تکاپو
تکاپو
بهترین سن استعدادیابی کودک

بهترین سن استعداد یابی کودکان چه زمانی است؟

والدین اغلب نسبت به استعداد یابی فرزندان در حال رشد خود در سنین پایین کمتر توجه نشان می دهند و از این مسئله غافلند که بهترین سن استعدادیابی کودکان زیر پنج سال است. در این سنین است که والدین باید رفتار فرزندان خود را زیرذره بین بگذارنند تا استعداد های بالقوه آنها را تشخیص دهند.

با این وجود ما همچنان جملاتی مانند “دخترم هنوز برای این حرف ها خیلی کوچیکه.” یا “وقتی پسرم بزرگ شد بهش اجازه می‌دهم خودش استعدادش رو کشف کنه.» را می شنویم که والدین درباره کودکان بسیار کوچک می گویند.

این امر به ویژه در مورد کشورهای در حال توسعه صادق است. و اگرچه، فراهم کردن آزادی کامل برای کودکان بسیار عالی است، اما در این سن است که کودکان بیشتر پذیرا هستند و در شکل‌گیر ‌ترین سنین عمرشان قرار دارند. همچنین در این دوره است که آنها به طور طبیعی نسبت به کارهایی که انجام می دهند و/یا دوست دارند انجام دهند، بدون محدودیت عمل می کنند و ابایی از آن ندارند.

به عنوان یک پدر و مادر خوب، مهم این نیست که صرفا فرزندتان را بزرگ کنید، به او غذا بدهید یا او را به مدرسه بفرستید. بلکه به همان اندازه مهم است که بهترین استعدادهای فرزندتان را بیابید و به او کمک کنید این استعدادها را از سنین پایین تقویت کند.

پس توصیه های زیر را جدی بگیرید.

بهترین سن استعداد یابی کودکان، زیر ۵ سال است

تمام والدین باید گیرنده های خود را در حالت آماده‌باش قرار دهند تا توانایی‌ها یا استعدادهای طبیعی فرزندشان را زیر سن ۵ سالگی درک کنند.

همچنین بخوانید :  استعدادیابی شغلی کودکان چگونه انجام می شود؟

این نه تنها به کودک کمک می کند تا احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد، بلکه به معنای واقعی نیز او را توانمند و شاد می کند. فرزند شما روحی دارد که به طور طبیعی در زمینه های خاصی استعداد دارد. شما واقعاً نمی‌توانید مهارتی را که فرزندتان در آن استعدادی ندارد، به او بیاموزید (هر چند در برخی موارد ممکن است بتوانید) اما مطمئناً می‌توانید به او کمک کنید استعداد واقعی خود را زودتر پیدا کند.

مسیئله این نیست که بگوییم تحصیل مهم نیست. درست است که آموزش ابتدایی ضروری است اما هر کودکی ممکن است نیاز به «آموزش» هایی فراتر از روش سنتی داشته باشد.

 

در بهترین سن استعداد یابی کودکان، باید استعدادهایی را که به آن علاقه دارند پرورش دهید

برای درک بهتر این مسئله تجربه یکی از مادران را با شما در میان می گذارم یکی از مادرانی که کودک چهارساله خود را در ورزش دو میدانی ثبت نام کرده بود باعث تعجب من شد از او پرسیدم چطور به فکر افتاده تا کودک خود را در این کلاس ثبت نام کند در سن سه سالگی دخترش نقاشی های بسیار جالبی می کشیده و مادرم نیز او را در یک کلاس نقاشی که فاصله کمی با خانه داشته ثبت نام میکند اما کم‌کم متوجه می‌شود که کودکش با اینکه استعداد زیادی در زمینه نقاشی دارد از بودن در این کلاس لذت نمی برد و تنها علت علاقه او برای رفتن به کلاس فاصله بوده که توانسته با حالت دویدن آن را طی کند پس از چند ماه کودک فقط فاصله بین خانه و کلاس نقاشی را طی می کرده ولی از رفتن به کلاس در بازده است زمانی که مادرش او را به کلاس ورزشی دو میدانی ثبت نام میکند پیشرفت های بسیار بیشتری در دو دیده می شود چون این استعدادی بوده که کودک به انجام آن علاقه داشته است

همچنین بخوانید :  نقش ژنتیک در هوش و استعداد کودکان

 

اگر ۵ سالگی را از دست دادید، نگران نباشید، هیچ سنی برای کشف استعدادهای فرزندتان و رشد آنها دیر نیست

اگر کودک تان رشد کرده و اکنون در سنین بالاتر از ۵ سال قرار دارد و تصور می کنید فرصت طلایی زیر پنج سال را از دست داده اید، ناامید نشوید. واقعاً هیچ سنی برای کشف استعدادهای فرزندتان و رشد آنها دیر نیست. استعداد یابی و استعداد پروری در هر سنی برای کودک شما مفید است زیرا به کودک شما فرصت بیشتری می دهد تا شروع به کسب موفقیت بیشتری در آن زمینه کند.

به یاد داشته باشید که هیچ محدودیت سنی خاصی برای استعدادیابی کودکان وجود ندارد. یادگیری و تقویت مهارت ها یک فرآیند مادام العمر است.

با این حال، به عنوان یک پدر و مادر وظیفه شناس، بهتر است کمک کنید که این سفر استعدادیابی هر چه زودتر در کودکان شروع شود. و مطمئنا، فرزندان تان وقتی بزرگ شوند از شما برای این کار تشکر خواهند کرد.

دوره های آموزشی استعداد یابی و استعداد پروری ما به شما کمک می کند در هر سنی کودکان تان را در مسیر صحیح هدایت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *