تکاپو
تکاپو
فواید فضای مجازی

فواید فضای مجازی برای کودکان

از فواید فضای مجازی برای کودکان می توان به ابزارهای فناوری مانند رسانه های اجتماعی و اینترنت اشاره کرد که می‌توانند دسترسی به دانش را در بخش‌هایی مانند سرگرمی، آموزش و حقوق بشر فراهم کنند و قلمرو جدیدی از انتخاب‌ها را ارائه دهند که کودکان را قادر می‌سازد دانش و مهارت خود را در زمینه های مختلفی که در آینده به آن نیاز دارند، بهبود بخشند.

اینترنت و فضای مجازی، روند برقراری ارتباط را نیز دگرگون کرده است که از جنبه مثبت می تواند به این نوع روابط به عنوان فواید فضای مجازی برای کودکان نگاه کرد هرچند جنبه های منفی بسیار زیادی نیز در این خصوص وجود دارد که در مقاله “تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان” به آنها اشاره کردیم. در گذشته، اگر می خواستید با دوستی که نزدیک شما نیست ارتباط برقرار کنید، باید از طریق تلفن با او تماس می گرفتید یا نامه‌ای را از طریق پست ارسال می کردید. اما اکنون با وجود اینترنت، امکان ارسال و دریافت پیام از طریق پست الکترونیکی یا در شبکه های اجتماعی به صورت مجازی و بدون نیاز به صرف هزینه یا زمان زیادی وجود دارد.

دسترسی کودکان برای دریافت جدیدترین و داغ ترین بازی ها یا اخبار و اطلاعات از دیگر فواید فضای مجازی است. آنها می توانند به جای بیرون رفتن از منزل، بازی ها و موسیقی را به راحتی از خانه دانلود کنند. در نتیجه می توان گفت، یکی از فواید فضای مجازی برای کودکان ایجاد سرگرمی برای آنهاست.

 

برخی دیگر از فواید فضای مجازی برای کودکان عبارتند از:

همچنین بخوانید :  الگوی تربیت اسلامی در دبستان های مذهبی دخترانه

مطالعه محتواهای گسترده در فضای مجازی موجب افزایش دانش کودکان در زمینه های مورد علاقه شان می شود.

کنجکاوی در اینترنت باعث می شود که کودکان و نوجوانان سعی کنند تا حد امکان چیزهای جدید را بدانند یا بیاموزند تا در استفاده از اینترنت از بزرگسالان پیشرفته تر باشند.

خوش بینان، ظهور اینترنت را فرصتی برای مشارکت دموکراتیک کودکان، افزایش خلاقیت، ابراز وجود و بازی و گسترش دانش می دانند، در حالی که بدبینان از پایان یافتن دوران کودکی، معصومیت، ارزش های سنتی و اقتدار ابراز تاسف می کنند.

کودکان به عنوان “نسل ICT” یا نسل کامپیوتر در اطلاعات و ارتباطات با این فناوری توصیف می شوند.  در حال حاضر، بسیاری از کودکان بیش از یا به همان اندازه که والدین یا معلمان شان در مورد این فناوری ها می دانند اطلاعات دارند.  این موضوع نشان می دهد که اینترنت می تواند یکی از ابزارهای توسعه دانش کودکان در این زندگی شهری جدید باشد.

دسترسی به اینترنت می تواند فرایند یادگیری و آموزش دروس و ارسال تکالیف را برای کودکان راحت تر کند.

اینترنت پورتالی برای دریافت و ارسال حجم گسترده ای از اطلاعات است، و منبعی عالی برای آموزش و یادگیری کودکان امروزی می باشد. منابع مفید زیادی مانند کتابخانه ها، کتابفروشی ها، اتاق خبر و حتی مدرسه مجازی وجود دارد که می تواند در آموزش کودکان مفید واقع شود.

در حالی که اینترنت یک منبع شگفت‌انگیز برای آموزش و یادگیری است، والدین نگرانی‌های منطقی زیادی در مورد اینکه چگونه می‌توانند یک تجربه اینترنتی کاملاً مفید را برای کودکان در فضای مجازی تضمین کنند، دارند.

همچنین بخوانید :  تربیت جنسی کودک

افزایش مهارت کودکان از طریق آموزش ها و محتواهای موجود در فضای مجازی امکان پذیر است.

مشارکت کودکان و نوجوانان در اینترنت یک پیشرفت مثبت در جهت افزایش مهارت ها و دانش آنها محسوب می شود.  این نوع مهارت ها چیزی بیشتر از دسترسی به یک دایره المعارف آنلاین و جستجوی یک موضوع است.

برخی از خدمات آنلاین در زمینه‌های خاصی، از جمله امکان ارسال سؤالات یا رفع اشکال تکالیف از طریق ایمیل و برقراری ارتباط بهتر با معلمان از دیگر فواید فصای مجازی برای کودکان است.

دنبال کردن محتواها و رسانه های مرتبط به عنوان فواید فضای مجازی می تواند موجب افزایش انگیزه در کودکان شود.

یکی از فواید فضای مجازی برای کودکان ایجاد انگیزه در انها می باشد. در دنیای امروز کودکان علاقه زیادی به استفاده از موبایل و تبلت دارند. اینکه حتی برای انجام تکالیف بتوانند از فضای مجازی استفاده کنند باعث افزایش انگیزه در انها می شود.

کودکان می توانند مهارت برقراری ارتباط و دوست یابی خود را در شبکه های اجتماعی زیر نظر والدین بهبود بخشند.

گسترش ارتباطات و دوست یابی آسان نیز از دیگر فواید فضای مجازی برای کودکان است. بسیاری از مردم از طریق ایمیل با خانواده و دوستان خود در سراسر جهان ارتباط برقرار می کنند و از وب سایت شبکه اجتماعی و موتور چت استفاده می کنند تا دوستان جدیدی پیدا کنند که دارای علایق مشترک هستند و فرزندان نیز از این قشر مستثنی نیستند.

شبکه های اجتماعی نیز در فضای مجازی نقش مهمی ایفا می کنند.  نمی توان زندگی آنلاین را بدون اینستاگرام یا واتس اپ تصور کرد. این برنامه ها، آنقدر در بین جوانان محبوب شده است که ممکن است روزی جایگزین شبکه های فیزیکی شود. فضای مجازی به عنوان یک رسانه عالی برای ارتباط با میلیون ها نفر با علایق مشابه تکامل یافته است.

همچنین بخوانید :  بهترین مدارس دوره اول متوسطه دخترانه تهران را بشناسید

اکنون، همه محققان فناوری، متخصصان امنیتی، رهبران دولتی، نظامی و صنعت و کارآفرینان از فضای مجازی برای توصیف حوزه محیط فناوری جهانی استفاده می کنند.  آنها فضای مجازی را صرفاً بستری می دانند که در آن ارتباطات از طریق شبکه های رایانه ای رخ می دهد، پس قطعا فضای مجازی برای کودکان نیز خالی از استفاده نیست.

دسترسی به کتابخانه مجازی، از فواید فضای مجازی برای کودکان است که اطلاعات بسیار گسترده ای را در تمام زمینه ها در دسترس کودکان و نوجوانان قرار می دهد.

از فواید فضای مجازی می توان دسترسی به کتابخانه مجازی اطلاعات را برشمرد.  شما می توانید هر نوع اطلاعاتی را در مورد هر موضوعی که بخواهید در فضای مجازی دریافت کنید.  موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو وجود دارند و 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در خدمت شما هستند.

جمع بندی

مطمئنا فضای مجازی دارای فواید بسیار زیادی برای کودکان و نوجوانان است اما در عین حال خطراتی نیز برای آنها دارد. تنها راه تشویق کودکان به استفاده صحیح از این بستر در دستری، راهنمایی والدین است. با شرکت در کلاس های استعدادیابی و استعدادپروری می توانید روش های

منبع :

Cyberspace Advantages and Disadvantages

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *