تکاپو
تکاپو
سن بیداری جنسی

سن بیداری جنسی کودکان چه سنی است؟

سن بیداری جنسی در کودکان مختلف بسته به فرهنگ خانوادگی و اجتماعی آنها تفاوت می کند. توسعه تمایلات جنسی، بخشی جدایی ناپذیر از فرایند رشد و بلوغ کودکان است.  مجموعه‌ ای از فعالیت‌های جنسی هیجان ‌انگیز، احساسی، و متعاقب آن ممکن است قبل یا در اوایل دوران بلوغ، اما قبل از رسیدن به بلوغ کامل جنسی رخ دهد.

رشد و درک تمایلات جنسی کودکان توسط بزرگسالان تحت تأثیر جنبه های اجتماعی و فرهنگی مختلفی قرار می گیرد. مفهوم جنسیت کودک نیز نقش مهمی در روانکاوی ایفا می کند.

کودکان می ‌توانند لذت تحریک دستگاه تناسلی را به طور طبیعی در سنین پایین کشف کنند.  پسرها اغلب روی شکم دراز می کشند و دختران ممکن است بنشینند و تکان بخورند.  تحریک دستی در زمان نوجوانی اتفاق می‌افتد و ممکن است خودارضایی متقابل یا سایر آزمایش‌های جنسی بین نوجوانان در سنین مشابه اتفاق بیافتد، هر چند اگر فشار منفی همسالان یا اقتدار بزرگسالان وجود داشته باشد ممکن است به دلیل اجبار فرهنگی یا مذهبی این فعالیت‌ها را مهار یا پنهان کند.

سن بیداری جنسی کودکان از 3 تا 7 سالگی

از سنین سه تا هفت سالگی، کنجکاوی جنسی کودکان در حد مواردی که در ادامه بیان می شود، طبیعی است:

کودکان در مورد اینکه نوزادان از کجا می آیند کنجکاو هستند. کودکان ممکن است بدن کودکان و بزرگسالان دیگر را از روی کنجکاوی لمس کنند. برای برخی از کودکان، لمس اندام تناسلی، به ویژه هنگامی که خسته یا ناراحت هستند افزایش می یابد.

سنین اولیه مدرسه تقریباً سنین پنج تا هفت آغاز سن بیداری جنسی کودکان است  و خودارضایی در این سنین رایج است. در این سن کودکان بیشتر از تفاوت های جنسیتی آگاه می شوند و تمایل دارند دوستان و همبازی های همجنس خود را انتخاب کنند و حتی جنس مخالف را تحقیر کنند.

همچنین بخوانید :  مشاهده رفتارهای جنسی در کودکان از چه سنی و تا چه حد عادی است؟

کودکان ممکن است وابستگی نزدیک خود را به والدین همجنس خود کنار بگذارند و بیشتر به والدین غیرهمجنس خود وابسته شوند.

در این مدت، کودکان، به ویژه دختران، آگاهی بیشتری درباره هنجارهای اجتماعی در رابطه با جنسیت، برهنگی و حریم خصوصی از خود نشان می دهند. همچنین کودکان ممکن است از اصطلاحات جنسی برای آزمایش واکنش بزرگسالان استفاده کنند.

 

دوره پیش دبستانی 5 تا 7 سال

اگرچه سن بیداری جنسی کودکان بین کودکان مختلف تفاوت می کند، کودکان عموماً در مورد بدن خود و دیگران در این سنین کنجکاو هستند و بدن خود را از طریق بازی های جنسی اکتشافی کشف می کنند. «دکتر بازی» یکی از نمونه‌های این کاوش در دوران کودکی است.  چنین بازی هایی به طور کلی در کودکان خردسال عادی در نظر گرفته می شود.  تمایلات جنسی کودکان اساساً متفاوت از رفتار جنسی بزرگسالان است که بیشتر هدف محور است.

در میان کودکان ۵ تا ۷ سال، دخول در ناحیه تناسلی و تماس دهانی و تناسلی بسیار نادر است، و ممکن است به عنوان تقلید از رفتارهای بزرگسالان تلقی شود. چنین رفتارهایی در میان کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند، بیشتر دیده می شود.

در این سن کودکان سوالات زیادی درباره تفاوت در جنسیت، اعضای خصوصی بدن، بهداشت و توالت، بارداری و تولد را مطرح می کنند. اندام تناسلی خود را بررسی نموده و می توانند لذت نمایش و نگاه کردن به قسمت های خصوصی بدن را  تجربه کند.

 

حدود بیداری جنسی طبیعی در سن 6-8 سالگی

در این سن کودکان به اطلاعاتی در مورد رشد فیزیکی، روابط، رفتار جنسی قاعدگی و بارداری، و ارزش‌های شخصی نیاز دارند. تمایل به صحبت با کودکان همسن و هم جنس، اغلب در طول بازی یا نقش‌آفرینی در مورد اندام های جنسی انتظار می‌رود.

همچنین بخوانید :  تقویت هوش مالی کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

در سن 8 یا 9 سالگی، کودکان متوجه می شوند که برانگیختگی جنسی نوع خاصی از احساسات وابسته به عشق شهوانی است و این تجربیات لذت بخش را از طریق تماشای صحنه های مختلف، لمس خود و دیگری تجربه می کنند.

تعاملات جنسی با بزرگسالان، با داشتن آگاهی از اعمال جنسی خاص، بروز رفتار جنسی در یک مکان عمومی یا از طریق استفاده از تلفن یا فناوری اینترنت رخ می دهد.

 

رفتارهای جنسی طبیعی در سن مدرسه 9-12 سال

تغییرات هورمونی و تأثیر عوامل خارجی مانند همسالان، رسانه ها و اینترنت باعث کم شدن سن بیداری جنسی کودکان و آگاهی جنسی آنها شده و احساسات و علاقه را در شروع سن بلوغ به خصوص در دوران مدرسه در کودکان افزایش می دهد.

 

بیداری جنسی طبیعی در نوجوانی (13 تا 16)

در این سن نوجوان به اطلاعات و سوالاتی در مورد تصمیم گیری درباره روابط اجتماعی و آداب و رسوم جنسی، ارزش های شخصی و پیامدهای رفتار جنسی نیاز دارد.

انتظار می رود که خود تحریکی در خلوت ادامه یابد. دختران قاعدگی را آغاز خواهند کرد و  پسران شروع به تولید اسپرم خواهند کرد. با شروع سن بیداری جنسی کودکان، پرسیدن سوالات جنسی و صحبت بین نوجوانان هم سن و غیر همجنس رایج می شود. در این گروه سنی اولین رابطه جنسی تقریباً برای یک سوم نوجوانان اتفاق می افتد.

 

 

 

جمع بندی

سن بیداری جنسی کودکان بر اساس شرایط محیطی و خانوادگی در کودکان مختلف تفاوت می کند اما آنچه مسلم است همه کودکان در سنین خاصی رفتارهای جنسی را تجربه می کنند.

همچنین بخوانید :  آیا مدرسه دینی برای اهل سنت در تهران وجود دارد؟

 

منابع :

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Child_sexuality

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *