تکاپو
تکاپو
6 ساله

استعدادیابی کودکان شش ساله همراه با تست آنلاین و حضوری

فرآیند استعدادیابی کودکان شش ساله برای تعیین اینکه آیا یک کودک تیزهوش است نیازمند تکنیک های خاصی است.

برای شروع فرایند استعدادیابی، معمولا، چک لیست های مشخص همراه با فرم های کاندید شدن توسط دانش آموزان، والدین، معلمان و مدیران تکمیل می شود تا دیدگاهی غیررسمی ارائه شود.

برای استعدادیابی کودکان شش ساله از کدام نوع ارزشیابی استفاده می شود؟

استعدادیابی کودکان شش ساله شامل آزمون‌های پیشرفت، و ارزیابی آنچه دانش‌آموزان قبلاً آموخته‌اند و آزمون‌های توانایی سنجی، یا آزمون‌های IQ می شود که استعداد و هوش دانش‌آموز را اندازه‌ گیری می‌کنند.

از طریق آزمون های غیرکلامی می توان دانش آموزان اوتیستیک، ناشنوا و سایر دانش آموزان دارای معلولیت را به عنوان کودکان تیزهوش و با استعداد شناسایی کرد.

آزمون استعدادیابی کودکان شش ساله که توسط روانشناسان برای کودکان 6 تا 12 ساله گردآوری شده است به تعیین میزان استعداد کودک شما کمک می کند.

شما همچنین میتوانید از تست های آنلاین استعدادیابی کودکان شش ساله که معمولا به صورت غیررسمی ارائه می شوند، استفاده کنید.

پاسخ به سوالات زیر به شما کمک میکند تشخیص دهید که آیا کودک شما نیاز به شرکت در تست های استعدادیابی آنلاین و حضوری دارد یا خیر:

  • آیا کودک شما روشی غیرعادی برای استفاده از یک شی را پیدا می کند؟
  • آیا دوست دارد نقاشی های انتزاعی بکشد؟
  • آیا دوست دارد چیزهای خیالی بکشد؟
  • آیا داستان های خارق العاده را دوست دارد؟
  • آیا داستان می گوید یا شعر می سراید؟
  • آیا او تا به حال کاری را انجام داده است که به دانش و علم خاصی نیاز داشته باشد؟
  • آیا تمایل دارد کاری را به دلخواه خود انجام دهد؟
  • آیا او از تاریکی می ترسد؟
  • آیا او تا به حال کلمه جدیدی اختراع کرده است؟
همچنین بخوانید :  5روش کارآمد برای تشخیص استعداد فرزندان

 

آیا آزمون استعدادیابی به صورت تست آنلاین برای کودکان شش ساله ضروری است؟

رشد کودک چیزی است که نیاز به توجه بیشتر والدین دارد.  در دوره رشد کودک، والدین باید از یک الگوی آموزشی استفاده کنند که نه تنها بر سلامت جسمانی کودک، بلکه برسلامت روانی او تاکید می کند. الگوی فرزند پروری نادرست برای پتانسیل های فرزندان مخرب خواهد بود.

در تلاش برای ارائه آموزش با توجه به استعداد کودک، می توان مجموعه ای از آزمون ها را برای تعیین گرایش های شخصیتی کودک انجام داد.  دانستن وضعیت شخصیت، علایق و استعدادهای کودک برای کمک به رشد بهینه کودک بسیار مفید خواهد بود.

امروزه انواع مختلفی از تست های روانشناسی آنلاین وجود دارد که با استفاده از آنها می توان متوجه شد که فرزند شما چه نوع شخصیتی دارد. این نوع تست های آنلاین که آزمون استعداد روانی نیز نامیده می شوند نوعی آزمون استعدادیابی کودکان شش ساله است که برای تعیین توانایی فرد در زمینه های خاص طراحی شده است.  این نوع آزمون بر اساس این فرض ایجاد می شود که استعدادهای موجود در انسان را می توان در قلمرو هوش تشخیص داد.

مزایای استعدادیابی کودکان شش ساله با تست آنلاین و حضوری

آزمون های استعدادیابی نقش مهمی در رشد کودک دارند.  با شناخت استعدادهای کودکان از دوران کودکی متوجه خواهید شد که نقاط قوت کودک در کجاست و چگونه می توان آن ها را به درستی ارائه کرد.  آزمون استعداد روانشناختی همچنین می تواند با اجرای راهبردهای خاصی از مشکلات یادگیری کودکان جلوگیری کند.  علاوه بر این، مهمترین کارکرد آزمون استعداد روانشناختی این است که مشخص کند کدام فعالیت ها و برنامه های درسی برای هر کودک مناسب تر است.

همچنین بخوانید :  نقاشی کشیدن چه تاثیری بر خلاقیت کودکان می گذارد؟

انواع تست های استعداد یابی کودکان شش ساله

انواع مختلفی از آزمون های استعدادیابی وجود دارد.  برخی از آزمون‌های استعداد روان‌شناختی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

تست استعدادیابی عمومی

تست استعدادیابی عمومی (GATB) نوعی تست استعداد است که برای کمک به درک استعدادها و ضعف های یک فرد ایجاد شده است.

آزمون GATB دارای 4 نوع خرده آزمون است که عبارتند از محاسبات، فضای ذهنی، واژگان و استدلال حسابی.  شما می توانید فرزند خود را در این آزمون ثبت نام کنید تا بدانید فرزند شما در آینده برای چه  رشته تحصیلی و کاری مناسب است.

 آزمون استعدادیابی طبقه بندی شده

آزمون استعدادیابی طبقه بندی شده نوعی آزمون است که برای به دست آوردن یک طبقه‌بندی استاندارد برای تعیین استعدادها و توانایی‌های کودکان شش ساله یا سنین دیگر مرتبط با وظایف خاص ایجاد شده است.  این نوع آزمون شامل 14 مجموعه تست است که هدف اصلی آنها پیش بینی عملکرد یک کودک، و احتمال موفقیت شغلی در آینده است.  از این سری تست ها می توان برای تعیین و پیش بینی توانایی های کودکان و مزایای آنها در زمینه های خاص استفاده کرد.  نتایج این آزمون در تعیین آموزش بعدی برای فرزندتان موثر است.

آزمون استعدادیابی افتراقی (DAT)

آزمون استعدادیابی افتراقی (DAT) پرکاربردترین نوع آزمون استعداد است.  این آزمون شامل 8 خرده آزمون با هدف اصلی سنجش استعدادهای خاص است.  آزمون DAT همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای راهنمایی آموزشی مورد استفاده قرار گیرد و برای حوزه کاری خاصی توسعه یافته است.  آزمون استعدادیابی روانشناختی DAT در یافتن اینکه علایق و استعدادهای فرزند شما در چه نوع گرایشی است، مؤثر است.

همچنین بخوانید :  چقدر درباره تمایلات طبیعی جنسی کودکان می دانید؟

آزمون استعدادهای درخشان

آزمون استعدادهای درخشان معمولا به صورت رسمی و در سراسر کشور برگزار می شود.

تست هوش (IQ)

تست هوش، میزان هوش کودکان را نسبت به سایر همسالان شان می سنجد.

از آنجایی که کودکان شش ساله اغلب خواندن و نوشتن نمی دانند تست های آن لاین و حضوری استعدادیابی به شما کمک می کنند تا با زمینه هایی که کودکانتان در آن استعداد دارند آشنا شده و از نتایج آن برای استعدادیابی و استعدادپروری آنها استفاده کنید.

منبع

 

https://iqclub.com/test/talent

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.