تکاپو
تکاپو
نقش خانواده

نقش خانواده در تربیت و شکوفایی فطرت و استعدادهای کودکان

شکوفایی استعداد کودکان به میزان زیادی به خانواده ها ارتباط دارد. در واقع نحوه رفتار والدین در کودکی با بچه ها آینده آن ها را رقم می زند و در شکل گیری شخصیت و خواسته‌های آنان تاثیر بسیار زیادی دارد. امروزه استعدادیابی کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد و والدین تمایل دارند فرزندانشان را را به گونه ای تربیت کنند که تحصیلات عالیه را ادامه دهند.

امروزه شرایط خانواده های ایرانی مانند گذشته نیست پدر و مادرها ترجیح می‌دهند فرزندان کمتری داشته باشند. این در حالی که پرورش و تقویت مهارت های کودک در حال حاضر نسبت به گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

از طرف دیگر موسسات غیر انتفاعی آموزشی تبلیغات زیادی را برای تربیت کودکان و پرورش استعداد آن ها به روش های گوناگون انجام می‌دهند. باید توجه گردد کدام یک از این تبلیغات درست هستند و پایه علمی و روانشناسی دارند.

علت حساسیت والدین به پرورش فطرت و شکوفایی استعداد کودکان زیر ۷ سال چیست؟

شکوفایی استعداد کودکان زیر ۷ سال و پرورش فطرت آن ها با حساسیت عده بسیاری از والدین مواجه است. علت این حساسیت را می‌ توان تعداد کودکان کمتر نسبت به گذشته و در نتیجه تمرکز بیشتر والدین بر تربیت آن ها، افزایش آگاهی والدین از مسائل مختلف زندگی، فرا رفتن نگاه ها از چارچوب های سنتی و تغییر طرز تفکر افراد نسبت به گذشته دانست.

در نتیجه این تغییرات والدین تمایل دارند یک یا دو فرزند خود را به گونه ‌ای تربیت کنند تا بتواند تمام کاستی هایی که داشته اند را جبران نمایند. در نتیجه تمرکز بر پرورش استعداد کودک و شکوفایی آن بیشتر می‌ شود.

همچنین بخوانید :  هوش مالی کودک

توجه به پرورش استعداد کودکان زیر ۷ سال اهمیت زیادی دارد البته ممکن است این مساله برای کودک خوشایند نباشد. یک کودک زیر ۷ سال تاکنون وارد روابط اجتماعی بیرون از خانواده نشده و در نتیجه تحت فشار خواسته‌ های والدین آسیب می بیند. بنابراین باید نیازهای کودک به خوبی برآورده شود تا ظرفیت های ادراکی، حسی، شناختی و اجتماعی او پرورش یابد.

میزان پذیرش کودکان زیر ۷ سال برای آموزش چقدر است و سن استعدادیابی کودکان را می توان چه سنی برآورد کرد؟

یکی از روانشناسانی که در زمینه شکوفایی استعداد کودکان و ظرفیت های شناختی عاطفی و اخلاقی آنان تحقیقات بسیاری انجام داده آقای ژان پیاژه می باشد. از نظر ایشان سن زیر هفت سال برای داشتن تفکر، منطقی نیست و تا سن شش و هفت سالگی منطق کودکان تجسمی است. در نتیجه کودکان در حل مسائل از تجسم خود استفاده می کنند.

با مشاهده بازی کودکان زیر ۷ سال می توان مشاهده کرد بیشتر بازی هایی که انجام می‌دهند نیز تجسمی است. بنابراین با توجه به نظر پیاژه نباید کودکان زیر هفت سال را بیش از حد توانایی و ظرفیت شان تحت فشار قرار داد و با توجه به توانایی و ظرفیت آن ها باید آموزش صورت بگیرد.

می توان گفت خلاقیت کودکان هنگامی شکوفا می شود که از فکر کردن و انجام کار از روی عادت، رها گردد. به این معنا هرچه ساختارهای فکری و عملی بیشتر بشکنند، شکوفایی استعداد کودکان بیشتر می‌شود. بنابراین لازم است هم در خانه و هم در موسسات آموزشی توجه شود که این نکته در وهله اول قرار بگیرد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با بهترین مدرسه مذهبی پسرانه در تهران

نکته ای که وجود دارد این است که علاوه بر کودکان والدین نیز باید آموزش های لازم را ببینند زیرا در حقیقت والدین هستند که زمینه پرورش استعداد کودکان و خلاقیت آن ها را فراهم می سازند. آموزش های کودک و والدین باید بر اساس معیارهایی باشد،  برخی از این عوامل را می توان ظرفیت سنی کودکان، شرایط خانوادگی کودکان، شیوه آموزشی و محتوای آموزش به کودکان در نظر گرفت. بنابراین می توان گفت در پرورش استعداد کودکان سه عامل خانواده، موسسه و ظرفیت خود کودک نقش اساسی دارند.

 

والدین با اقدامات درست و منطقی و ایجاد شرایط مناسب می ‌توانند شکوفایی استعداد کودکان خود را سرعت بخشند.

لازم است والدین اقداماتی انجام دهند تا زمینه ساز پرورش استعداد کودکان آن ها باشد. برای مثال فراهم آوردن امکانات لازم برای پرورش خلاقیت مانند کاغذ، مداد رنگی، خمیر بازی و… از این اقدامات است. برخی دیگر از از اقدامات والدین برای پرورش استعداد کودکان به شرح زیر هستند.

  1. ایجاد فضایی آزادانه مناسب بدون محدودیت های: رایج یکی از اقداماتی است که والدین می‌توانند انجام دهند تا کودکان آزادی عمل بیشتری داشته باشند و تمایلات درونی خود را راحت تر بروز دهند.
  2. عدم دخالت در بازی های فکری و پرورش خلاقیت کودکان: لازم است هنگامی که کودکان کارهایی مانند بازی و سرگرمی و یا نقاشی انجام می‌ دهند، والدین به هیچ وجه در کار آن ها دخالت نکنند تا خود کودک به کشف دنیای بیرون و درون بپردازد و روح خود را آزاد یابد.
  3. توجه به علایق کودکان در تهیه وسایل سرگرمی: والدین باید توجه کنند برای شکوفایی استعداد کودکان بر اساس خواسته های کودکان وسایل مورد نیاز آن ها را فراهم کنند و لازم نیست که صرفاً گران ترین چیز را برای بازی و سرگرمی کودکان خریداری کنند. همچنین داشتن آزادی عمل برای کودک مهم است برای مثال اگر لباس کودک رنگی شود والدین نباید با او تند رفتار کنند.
  4. عدم مقایسه کودک با دیگر کودکان: نکته‌ای که والدین باید در استعدادیابی کودکان خود به کار بگیرند تا بتوانند بهترین روش استعداد پروری را عملی سازند، این است که به هیچ وجه کودکان را در مقابل مقیاس های دنیای بیرون قرار ندهند. برای مثال مقایسه دستاوردهای کودک با دیگر کودکان موجب می‌شود او تابع شرایط بیرونی گردد و تلاش کند رضایت الگوهای بیرون را کسب نماید.
همچنین بخوانید :  سن بیداری جنسی کودکان چه سنی است؟
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *