاب هستند.  آنها را به هر طریقی معرفی کنید، اما نه به عنوان پله ای برای ایجاد ایمان و اعتقاد دانش آموزان مناسب است‌.

نقش مربیان در مدرسه حزب الهی

مربیان برای آگاهی دانش آموزان از دین تلاش می کنند، اما برای پذیرش هیچ دینی توسط دانش آموزان فشار نمی آورند.  این کلاس در مورد ادیان آموزش می دهد، اما هیچ دینی را ترویج یا تحقیر نمی کند.  دانش آموز را با هر باور خاصی مطابقت دهد.

جمع بندی

یک مدرسه خصوصی دینی به سادگی یک مدرسه است که با یک گروه مذهبی خاص مانند اسلام شناخته می شود. اغلب این مدارس دارای برنامه های درسی هستند که شامل آموزه های این ایمان در کنار یک برنامه درسی سنتی است، که اغلب به عنوان برنامه درسی دوگانه شناخته می شود.

این مدارس معمولا به طور مستمر تأمین مالی می شوند، به این معنی که آنها وابسته به هزینه های تحصیل و / یا تلاش های جمع آوری بودجه برای کار هستند. مدارس  مذهبی، آموزه های یک مذهب خاص را در بر می گیرند، و دانش آموزان خود را در مطالعات مذهبی اسلامی  و سایر مذاهب قرار می دهند.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدرسه مذهبی دخترانه در تهران؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله چرا فرزندمان را به مدرسه مذهبی بفرستیم؟ را مطالعه کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *