تکاپو
تکاپو
خطرات فضای مجازی برای کودکان

خطرات فضای مجازی برای کودکان

خطرات فضای مجازی برای کودکان یکی از موضوعات بحث برانگیز دنیای امروزی است. اینترنت می تواند مکان خطرناکی برای همه باشد، اما کودکان و نوجوانان آسیب پذیرتر از سایرین هستند. از شکارچیان سایبری گرفته تا پست‌ های رسانه‌ های اجتماعی که می‌ توانند بعداً در زندگی، آنها را تهدید کنند، خطرات این فضا می ‌توانند عواقب شدید، پر هزینه و حتی غم انگیزی را رقم بزند.

خانواده ها ممکن است ناخواسته در معرض این خطرات فضای مجازی کودکان قرار بگیرند، به عنوان مثال، با دانلود تصادفی بد افزارهایی که به مجرمان سایبری امکان دسترسی به حساب بانکی والدین یا سایر اطلاعات حساس را می دهد. پس حفاظت از کودکان در اینترنت یک موضوع بسیار مهم است.

والدین باید بدانند که چه خطراتی در کمین آنهاست و چگونه می توان از آنها جلوگیری کرد. اگرچه نرم افزارهای امنیت سایبری به محافظت در برابر برخی از تهدیدات کمک می کند، اما حیاتی ترین اقدام داشتن یک ارتباط خوب با فرزندان است.

در ادامه مطلب، پرده از موضوعاتی همچون مراقبت کودکان در فضای مجازی، تأثیر این فضا بر اخلاق آنها، فواید فضای مجازی برای کودکان و … خواهیم برداشت. تا پایان ما را همراهی نمایید.

مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی

آگاهی از نحوه مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی یکی از مهمترین گام ها در راستای محفوظ ماندن از این خطرات است. یکی از موثرترین راهکارها برای ایمن نگه داشتن فرزندتان در اینترنت این است که رایانه خود را در اتاقی غیر از اتاق خواب کودک قرار دهید. اگر او بداند که یکی دیگر از اعضای خانواده هر لحظه می تواند از کنارش بگذرد، کمتر وسوسه می شود که به مطالب نامناسب دسترسی پیدا کند.

متاسفانه مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی در خارج از خانه دشوارتر است. مثلا کتابخانه‌ ها با نحوه محدود کردن سایت‌ های اینترنتی که کودکان می ‌توانند از طریق رایانه ‌های کتابخانه به آن‌ ها دسترسی داشته باشند، دست و پنجه نرم می‌کنند و در عین حال دسترسی کامل را برای بزرگسالان فراهم می‌کنند. اما برخی کودکان از فیلترشکن استفاده می نمایند. برای همین در مورد خط مشی کتابخانه خود و همچنین سیاست مدرسه فرزندتان آگاه باشید.

از آنجایی که بچه ‌ها اغلب در استفاده از رایانه مهارت بیشتری نسبت به والدین خود دارند، آنها دوست دارند این اطلاعات را به بزرگسالان انتقال دهند. از فرزندتان بخواهید برخی از ترفندهایی را که در مورد استفاده از اینترنت آموخته به شما نشان دهد. به او اجازه دهید تا شما را به اتاق های گفتگو یا وب سایت های مورد علاقه خود ببرد. به بهانه تکمیل مهارت های خود، می توانید از فعالیت های او در اینترنت مطلع شوید.

همچنین بخوانید :  شب یلدای متفاوت ، با مدیریت موبایل و فضای مجازی در کنار خانواده

تأثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان

تأثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان و عوارض جانبی قرار گرفتن مداوم در معرض رسانه ها همچنان یک نگرانی رو به رشد در سلامت عمومی است. در طی 20 سال گذشته، استفاده از اینترنت در بین کودکان به طور پیوسته افزایش یافته است. به طور کلی باید اذعان داشت که روابط بین استفاده از اینترنت و پیامدهای فیزیکی یا اجتماعی پیچیده است، اما برخی حقایق در حال آشکار شدن هستند.

یکی از این تأثیرات فضای مجازی بر اخلاق کودکان از نظر بعد شناختی آن است. کودکانی که دسترسی آسان به اینترنت دارند ممکن است کمتر قادر به تفکیک واقعیت از داستان باشند. آنها می توانند به راحتی با فیلترشکن وارد فضاهای نامناسب شده و هر آنچه را که نباید ببینند، مشاهده کنند.

یکی دیگر از این اثرات، تنهایی کودکان است. مطالعات نشان می دهند که افزایش استفاده از فضای مجازی در میان کودکان ممکن است منجر به احساس تنهایی و افسردگی شود. اما مشخص نیست که آیا زمان صرف شده در اینترنت علت یا معلول این احساسات منفی است.

با این حال، هر اندازه بیشتر در این فضا باشند،  به صرف زمان کمتر با خانواده و دوستان منجر می‌شود. ماهیت فضای اینترنتی می تواند نحوه نگرش یک کودک به جهان را تغییر دهد و منجر به بی حوصلگی روزمره او شود.

حساسیت زدایی نسبت به محرک های خشونت آمیز یکی از پیامدها یا اثرات بالقوه فضای مجازی بر اخلاق کودکان است. هم تصاویر خشونت آمیز و هم مستهجن می توانند اساساً دیدگاه کودک در حال رشد را نسبت به جهان تغییر دهند.

فواید فضای مجازی برای کودکان

قطعا به جز اثرات منفی، فواید فضای مجازی برای کودکان نیز بیشمار بوده و به طور مختصر می توان به این امور زیر اشاره نمود:

بازی ها و فعالیت های آنلاین می توانند کار تیمی و خلاقیت کودکان را افزایش دهند. انبوه اطلاعات در فضای مجازی می تواند به ذخیره دانش کودک بیفزاید، مشروط بر اینکه کودک یاد گرفته باشد و بین منابع اطلاعاتی خوب و بد تمایز قائل شود.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که کودکان در خانواده ‌های دارای رایانه نسبت به همسالانی که دسترسی به رایانه ندارند، عملکرد تحصیلی بهتری دارند. یکی دیگر از فواید فضای مجازی برای کودکان افزایش هوش بصری و بهبود هماهنگی چشم و دست می باشد.

سلامت روانی کودکان در فضای مجازی

سلامت روانی کودکان در فضای مجازی یکی دیگر از موضوعات مهمی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. استفاده زیاد از اینترنت و رسانه های اجتماعی نیز با افزایش مشکلات سلامت روان، از جمله اضطراب، افسردگی و خودکشی مرتبط بوده است. محبوبیت رسانه های اجتماعی در میان نوجوانان تعجب آور نیست، زیرا نشان داده شده است که فضای مجازی تا حد زیادی می تواند مغز کودکان و نوجوانان را تحت سلطه خود درآورد.

همچنین بخوانید :  مدرسه محجبه ها چه ویژگی هایی دارد؟

در همین راستا، چندین پژوهش نشان داده اند که که استفاده بیش از حد از فضای مجازی می تواند باعث افزایش افسردگی در کاربران می شود. نوجوانان و بزرگسالانی که بیش از شش ساعت در روز زمانی را صرف تماشای صفحه نمایش می‌کنند، نسبت به افرادی که زمان کمتری را با صفحه نمایش خود می‌گذرانند، بسیار بیشتر در معرض افسردگی متوسط تا شدید قرار دارند.

اعتیاد کودک و نوجوان به فضای مجازی

متاسفانه اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی می تواند بر مهارت ‌های اجتماعی، رشد آنها تأثیر بگذارد و با تعدادی از عوامل بعدی مرتبط باشد. تحقیقات نشان داده است که اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی، در حال تبدیل شدن به یک موضوع گسترده است. این بیماری با افسردگی، عزت نفس پایین و تنهایی مرتبط است، علائمی که اغلب منجر به بیماری های روانی قابل تشخیص و بدتر شدن برخی مسائل می شوند.

استفاده از رسانه ‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام، توییتر، اسنپ‌چت و فیس‌بوک) به طور خاص به یک عامل خطرزا برای افزایش سطوح افسردگی تبدیل شده است. به طور کلی، از نظر ارتباط بین استفاده از صفحه نمایش و پیامدهای سلامت جسمی و روانی، مطالعات متعددی انجام شده است که نشان می دهد سطوح بالاتر استفاده از صفحه نمایش در کودکان و نوجوانان با کاهش فعالیت بدنی، افزایش خطر افسردگی و کاهش سطح سلامتی مرتبط است.

کنترل کودک و نوجوان در فضای مجازی

مدیریت حضور کودکان در فضای مجازی می تواند یکی از بهترین روش های کنترل آنها در این مکان باشد. رفتار شما با کودکان باید به گونه ای باشد که آنها حضور فعال شما را همیشه حس کرده و در مواقعی که به شما نیاز دارند، به سمت فضای مجازی گرایش پیدا نکنند.

یکی دیگر از روش های کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، مدیریت رمز عبور یا همان پسورد لپ تاپ، رایانه یا گوشی همراه آنها است. البته خود آنها نیز باید از آگاهی شما در مورد رمز عبور اطلاع داشته باشند. در غیر این صورت، این مسئله می تواند به سوء استفاده کردن آنها منجر شود.

همچنین شما به عنوان والدین می توانید در انتخاب بازی های رایانه ای کودکان خود را همراهی کنید. با انتخاب صحیح این بازی ها، به جز سرگرمی و پیشگیری از عوارض بد، سواد رسانه ای آنها نیز بهبود می یابد. شما باید به آنها بیاموزید که چه بازی ها یا محتواهایی از فضای مجازی برای آنها مناسب است.

همچنین بخوانید :  چگونه به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ دهیم؟

یکی دیگر از روش های کنترل فضای مجازی برای کودکان، بهره گیری از نرم افزارهای کنترل زمان است. با این کار، شما به فرزندان خود می آموزید که برای حضور در این فضا باید هدف و زمان مشخصی داشته باشند.

آسیب ها و خطرات فضای مجازی برای کودکان دختر

بسیاری از افراد معتقدند که آسیب های فضای مجازی برای کودکان دختر بیشتر از پسران است. در حقیقت، فضای مجازی و استفاده نادرست از آن، پیامدهای محسوس و نامحسوس بسیاری را بر زندگی کودکان دختر داشته است. یکی از مهمترین این آسیب ها، تجاوز جنس مخالف به حریم خصوصی آنها است. این مسئله می تواند باعث بلوغ زودرس در دختران شده و مشکلات عدیده ای را رقم بزند.

برخی از کودکان دختر با تأثیراتی که از این فضا می گیرند، رفتارهای نامناسبی از خود سر می دهند، مانند چت با جنس مخالف و یا به عبارتی پیام هایی که ماهیت جنسی دارند. در صورتی که خانواده نظارتی بر کودکان دختر خود نداشته باشند، چه بسا که آنها بسیاری از قوانین را زیر پا گذاشته و در دام بسیاری از افراد سودجو بیفتند.

آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر

آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر نیز بسیار حائز اهمیت است. پسرها نیز مانند دخترها می توانند دچار آشفتگی عاطفی، اضطراب، افسردگی و کناره گیری از فعالیت های قبلی خود شوند. برای مثال آنها دیگر نمی خواهند در یک ورزش یا باشگاه فوق برنامه مورد علاقه شرکت کنند. یا ممکن است به همان اندازه از معاشرت با دوستان خود دست بکشند. همچنین آنها شاید سعی کنند از مدرسه دوری کرده و عملکرد تحصیلی خود را در معرض خطرات جدی قرار دهند.

آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر به طور خاص با رفتارهای پرخاشگرانه همراه است. آنها همچنین تمایل بیشتری به نشان دادن نگرش های ضد اجتماعی و درگیر شدن در درگیری های فیزیکی دارند.

جمع بندی

به طور کلی، اجتناب از فناوری و فضای مجازی در همه اشکال تقریباً غیرممکن است، اما در هر صورت شما باید فرزندان خود را زیر نظر داشته باشید. شما همچنین می توانید زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی را محدود کنید.

در نهایت، توصیه می شود که والدین به جز مدیریت این فضا و به حداقل رساندن خطرات فضای مجازی برای کودکان با بهره گیری از دوره های استعداد پروری یا استعدادیابی عادات سالم تری را رواج دهند. مواردی که قطعا آینده بهتری را برای کودکان رقم می زند.

منابع:

https://www.familyeducation.com/life/internet-safety/safety-cyberspacehttps://usa.kaspersky.com/resource-center/threats/top-seven-dangers-children-face-onlinehttps://www.all4kids.org/news/blog/effects-of-technology-on-mental-health/

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *