تکاپو
تکاپو
تفاوت استعدادیابی و استعدادپروری

تفاوت استعدادیابی و استعدادپروری در چیست؟

می توان در تفاوت بین استعدادیابی و استعدادپروری بگوییم  که استعدادیابی  فهمیدن یک استعداد جدید  درون شخص و یا کودکمان است  که می تواند در آینده  یک معلم، ورزشکار، هنرمند یا مستعد در هر شغل دیگری باشد. استعداد پروری یعنی نگهداری  این استعداد و توانایی،  همچنین در استعداد پروری نقش مربی بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که اگر بتواند به درستی انگیزه دهد فرد می تواند در آن رشته  موفقیت های زیادی در زمان کوتاه بدست بیاورد.

به طور کلی  می توان گفت کسی در  مسیر علاقه و استعداد خود حرکت کند، نسبت  به کسی که در مسیر استعداد خود حرکت نکرده خیلی سریع تر به نتیجه دلخواه خود می رسد. به عبارت دیگر کسی که در مسیر استعداد درونی خود حرکت نکند باید وقت و انرژی بیشتری صرف کند.

در کشورهای  پیشرفته هنگام  ورود کودک به پایه اول ابتدایی   آزمون استعدادیابی  گرفته می شود و طبق استعداد هر فرد با او کار و تمرین  می شود. با این کار استعداد درونی یا همان استعداد نهفته ، کم کم آشکار می شود و کودک به رضایتمندی  می‌رسد. در حالیکه این آزمون در نظام آموزشی ما هیچ نقشی  ندارد.

 

خواندن کتاب می تواند برای استعدادیابی کودکان مناسب باشد

برای استعدادیابی در کودکان می توانیم از کتاب کمک های زیادی بگیریم . کتاب یکی از لازمه های  هر زندگی می باشد. خواندن کتاب سبب تعیین علم و آگاهی هر کودک می شود همچنین مطالعه کتاب نقش مهمی در بالا رفتن و تقویت هوش و فرهنگ او دارد و باعث بالارفتن تمرکز ذهنی می شود  که در استعداد پروری این تمرکز نقش اساسی دارد.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدرسه های غیرانتفاعی متوسطه اول

تمرین و بازی می تواند در پرورش مهارت کودک و استعدادیابی و استعدادپروری او موثر باشد

اگر در زمینه و رشته ای استعداد یابی کردیم و متوجه شدیم که کودک ما این استعداد را دارد. آنجاست که با تمرین و پرورش مهارت کودک می توانیم به او کمک بزرگی کنیم تا به هدفش برسد.

در کل  مهارت با تمرین بهتر می شود ولی وقتی در زمینه ای استعداد کودک پایین است به راحتی نمی توان با تکرار و تمرین آن را بهبود دهیم. در واقع مهارت وجود ندارد و ما آن را به وجود می آوریم . اما استعداد چیزی هست که از همان اول وجود دارد و  ما می توانیم برای پرورش آن وقت بگذاریم. بهترین کمک ما به کودک شناختن استعداد بالقوه او است که با تمرین یا بازی بتواند آن استعداد را بالفعل کند.

بهترین زمان برای استعدادیابی و استعدادپروری کودکان دوره کودکی آنها است

دوره کودکی به دلیل بالا بودن یادگیری، دوره بسیار مهم و برگشت ناپذیری است. کودکان به سرعت در حال رشد هستند و روند یادگیری با بالا رفتن سن کمتر میشود. به طور کلی بیشتر بزرگسالان متوجه میشوند که در سن پایین تر یادگیری خیلی راحت تر است و گنجایش ذهن در سنین کودکی برای یادگیری و پردازش خیلی بالاست.

اگر به دنبال استعداد یابی در کودک خود هستید باید از سن ۳تا ۶ سالگی برای این کار اقدام کنید .همچنین برای پیشرفت کودک بستری مناسب برای تمرین و تلاش او فراهم کنید تا استعداد فرزند به بهترین شکل شکوفا شود. کارشناسان بر این باورند که در سنین ۳تا ۶سالگی چون کودک آموزش حرفه آیی را ندیده و ذهن آنها به دنبال آموزش خاصی نیست در اصلاح سوگیری نشده، کاملا آماده آموزش هر چیزی می باشد. بنابراین بهتر است استعدادیابی در این برهه زمانی انجام شود.

همچنین بخوانید :  علل اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی

استعدادیابی، سرمایه گذاری روی پیشرفت و موفقیت کودک تان در آینده است

برای اینکه استعداد کودک خود را دریابید و بفهمید که او در چه زمینه های استعداد دارد باید بیشتر به او توجه کرده در بازهای که با او انجام میدهید باید متوجه شوید که کودک شما مستعد چه چیزهای هست.سرمایه گذاری روی استعداد کودک باعث شناخت بهتر او توسط خودش، خوشحالی بیشتر و در آخر اینکه فرد به رضایت شخصی می‌رسید ودر آینده این رضایت به رضایت اجتماعی تبدیل می شود.

شما با مطالعه زندگی نامه بزرگان به این نتیجه می‌رسید که هر کدام از مخترعین و بزرگان از کودکی علاقه مند به رشته خود بوده اند و از همان موقع فعالیت خود را شروع کرده اند.

سرمایه گذاری روی استعداد هر فردی  باعث می شود فرد در آینده نزدیک خودش را بهتر بشناسد   همین امر باعث بالا رفتن روحیه و انگیزه  شده  و انگیزه نیز باعث رشد  میشود

 

استعدادیابی و استعدادپروری به معنای تلاش برای رساندن کودک تان برای رسیدن به اهداف خود در بزرگسالی است

بعد از شناخت استعداد کودک حالا نوبت به استعداد پروری رسیده  است. شما باید به کودک با روش های مختلف انگیزه بدهید. مثلاً او را در کلاسی که استعداد دارد نام نویسی کنید تا برای رسیدن به هدفش تلاش کند و به موفقیت برسد. و با بزرگتر شدن معنای این جملات را بفهمد : همه ما انسانهای برای اجرای رسالت و ماموریتی به دنیا آمده ایم. باید بدانیم ماموریت ما چه چیزی هست آنوقت است که از سردرگمی در می‌آییم و یا باید بدانیم چه چیزی از زندگی خودمان میخواهیم آنوقت هست که زندگی معنا پیدا می کنید و خیلی راحت می توانیم به اهداف خود برسیم و از زندگی لذت ببریم.

همچنین بخوانید :  استعدادیابی کودکان شش ساله همراه با تست آنلاین و حضوری

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *