تکاپو
تکاپو

تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان مثبت است یا منفی؟

همه ما شکایت هایی را شنیده ایم مبنی بر اینکه جوانان زمان زیادی را به صورت آنلاین در فضای مجازی سپری می کنند و زمان کافی را در «دنیای واقعی» نمی گذرانند –مطالعات انجام شده نشان می دهند که تقریباً سه چهارم نوجوانان 12 تا 15 ساله از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند و به طور متوسط 19 ساعت در هفته آنلاین هستند. این آمارها، جامعه شناسان را متقاعد کرده که در خصوص تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان تحقیق کنند و اثرات مثبت و منفی آن را بسنجند.

چرا بررسی تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان مهم است؟

یافته‌های ما تاکنون نشان می‌دهد که نگرش والدین نسبت به رسانه‌های اجتماعی تا حد زیادی منفی است – بیش از نیمی از والدینی که از انها در این باره سوال شد موافق بودند که رسانه‌های اجتماعی شخصیت یا رشد اخلاقی کودکان را تضعیف می‌کند و بر اخلاق آنها تاثیر می گذارد، در حالی که تنها 15 درصد از پاسخ دهندگان موافق بودند که رسانه های اجتماعی می توانند آن را “تقویت یا حمایت” کنند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کودکان به طور مداوم از انواع رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و غیره استفاده می کنند. اینها تنها تعدادی از پلتفرم های متعددی هستند که برای استفاده جوانان در دسترس است.  نظرسنجی های جدیدی که تاکنون منتشر شده است، اضطراب گسترده والدین را در مورد تأثیر فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی بر رشد اخلاقی کودکان را نشان می دهد.

بسیاری از والدین بر این باورند که سایت های رسانه های اجتماعی محبوب مانند فیس بوک و اینستاگرام مانع رشد اخلاقی در کودکان می شوند.

همچنین بخوانید :  چطور هوش مالی را به کودک مان آموزش دهیم؟

 

تاثیر منفی

یافته‌هایی که نشان می‌دهند استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بر شخصیت کودکان تأثیر بگذارد، شاید نگران‌کننده‌ تر از مدت زمان آنلاین بودن آنها باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که:

 • بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و خودشیفتگی کودکان رابطه مستقیمی وجود دارد
 • استفاده از وب ‌سایت‌های شبکه‌های اجتماعی ممکن است تأثیر نامطلوبی بر تصمیم‌گیری اجتماعی کودکان داشته باشد
 • فضای مجازی می تواند سطح همدلی کودکان را کاهش دهد.
 • نگرش اکثر والدین در مورد تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان منفی است.
 • برخی پیام هایی که به صورت آنلاین ظاهرمی شوند، می توانند حاوی تاثیرات غیر اخلاقی بر کودکان باشد.
 • کودکانی که زمان بیشتری را در فضای مجازی می گذرانند، ناراحتی عاطفی، اضطراب و افسردگی بیشتری را تجربه می کنند.
 • تاثیرمنفی فضای مجازی شامل اعتیاد به اینترنت، عدم ارتباط چهره به چهره، اتلاف وقت، استفاده بیش از حد از سایت های شبکه های اجتماعی و افسردگی، استرس و خشونت می شود.

 

تاثیر مثبت

 • استفاده از فضای مجازی با انجام بازی و یادگیری از آن باعث افزایش خلاقیت و کار گروهی در بین کودکان می شود.
 • جستجو در اینترنت همچنین به افزایش هماهنگی دست و چشم کمک می کند.
 • همچنین استفاده از فضای مجازی برای مطالعه باعث افزایش دانش و افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان می شود.
 • استفاده از اینترنت برای مطالعه باعث افزایش دانش و افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

 

چرا فضای مجازی تاثیر منفی بر اخلاق کودکان می گذارد؟

از آنجایی که اینترنت به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان در نظر گرفته می شود، دانش آموزان باید از استفاده از اینترنت آگاه باشند. فضای مجازی وقت زیادی از کودکان می گیرد و شانس برقراری ارتباط چهره به چهره و توسعه مهارت های اجتماعی را از آنها می گیرد.

همچنین بخوانید :  مشاهده رفتارهای جنسی در کودکان از چه سنی و تا چه حد عادی است؟

همچنین فضای مجازی حاوی صحنه های خشن و همینطور تصاویر مستحجنی می باشد که موجب اضطراب و خشونت در کودکان می شود. محققان گزارش داده اند که نوجوانانی که سرگرم چرخیدن در اینترنت هستند ممکن است بیشتر مستعد رفتارهای پرخاشگرانه باشند. با این حال، این یافته ها شواهدی را ارائه می کنند که نشان می دهد رسانه ها – اعم از تلویزیون، فیلم یا بازی های ویدیویی می توانند بر رفتار کودکان تأثیرات منفی بگذارند.

به همین ترتیب وقتی بچه ها زمان قابل توجهی را در شبکه های اجتماعی می گذرانند، می تواند منجر به کاهش عزت نفس در آنها شود. نوجوانان محتواهای غیر واقعی را می بینند، اما این تصاویر پر زرق و برق، موجب مقایسه نوجوانان با دیگر همسالانشان و در نهایت کاهش عزت نفس آنها شود.

جمع بندی

اجتماعی‌سازی معکوس  یکی از ویژگی‌های عجیب تجربیات فضای مجازی است و چالش‌های جدیدی را برای نقش والدین ایجاد می‌کند. اجتماعی‌سازی معکوس همه موقعیت هایی را توصیف می کند که در آن کودکان درک بهتر یا مهارت های پیشرفته تری نسبت به بزرگسالان دارند.

در طول سال‌های گذشته، بسیاری از والدین دانش و مهارت‌های فنی کافی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات فضای مجازی با فرزندان خود ایجاد کرده‌اند. لذا ضروری است که والدین از تاثیر منفی فضای مجازی بر اخلاق کودکان واقف بوده و آموزش های لازم را در این راستا ببینند تا بتوانند به موقع از اثرات سو آن بر کودکان خود پیشگیری کنند.

برخی راهکارهای توصیه شده در این رابطه شامل کنترل زمان استفاده از اینترنت و نظارت بر شبکه های اجتماعی مورد استفاده توسط کودکان می شود که درباره آنها در مقاله “مدیریت فضای مجازی” بیشتر توضیح دادیم.

همچنین بخوانید :  استعدادیابی کودکان چیست؟ چگونه استعداد کودک‌مان را شناسایی کنیم؟

همچنین والدین می توانند با استعداد یابی و استعداد پروری کودکان شان آنها را در جهت استفاده درست از فضای مجازی راهنمائی کنند.

 

 

 

منابع :

https://ashevilleacademy.com/blog/social-medias-effects-moral-development-youth/amp/

Is social media messing with children’s morals?

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *