تکاپو
تکاپو
ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی

ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید

پیشرفت‌ سریع در رسانه‌های دیجیتال و فن‌آوری‌های تلفن همراه که روش‌های جدیدی را برای آموزش و یادگیری کودکان، نوجوانان و جوانان فراهم کرده و نحوه تعامل آنها را با دیگران به کلی تغییر داده، ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید را به خودی خود اثبات می کند.

با این حال، ضرورت آموزش فرهنگ استفاده از فناوری های روزی دنیا به نسل جدید به همین جا ختم نمی شود، از آنجاییکه تعامل در فضای مجازی پیامدهای مثبت و منفی زیادی بر جسم و روح فرزندان، سبک زندگی، مطالعه، یادگیری، نحوه برخورد با دیگران و حتی مقبولیت اجتماعی آنها دارد، والدین باید به ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید در همه سطوح را جدی گرفته و برای مدیریت و راهنمایی هرچه بهتر فرزندان شان در این فضای اجتناب ناپذیر آموزش ببینند.

دلایل مختلفی در پس ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید در همه سطوح وجود دارد که در ادامه به بخشی از این دلایل اشاره می کنیم.

کنترل اثرات غیرقابل انکار پیشرفت‌های سریع در زمینه رسانه‌ها و فناوری‌ها بر تمام سطوح زندگی ما و فرزندان مان

پیشرفت‌های جدید در زمینه رسانه‌ها و فناوری‌ها مانند رسانه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌ها، داده‌های بزرگ، و هوشمندسازی تجهیزات، موجب شده که یادگیری نحوه کار با این فناوری ها، نه تنها برای فرزندان بلکه برای والدین نیز به یک ضرورت تبدیل شدد.

برای مثال، گوشی‌های هوشمند به یکی از اقلام جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند که به ما و فرزندان مان این امکان را می‌دهند تا با اتصال به اینترنت «در هر مکان، در هر زمان» در فعالیت‌های اجتماعی  شرکت کنیم.  مطمئنا چنین پدیده فراگیری علاوه بر جنبه های مثبت در صورت عدم آگاهی و استفاده ناصحیح می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد.

پس وظیفه والدین، ابتدا یادگیری نحوه برخورد با تکنکلوژی و رسانه های جدید و سپس آموزش آنها به فرزندان شان است.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدرسه مذهبی دخترانه در تهران؟

 

توانایی حل چالش های جدید در زمینه تکنولوژی و رسانه های جدید

ایجاد تنش‌ها و چالش‌های جدید هنگام عبور از مرزهایی تکنولوژی کاملا طبیعی است اما فقط در صورتی این چالش ها می تواند به روش‌های مختلف به پیشرفت افراد کمک کند که آنها توانایی حل مسائل را با ارائه راه حل های موثر داشته باشند و در حقیقت در این زمینه آموزش دیده باشند.

برای مثال، فناوری‌های دیجیتال، مدارس را برای ارائه روش های جدید یادگیری و توسعه به چالش می‌کشند، زیرا آنها باید بتوانند از روش های غیررسمی‌تر مانند بازی‌های رایانه‌ای، مشارکت رسانه‌های اجتماعی و سایر فعالیت‌های مبتنی بر علاقه دانش آموزان، برای آموزش و یادگیری بهتر آنها استفاده کنند.

همین مثال ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید را برای همه پا و نه فقط کودکان و نوجوانان روشن می کند.

هماهنگ شدن با روند تغییر و به‌ روزرسانی ها در دنیای مدرن

در عصر دیجیتالی شده امروز، فناوری‌هایی که هرگز قبلاً وجود نداشته اند در واقع در حال تغییر یا به‌ روزرسانی سبک زندگی ما هستند.  امروزه فناوری در همه رشته ها به طور منظم در حال ظهور است  و اگر شغلی در دنیای فناوری دارید یا مشتاق ورود به آن هستید، باید بدانید که باید با تمام به روز ترین ابزارها و فناوری‌های موجود در حوزه خود آشنا باشید تا به موفقیت برسید.

درست است که همه ما ضرورت به‌ روز ماندن و به روز کردن مهارت هایمان را با توجه به آخرین روندهای فناوری درک کرده ایم، اما اکثر افراد این مشکل را دارند که هر زمان که نوبت به یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های می‌شود، خود را در موقعیت دشواری می‌بینند و با مشکلاتی مانند ناسازگاری، مدیریت ضعیف زمان و غیره مواجه می شوند.

همچنین بخوانید :  علل اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی


صرف نظر از اینکه کارمند، دانشجو، دانش آموز یا صرفا مادری هستید که نگران فعالیت های فرزند خود در فضای مجازی است، باید از یک رویکرد استراتژیک برای یادگیری و کسب مهارت در این حوزه جدید پیروی کنید.

چطور نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید را یاد بگیریم؟

اکنون که ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید را درک کردید، در ادامه، چندین نکته موثر را به شما معرفی می کنیم که مطمئناً می توانند به شما کمک کنند تا به راحتی یک فناوری جدید را یاد بگیرید و به آن تسلط پیدا کنید.

 

اختصاص زمان کافی برای تحقیق درباره چگونگی یادگیری تکنولوژی جدی

اول از همه، باید زمان کافی به تحقیق و کشف فناوری خاصی که قرار است یاد بگیرید اختصاص دهید.

شما باید بدانید که این فناوری چیست، مزایا و معایب آن چیست و مهمتر از همه با یادگیری آن فناوری خاص چه مزایایی به دست خواهید آورد.

هنگامی که فرآیند تحقیق در مورد فناوری را تمام کردید، دانستن هدف از یادگیری آن به شما کمک می کند تا فرآیند یادگیری را برنامه ریزی کنید.  به عنوان مثال – رویکرد یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید توسط یک توسعه دهنده برای پروژه جدید مطمئناً با رویکرد یادگیری دانش آموزی که برای اهداف آکادمیک خود نیاز به یادگیری آن زبان برنامه نویسی دارد، متفاوت خواهد بود.

خواندن تحقیقات و مطالعات قبلی برای یادگیری بهتر تکنولوژی جدید

یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت عمیق هر فناوری جدید، مرور تحقیقات رسمی و خواندن توصیه‌های کارشناسان است. هنگامی که شما تحقیقات عمیقی را برای شناخت پیدا کردن در مورد یک فناوری خاص انجام می دهید، علاقه واقعی به یادگیری آن تکنولوژی یا رسانه جدید در شما ایجاد می شود.

شناسایی پیش نیازهای یک تکنولوژی جدید قبل از شروع به یادگیری آن

همه پیش نیازهای یک فناوری خاص را شناسایی کنید. بدون شک می توان این عامل را مهمترین نکته استراتژیک برای مهارت پیدا کردن در فناوری جدید دانست.

همچنین بخوانید :  نقش خانواده در تربیت و شکوفایی فطرت و استعدادهای کودکان

اما چرا؟؟ بیایید آن را با یک مثال معمولی درک کنیم – فرض کنید که با ماشین خود آماده هستید که به تنهایی به سفر بروید.  در میانه راه، سوخت تمام می شود.  به هر حال، به نوعی شما آن را مدیریت می کنید. علاوه بر این، باید یک تماس فوری برقرار کنید، اما متوجه می‌شوید باتری گوشی تمام شده است.  پس از آن، کمی احساس سرما می کنید، اما ژاکت خود را همراه خود ندارید.  و وقوع چنین وضعیتی ادامه دارد…!!

حالا به گفته شما دلیل چنین اتفاق ناگوار یا وحشتناکی چه خواهد بود؟  خوب، مشکل اینجاست که در آن رویداد خاص، عدم شناسایی همه پیش نیازهای یک سفر انفرادی، رونر سفر را برای شما بدتر کرده است.

زمانی که شما مشتاقانه منتظر یادگیری تکنولوژی و رسانه جدید هستید، سناریو آن دقیقاً مشابه این سفر است.  اگر قبل از یادگیری یک فناوری خاص مهارت‌ها یا دانش پیش نیاز آن را نداشته باشید، مطمئناً بعداً با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

یافتن منابع مناسب برای فرآیند یادگیری تکنولوژی جدید

یافتن منابع مناسب و ارزشمند برای یادگیری یک فناوری جدید بسیار حیاتی است.  باور نمی‌کنید، اما منابع آموزشی بی کیفیت نه تنها شما را با در حد متوسط ​​بآ ان تکنولوژی یا رسانه جدید آشنا نمی کند بلکه می‌تواند باعث شود علاقه‌تان به این فناوری را از دست بدهید.

جمع بندی

با توجه به همه مطالبی که تا اینجا خواندیم باید به ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید آشنا شده باشید. پس فرصت را از دست ندهید و در دوره های آموزش استعداد یابی ما شرکت کنید و در این زمینه مهارت های لازم را کسب کنید.

منابع

 

https://think.taylorandfrancis.com/special_issues/rethinking-boundaries-learning-digital-age/#?utm_source=CPB&utm_medium=cms&utm_campaign=JPG15743

 

https://www.geeksforgeeks.org/7-best-tips-to-learn-and-master-a-new-technology/amp

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.