تکاپو
تکاپو
مدرسه محجبه ها

مدرسه محجبه ها چه ویژگی هایی دارد؟

شاید اولین باری است که اصطلاح مدرسه محجبه ها را می شنوید. همانطور که حدس می زنید مدارس محجبه ها جزو مدارس مذهبی دخترانه می باشند.

در این مدارس تمرکز بر آموزش و تعلیم و تربیت دانش آموزان بر اساس اصول دینی می باشد.

اهمیت تربیت دینی فرزندان در مدرسه محجبه ها

در رابطه با اهمیت تربیت اسلامی کافی است به اهمیت این امر مهم نزد خداوند و مبعوث شدن 124 هزار پیامبر به منظور تعلیم و تربیت مسلمانان بیاندیشید.

در نگرش های جدید فلسفه های اسلامی جدیدی ارائه شده است و مدارس مذهبی اهمیت بیشتری یافته است.

با گسترش بی بند و باری ها و دین گریزی ها در جامعه بسیاری از والدین مذهبی نگران آینده تربیت اسلامی فرزندان خود هستند، لذا از مدرسه محجبه ها استقبال نموده و آن را راهی برای تربیت دانش آموزان در پرتو اسلام و جهت دهی به فعالیت های آنها در مسیر اسلام می بینند.

از این رو می توان به ضرورت مدرسه محجبه ها و نحوه تعلیم و تربیت اسلامی در این مدارس پی برد.

نگرانی  والدین در رابطه با تربیت دینی فرزندان

یکی از دغدغه های پایان ناپذیر والدین در مورد تعلیم و تربیت صحیح و اسلامی فرزندان مطابق با آموزه های اسلامی و تعلیمات دینی می باشد.

گاهی این نگرانی ها و دغدغه ها و سخت گیری های بیش از حد نه تنها باعث هدایت فرزندان در مسیر اسلام نمی شود بلکه موجبات دین گریزی آنها را فراهم می آورد.

اگر روش های اصولی برای جذب فرزندان به رعایت اصول دینی و آموزش حجاب صورت نگیرد، فرزندانمان روز به روز بیشتر از دین فاصله می گیرند

همچنین بخوانید :  5روش کارآمد برای تشخیص استعداد فرزندان

معیارهای اصلی در امر تربیت دینی

از جمله مهم ترین معیارهای بارز در امر تعلیم و تربیت دینی، معیار بصیرت و شناخت است. در آستانه این شاخص ها نوعی تحول در فرزندان و تغییر رفتار در آنها به وجود می آید که بر سعادت و آینده آنها تاثیر بگذارد.

این تحول لازمه تغییر رفتار و اعمال فرزندان بوده و از جمله مبانی پایه و موثر در نوع رفتارها و اعمال آنها می باشد.

آموزه های ویژه در مدرسه محجبه ها

بر اساس مقاطع سنی مختلف فرزندان و سطح درک آنها، آموزش های متفاوت دینی در مدرسه محجبه ها به دانش آموزان داده می شود.

لذا در این مدارس بر اهمیت رعایت حجاب توسط دختران پس از رسیدن به سن تکلیف تاکید می شود.

در این مدارس علاوه بر برنامه های آموزشی معمول و تعلیمات دینی آموزش زبان عربی، تلاوت قرآن، مداحی و برخی برنامه های دیگر اجرا می شود.

انجام مراسم مذهبی در مدرسه محجبه ها

با قرار دادن پایه برنامه های این مدارس بر اساس اصول دینی، در مدرسه محبه های تمامی مراسم مذهبی من جمله نماز جماعت یومیه، مراسم عزاداری و برگزاری اعیاد مذهبی همگی به نحو احسن و جذاب بر اساس سن و سطح درک دانش آموزان اجرا می شود.

نحوه آموزش در مدرسه محجبه ها

لذا با تاکید بر سیرت خداجوی دانش آموزان و احیای روح معرفت و خداشناسی در آنها مدرسه محجبه ها در صدد ارتقا بینش و بصیرت دانش آموزان و بالا بردن سطح سواد اسلامی آنها می باشد.

در تعلیم و تربیت اصول اسلامی و معرفت هیچ جایی برای اعمال فشار و زور نمی باشد. مربیان در مدرسه محجبه ها با تشویق دانش آموزان و بالا بردن درک آنها در زمینه تعلیمات دینی آنها را تشویق به رعایت اصول دینی می کنند.

همچنین بخوانید :  درباره نحوه تربیت فرزندان در مدرسه انقلابی بیشتر بدانید

برنامه های آموزشی مدرسه محجبه ها

برخی برنامه تشویقی اجرا شده در مدارس مذهبی عبارتند از:

  • خواندن دعای کمیل به منظور ایجاد درک عمیق عرفانی در دانش آموزان
  • بازدید از غسّال خانه به همراه دانش آموزان برای ایجاد درک فناپذیر بودنشان و دنیای آخرت
  • شرکت در نماز جمعه

ارتقای سطح معرفت و بینش دینی  در مدرسه محجبه ها

یکی از مهم ترین معیار ها در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی توسط معلمان در این مدارس ارتقای سطح معرفت و بینش دینی می باشد. آموزش های دینی بدین منظور در درجه اول اهمیت قرار دارند.

آموزش صحیح و اصولی معرفت به دانش آموزان باعث تثبیت و ماندگاری این آموزش ها برای همیشه در آنها می شود.

لذا معلمان و مربیان در این مدارس سعی می کنند با ایجاد بینشی در زمینه نظام هستی و نقش خالق هستی درصدد ارتقا درک دینی دانش آموزان از این دنیا و مفهوم دنیا محل گذر است و تقوا برآیند.

به خاطر داشته باشید که تنها در پرتو این شناخت دانش آموزان امکان دستیابی به سعادت  و خداپرست شدن را می یابند.

تزکیه نفس و آموزش مفهوم سعادت در دنیا و آخرت در مدرسه محجبه ها

یکی از آمال هایی که در این مدارس دنبال می شود پاکی روح فرزندان است. برای والدین چه چیزی می تواند ارزشمند تر از داشتن فرزند صالح باشد.

لذا در این مدارس با هدف قرار دادن ارتقا معرفت و شناخت در کودکان مربیان و کادر آموزشی در پی بهبود فلسفه زندگی در ذهن کودکان و شناخت ارزش رعایت ارزش های اسلامی من جمله حجاب برای دختران به منظور ارتقای کیفی آموزش و تربیت دانش آموزان می باشند.

همچنین بخوانید :  نحوه آموزش تفاوت جنسیت به کودکان

جمع بندی

پرورش جامعه ای سالم بدون تربیت مادران پاکدامن و با ایمان غیر ممکن است. لذا مدرسه محجبه ها با در نظر داشتن این آمال ها تاسیس شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارس مذهبی از این قبیل مقاله فرزندم در مدرسه مذهبی دخترانه تهران چه آموزش های ویژه ای می بیند؟ را مطالعه فرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.