تکاپو
تکاپو
شناسایی استعداد

عوامل موثر در شناسایی استعداد ها و پرورش آن کدامند؟

کودکان خردسال می توانند تحت تأثیر بسیاری از عوامل اجتماعی، اقتصادی و محیطی چه به صورت مثبت و چه منفی باشند. از آنجایی که کودکان بسیار آسیب پذیر هستند، می توانند به راحتی تحت تأثیر چیزهایی قرار بگیرند که بسیاری از والدین و بزرگسالان آن را بدیهی می دانند. به گفته روانشناسان چهار عامل اصلی در شناسایی استعداد ها و پرورش آن  درکودک تأثیر می گذارد که عبارتند از:

 • رفتار و سلامت فردی کودک،
 • زندگی خانوادگی،
 • محیط یادگیری
 • محیط اجتماعی-اقتصادی.

 

 • راهکارهای شناسایی استعداد ها و پرورش آن و مقابله با رشد نامناسب گفتار و زبان

به گفته آسیب شناسان ، عوامل متعددی می توانند تأثیر مستقیمی بر رشد گفتار و زبان کودک داشته باشند. تعدادی از عوامل متعددی که ممکن است بر رشد گفتار در کودکان تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • عدم تحریک،
 • تاخیر در مهارت های حرکتی،
 • آگاهی ناکافی از ارتباطات،
 • کاهش شنوایی،
 • حرکت مکرر یا تغییر در محیط زندگی،
 • قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف
 • اضطراب بالا

نقش والدین در پرورش استعداد کودکان

بعضی مردم تصور می کنند استعداد زاده می شود. برای مثال داستانی از موتزارت در مورد نواختن پیانو  و آهنگسازی گفته می شود که این باورها را تقویت می کند.

واقعیت این است که  پدر موزارت یک موسیقیدان، آهنگساز و مربی موفق بود. او به آموزش موتزارت و ارائه تمرین سخت به او و رسیدن به کمال علاقه داشت.

علی‌رغم همه این‌ تلاش ها، موتزارت اولین شاهکار خود را تا اوایل 20 سالگی خود – پس از حدود 15 سال تمرین سخت و آموزش عالی- ارائه نکرد.

همچنین بخوانید :  فواید فضای مجازی برای کودکان

من چنین استدلال می کنم که استعداد متولد نمی شود، ساخته می شود – و والدین می توانند تفاوت بزرگی در شناسایی استعدادها و پرورش آن ایجاد کنند.

 

شرایط رسیدن به موفقیت در شناسایی استعداد ها و پرورش آن

اگرچه برخی ممکن است بر این باور باشند که استعدادیابی نادر است، بنجامین بلوم، روان‌شناس، پس از بررسی افراد برتر در شش زمینه استعدادیابی، بیان داشت: «آنچه که هر فردی در جهان می‌تواند بیاموزد، تقریباً همه افراد می‌توانند آن را، اگر شرایط یادگیری مناسبی فراهم شود، بیاموزند.

 

این شرایط مناسب شامل موارد زیر است:

 • شروع زودهنگام برای شناسایی استعداد ها
 • آموزش تخصصی پس از شناسایی استعداد ها
 • تمرین هدفمند
 • دنبال کردن یک هدف

 

کودکان نمی توانند این عوامل استعدادیابی را به خودی خود مشتعل و تقویت کنند. در عوض، همانطور که در مقاله «پرورش استعدادهای کودکان» گفتیم، کودکان برای پرورش استعدادها به یک راهنمای استعدادیابی، اغلب والدین، نیاز دارند.

 

بیایید نگاهی دقیق‌تر به این عوامل استعداد پروری و تأثیر والدین بر آنها بیندازیم.

 

1. شروع زودهنگام برای شناسایی استعداد ها

بذرهای استعدادیابی و استعدادپروری را معمولاً زود و در خانه می کارند. یک مطالعه نشان داد که 22 نفر از 24 بازیکن با استعداد – از شطرنج باز گرفته تا اسکیت باز – توسط والدین شان، معمولاً بین 2 تا 5 سالگی، با  استعدادهای خود آشنا شدند.

برخی از والدین خود مجریان یا مربیان نخبه بودند اما برخی دیگر با حوزه استعدادپروری کودک آشنا نبودند، اما یک محیط پرورشی اولیه را فراهم کردند که تقویت هوش و استعداد کودک را برانگیخته است.

همچنین بخوانید :  مهدکودک های قرآنی چه تفاوتی با مهدکودک های معمولی دارند؟

 

2. دستورالعمل تخصصی پس از شناسایی استعداد ها

کودکانی که والدین آنها تمام تلاش خود را برای ارائه یا ترتیب دادن آموزش های تخصصی انجام داده اند، توانسته اند استعداد خود را شکوفا کنند.

 

3. تمرین هدفمند

تمرین در میان کودکان با استعداد هرگز اتفاقی نیست، بلکه عمدی، هدفمند و فراتر از حیطه سرگرمی است.

برای مثال، کودکی را که در حال تقویت استعداد خود در ورزش شنا است را در نظر بگیرید. بعضی روزها کودک برای تمرین بسیار خسته است. تمام بدنش درد می کند و پیدا کردن انگیزه برای ادامه کار دشوار می شود. اگر به عنوان والدین او نتوانید انگیزه کافی بدهید که به تمرینات خود با وجود خستگی ها ادامه دهد کودک تصور می کند شما نمی دانید که چقدر سخت تمرین می کند و فکر می کنید آنها فقط در استخر می پرند و چند دور شنا می کنند. اما وظیفه والدین انگیزه بخشیدن به کودک برای انجام تمرینات هدفمند در جهت پرورش استعداد او است.”

 

4. دنبال کردن یک هدف

افراد با استعداد، معمولا در هر دوره زمانی فقط یک هدف را دنبال می کنند و والدین نیز باید از این هدف حمایت می کنند. بنابراین، به جای اینکه کودک خود را در چندین کلاس مختلف ثبت نام کنید، بهتر است استعداد واقعی او را شناسایی کرده و در همان رشته او را حمایت کنید.

 

 

جمع بندی

اگرچه داستان‌های والدین سخت‌گیر فراوان است، اکثرا والدین می‌دانند که بچه‌ها باید قطار استعدادیابی را با اشتیاق و سخت کوشی برانند و والدین فقط می‌توانند به حفظ قطار در طول مسیر کمک کنند.

همچنین بخوانید :  آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر

بنابراین استعدادیابی نقطه شروع فرآیند استعدادپروری است و تمرین کردن یک عنصر ضروری برای ایجاد یک خط  استعدادیابی قوی است. هدف والدین باید جستجو و شناسایی استعدادها ،ایجاد انگیزه در کودک و حمایت او تا رسیدن به هدف باشد.

 

منبع : https://www.hellomotherhood.com/article/217996-factors-affecting-early-child-development/

https://theconversation.com/5-ways-to-develop-childrens-talents-111041

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *