تکاپو
تکاپو
تاثیر موسیقی و فیلم نامناسب بر فرزندمان

تاثیر موسیقی و فیلم نامناسب بر فرزندان

در دنیای امروز، ما با موسیقی و فیلم احاطه شده ایم و شاید از تاثیر موسیقی و فیلم نامناسب بر فرزندان مان غافل شده باشیم.

در عصر دیجیتال امروزی، دیگر نیازی نیست مثل قدیم دنبال نوار کاست یا نوار فیلم مورد نظرمان بگردیم، آن را در دستگاه قرار دهیم و دکمه های متعددی را فشار دهیم تا موسیقی یا برای مان پخش شود. (تازه اگر در میان پخش، نوار جمع نشود و حال مان را خراب نکند!) ما با شنیدن موسیقی یا دیدن فیلم فقط یک کلیک فاصله داریم.

شاید این تجربه روزمره برای ما عادی شده باشد اما نباید فراموش کنیم که موسیقی و فیلم تاثیر قدرتمندی بر همه ما و مطمئنا فرزندان مان دارد.

مطالعات متعددی برای بررسی تاثیر مثبت و منفی موسیقی و فیلم نامناسب بر فرزندان انجام شده و نظریه‌ها و ایده های متفاوتی در مورد شدت تأثیر آن بر کودکان ما ارائه شده است که برخی از آنها بسیار ملموس و قابل درک هستند.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا برخی از این اثرات را با هم مرور کنیم.

ایجاد هیجان بیش از حد یا افسردگی طولانی مدت

موسیقی و فیلم، تاثیر مثبت و منفی زیادی بر روی کودکان دارد هرچند میزان تأثیر آن هنوز مشخص نشده اما به عنوان بزرگسال، ما می دانیم که موسیقی یا فیلم می تواند خلق و خوی ما را عوض کند، ما را هیجان زده کرده، به ما انگیزه دهد یا ما را کسل و افسرده یا حتی غمگین کند. این اثرات با توجه به روحیه لطیف فرزندان مان می تواند در ضمیر ناخوداگاه آنها ماندگار شود. به همین دلیل است که بسیاری از موسیقی ها و فیلم هایی که ما می بینیم برای فرزندان مان مناسب نیست و می تواند در آنها هیجان بیش از حد یا حتی افسردگی بیش از حد و طولانی مدت ایجاد کند.

همچنین بخوانید :  مزایای درس خواندن در مدارس دینی تهران

بروز خشونت، مهمترین تاثیر فیلم و موسیقی نامناسب بر فرزندان است.

برخی مطالعات نشان می دهد که کودکانی که مجاز به گوش دادن به موسیقی یا دیدن فیلم های نامناسب حاوی اشعار رکیک جنسی مانند برخی از موسیقی های رپ، موسیقی خشونت آمیز یا تصاویر مبتذل هستند، تمایل بیشتری به افسردگی، سردرگمی عاطفی و گاهی اوقات حتی خودکشی یا قتل دارند. این کودکان، در سنین پایین رفتارهای نابهنجار بیشتری از خود نشان می دهند و معمولا با دوستان یا حتی افراد بزرگتر از سن خود حالت پرخاشجویی دارند.

کودکان تمایل دارند هر چیزی را که می شنوند به خاطر بسپارند، بنابراین قرار گرفتن در معرض فیلم یا موسیقی نامناسب که خشونت یا توهین های نژادی را ترویج می کند، می تواند کودکان را برای اتخاذ این نوع نگرش تحت تاثیر قرار دهد.

 

ایجاد افکار مبتذل

یکی از مواردی که باید در مورد موسیقی و فیلم کودکان مورد توجه قرار گیرد، اشعار، دیالوگ ها و صحنه ها است.  کودکانی که از سنین پایین در معرض شنیدن انواع موسیقی یا دیالوگ های مبتذل قرار می گیرند یا فیلم های نامناسب صحنه دار را می بینند، قطعا تحریک می شوند و به علت عدم آگاهی ممکن است مورد سواستفاده های جنسی قرار گرفته و اسیب روحی شدیدی ببینند.

 

ایجاد اضطراب و افسردگی از اثرات اجتناب ناپذیر فیلم و موسیقی نامناسب برای کودکان است.

تحقیقات نشان می دهد سطوح خاصی از ریتم در موسیقی می تواند تأثیر مخربی روی کودکان داشته باشد.  گفته می‌شود که صدای گیتار یا سایر سازها در موسیقی هوی متال می‌تواند تأثیری نگران ‌کننده ای بر کودکانی که در معرض آن قرار می ‌گیرند داشته باشد و باعث عصبی شدن، اضطراب و افسردگی شود.

همچنین بخوانید :  نقش ژنتیک در هوش و استعداد کودکان

فیلم‌های نامناسب نیز به روش‌ مشابه بر بر فرزندان تأثیر می‌گذارند. آسیب هایی که پس از تماشای فیلم های خشن یا گرافیکی به بچه ها وارد می شود در سال های اخیر و همچنین در طول تاریخ به طور کامل مورد توجه قرار گرفته است و اثرات بلند مدت آن در بیشتر موارد امیدوارکننده نیستند. این اثرات بیشتر با ایجاد اضطراب و افسردگی در فرزندان همراه است.

ایجاد ترس در کودکان

مطالعه ای در سال 1999 نشان داد که فیلم‌های ترسناک می‌توانند تأثیر مخربی بر کودکان و نوجوانان داشته باشند. این تحقیق نشان داد که حدود 52 درصد از بچه ها پس از تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی ترسناک در خواب یا غذا خوردن مشکل داشتند.

چرا باید به نوع موسیقی و فیلمی که فرزاندمان می شنوند یا می بینند، توجه کنیم؟

در سال 2003، روانشناسی، خاطرنشان کرد که در «کودکانی که خشونت رسانه‌ای را مشاهده می‌کنند، به احتمال زیاد احساس خصومت، کاهش واکنش عاطفی به تصویر خشونت آمیز و آسیب‌هایی که منجر به خشونت می‌شوند از طریق تقلید افزایش می‌یابد».

اکنون، پس از گذشت بیش از یک دهه، هنوز درباره اثرات آن صحبت می شود.  انجمن کودکان خردسال و روان‌شناسی طبیعی خاطرنشان کرد که موسیقی و فیلم نامناسب می‌توانند زبان و مهارت‌های اجتماعی کودک را دچار مشکل کرده و رفتار خشن و پرخاشگرانه او را افزایش دهند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد فیلم‌های کودکان خردسال در سال‌های اخیر به ‌طور قابل توجهی خشونت ‌آمیزتر شده‌اند و کودکان زمان بیشتری را به تماشای فیلم‌ها اختصاص می‌دهند.

مرکز ملی ایمنی مدارس (NSSC) گفت که بیشتر خشونت‌های اخیری که مدارس را درگیر کرده است توسط فیلم‌های خشن و نامناسب گرافیکی ایجاد شده است. دانش‌آموزان به‌جای یادگیری ارزش‌ها در موسیقی و فیلم، رفتارهای خشونت آمیز، مبتذل و نامناسب را یادمی گیرند.

همچنین بخوانید :  چطور از الگوی روان‌ شناسی كودك در مهد کودک دارالتحفيظ القرآن الكريم استفاده می گردد ؟

چطور می توانیم به فرزندان مان کمک کنیم تا فیلم و موسیقی مناسبی ببینند؟

با اعمال سیاست ها و قوانینی که برای محدود کردن جوانان از تماشای مواد خشونت آمیز و گرافیکی ایجاد شده اند می توان به آنها کمک کرد.

کارتون ها هم بخشی از زندگی کودکان است و تماشای کارتون یکی از رویدادهای مهم در زندگی اولیه آنها است. این فعالیت بر بسیاری از عوامل مانند رشد شناختی و رفتاری کودکان بسیار تأثیرگذار است.

برخی از محققان بر این باورند که والدین باید برای کمک به فیلتر کردن و تشخیص محتوای مفید کودکان، آنها را در تماشای کارتون‌ها همراهی کنند.

با توجه به اینکه فرزندان رهبران آینده یک ملت هستند، درست است که ما دانش و فیلم هایی را در اختیار آنها قرار دهیم که شخصیت اخلاقی خوب را ترویج می کند و این نه تنها به شکل دادن به آینده آنها، بلکه به شکل دادن به آینده ملت ما نیز کمک می کند.

شرکت در دوره اموزشی استعداد یابی و کمک یک راهنما می توانید به خود و فرزندان تان کمک کنید تا فیلم‌های متناسب با خواسته‌ها و نیازهای آنها را پیدا کنید.  بسیاری از راهکارهای ما به شما کمک می کند تا فرزندان خود را از تاثیرات موسیقی و فیلم نامناسب دور نگه دارید.

 

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7326029/

https://wehavekids.com/parenting/Good-And-Bad-Effects-Of-Music-On-Children

https://www.google.com/amp/s/theconversation.com/amp/watching-violence-on-screens-makes-children-more-emotionally-distressed-106757

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.