تکاپو
تکاپو
تقویت هوش مالی،از کودکی تا نوجوانی

تقویت هوش مالی کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

کودک منظمی که والدین در تقویت هوش مالی او کوشیده اند، به نوبه خود بزرگسالی خواهد بود که می تواند امور مالی خود را به درستی مدیریت کند.

این روزها، به راحتی می توان نوجوانانی را پیدا کرد که نسبت به آینده مالی خود، بی اعتنا هستند و با عادات پس انداز و سرمایه گذاری از کودکی آشنا نشده اند. از سوی دیگر، نوجوانان دیگری هم وجود دارند که با راهنمایی والدین یاد می گیرند، هر ماه مقداری پول پس انداز کرده و در موارد ضروری آن را مصرف کنند.

تفاوت بین این دو گروه در بزرگسالی کاملا مشخص می شود، دسته اول معمولا نمی توانند امور مالی خود را مدیریت کنند اما دسته دوم که روی تقویت هوش مالی آنها از سنین پایین درکار شده، به راحتی از پس مشکلات مالی خود بر می آیند. اگرچه می توان در هر سنی یاد گرفت که چگونه امور مالی خود را مدیریت کرد، معمولاً بهتر است این کار از سنین پایین انجام گیرد.

دلایل

تقویت هوش مالی کودک از سنین پایین به دلایل مختلف ضروری است. یکی از این دلایل این است که می‌تواند این احتمال را افزایش دهد که آنها هرچه زودتر مدیریت مالی خود را به درستی شروع کنند، در بزرگسالی از موقعیت مالی بهتری برخوردار شوند.

همچنین یادگیری و تقویت هوش مالی در دوران کودکی نه تنها باعث می شود که فرآیند آموزش سرگرم کننده تر و کمتر استرس زا باشد، بلکه به دلیل عدم فشار مالی در آن مرحله اولیه زندگی، هیجان انگیزتر می شود.

راهکارها

برخی راهکارهایی که به تقویت هوش مالی کودک کمک می کند عبارت است از:

همچنین بخوانید :  بهترین سن استعداد یابی کودکان چه زمانی است؟

تقویت هوش مالی کودک با تشویق او به پس انداز کردن

کودک کوچکی که به طور مداوم تشویق می شود تا یک سکه یا درصدی از پول ناهار خود، یک هدیه نقدی از یکی از اقوام یا کمک هزینه ماهانه والدین خود را پس انداز کند، زمانی که در آینده او به مشکلات مالی جزئی دچار شود، دچار استرس نمی شود.

بسیاری از جوانان با محدودیت های مالی مواجه هستند.  یکی از دلایل این امر این است که آنها در کودکی، فرهنگ پس‌انداز کردن را نیاموخته اند. پس با باز کردن یک حساب به نام فرزندتان یا خرید یک قلک شیک فرهنگ پس انداز کردن را به کودکتان بیاموزید.

تقویت هوش مالی کودک با ارائه راهکاری برای کمتر خرج کردن

به آنها بیاموزید که غذای خانگی را به جای فست فود انتخاب کنند. مانند بسیاری از کودکان دیگر، هوس کردن همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس، پیتزا و بسیاری از آن در مقایسه با غذاهای خانگی بسیار آسان تر است. حال، این بدان معنا نیست که خواسته آنها وحشتناک است.  خیر. برقراری تعادل و تمایل به سمت غذاهای خانگی در صورت امکان ضروری است.

پس به انها بیاموزید که غذاهای خانگی در مقایسه با برخی از فست فودها، جایگزینی بسیار مقرون به صرفه تر و سالم تر هستند و به جای خرید مکرر تنقلات، فرزندان خود را تشویق کنید که 20 تا 30 درصد از پول ناهار خود را در قلک پس انداز کنند.

در پایان یک سال تحصیلی، به آن‌ها کمک کنید قلک‌های خود را باز کنند و اجازه دهید ببینند نظم و انضباطشان چه چیزی برایشان به ارمغان آورده است و به آنها جایزه دهید.  به این ترتیب، آنها انگیزه خواهند داشت که در دفعات بعدی بیشتر تلاش کنند.

همچنین بخوانید :  مشاهده رفتارهای جنسی در کودکان از چه سنی و تا چه حد عادی است؟

شما می توانید از بازی های مختلفی برای آموزش هوش مالی به کودکان تان بهره ببرید. اگر با این نوع بازی ها آشنایی ندارید، مطالعه مقاله “بازی های آموزش هوش مالی به کودک” می تواند به شما کمک کند.

تقویت هوش مالی کودک با آموزش تعیین اولویت ها برای خرج کردن

به فرزندان خود کمک کنید بفهمند اولویت ها به چه معنا هستند. برای مثال از آنها بخواهید قبل از خرید از خود سوالات زیر را بپرسند.

  • الان می توانم هزینه کنم؟
  • آیا به آن نیاز دارم؟
  • آیا این خرید ضروری است؟
  • بدون آن می توانم امورم را بگذارنم؟

تقویت هوش مالی کودک با آموزش عدم مقایسه محدودیت مالی خود با دیگران

به کودک خود بیاموزید که در سنین پایین بداند که نداشتن چیزهایی که هر کودک دیگری دارد، او را از کودک دیگر پست تر نمی کند.

برخی از راه های مختلف برای مهار اشتهای بیش از حد در کودکان عبارتند از:

  • آموزش نه گفتن به آنها در صورت لزوم
  • به آنها بیاموزیم که مردم همیشه به چیزی که می خواهند بلافاصله نمی رسند

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا به کودک توضیح دهید که چرا آنچه را که می خواهد فوراً به او داده نمی شود، بدون اینکه به احساساتش آسیب برساند.

به آنها بیاموزید که کیفیت را به کمیت ترجیح دهد زیرا همیشه گران تر بودن به معنای بهتر بودن نیست. وقتی نوبت به خرید اقلام می رسد، ارزش بلندمدت باید بیش از هزینه کنونی در نظر گرفته شود. به آنها توضیح دهید به جای خرید با کیفیت پایین، بهتر است به کیفیت بهتر توجه کنند زیرا با توجه به اینکه اجناس با کیفیت تر، عمر طولانی تری خواهند داشت، در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه آنها می شوند.

همچنین بخوانید :  آشنایی با بهترین مدرسه مذهبی پسرانه در تهران

جمع بندی

تقویت هوش مالی در دنیای امروز از ضروریاتی است که والدین باید علاوه بر استعدادیابی و استعدادپروری برای آماده ساختن کودکانشان برای آینده ای روشن در نظر گیرند.

منبع

 

https://medium.datadriveninvestor.com/8-effective-ways-to-boost-your-childs-financial-iq-60b31723cfd0

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *