تکاپو
تکاپو
مهد کودک مذهبی

آیا فرزندمان را به مهدکودک مذهبی بفرستیم؟

مهد کودک مذهبی ایده بسیار جالبی برای اکثر والدین است. کودکان نیاز دارند که از سه سالگی به بعد  یک روند استقلال یابی و اجتماعی شدن را شروع کنند.

 

مهد کودک می‌تواند مکانی مناسب برای گذراندن این مرحله از مراحل رشد کودک باشد و چه بسا بهتر که این مهد کودک یک مهد کودک مذهبی باشد.

 

فرستادن کودک به یک مهد کودک مذهبی، به معنای فرستادن کودک به یک مکان مناسب و کمک به او در دستیابی به استقلال و داشتن  رفتاری مناسب از طرف والدین است که  از بدو تولد کودک آغاز می‌شود و می تواند منجر به شکل گیری خاطره ای خوش از اولین مراحل استقلال یابی کودک باشد.

 

برای اینکه بتوانید کودک را خیلی خوب آماده کنید تا  به مهدکودک  برود لازم است که از قبل به او برای شکل گیری استقلال نسبی اش کمک کنید.

 

مثلا به او کمک کنید تا بتواند در اتاقی جدا خودش به تنهایی بخوابد، یا به تنهایی خودش غذایش را بخورد تا بتواند یک عملکرد مستقل و درست را یاد بگیرد و این مراحل را تا سن سه سالگی بگذرانند و بتوانند آماده رفتن به مهد شوند.

کودکان سه ساله یا بالای سه سال خوشحال می‌شوند که به مهد کودک بروند و تعامل با دیگران را یاد بگیرند.

اگر این مهد کودک، یک مهد کودک مذهبی باشد او در یک راه مستقیم و درست پا به عرصه جهان و دنیای اجتماعی خواهد گذاشت و به نفع او خواهد بود.

 

مربی کودک تان را بشناسید

 

والدین باید مربی کودک خود را با آگاهی لازم انتخاب کنند. بهتر است که به دنبال مربی ایی باشند که اخلاق خوبی داشته باشد و یک مربی خونگرم باشد و دارای اعتقادات مذهبی باشد تا بتواند به کودک شما برخی از آموزش‌های مذهبی را تعلیم دهد.

همچنین بخوانید :  از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

همچنین مربی مهد کودک مذهبی باید خودکفایی لازم را داشته باشد و در قبال کودک شما احساس مسئولیت نموده و به کودک توجه کافی داشته باشند.

 

یکی از نکات مهم دیگر که باید والدین آن را مد نظر داشته باشند این است که بدانند که مربی چند سال در مهد کودک مذهبی کار کرده است و آیا قرار است باز هم در آنجا کار کند یا ممکن است که از آنجا برود، زیرا تعویض مکرر مربی می ‌تواند برای کودک شما خوشایند نباشد و به روحیه او صدمه وارد کند و برای کودک استرس و نگرانی به وجود آورد .

 

ویژگی های مهد کودک مذهبی

مهم‌ترین ویژگی که یک مهد کودک مذهبی خوب باید داشته باشد این است که این مهد کودک دارای فضای فیزیکی باشد.

همچنین مهد کودک مذهبی باید فضای مناسبی داشته باشد. فضای فیزیکی این مهد کودک دلباز و شادی آفرین باشد تا کودکان در آن احساس آرامش و نشاط و شادابی داشته باشند.

زمین بازی مهد کودک باید دارای کفپوش نرم و مناسب باشد و اتاق های آن نورگیری خوبی داشته باشند و فضای مناسبی داشته باشند.

 

مهد کودک مذهبی و دیگر مهدکودک‌ها باید دارای اسباب بازی های مناسبی باشند که خطر آفرین نباشند تا بعد از آموزش‌هایی که به کودکان داده می‌شود مقداری هم بازی و تفریح داشته باشند.

همچنین در مهدکودک مذهبی مربیان باید خلاقیت لازم برای ایجاد فضایی برای آموزش های اولیه مذهبی را داشته باشند تا از طریق قصه گویی و شعر خوانی، مداحی و بازی های کودکانه اصول مذهبی را به کودکان آموزش دهند.

همچنین بخوانید :  آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

 

برخی نکات مشترک در انتخاب مهد کودک مناسب

مهدکودکی که قرار است کودک خود را به آنجا ببرید باید نقاط حادثه خیز آن  با پوشش های لاستیکی پوشانده باشد که کودک در حین بازی صدمه نبیند. همینطور پریزهای برق، توسط درپوش های محافظ پوشانده شده باشند و دارای سیستم هشدار دود و حریق باشند و همچنین، کپسول های آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه نیز، داشته باشند.

یک مهد کودک مناسب می‌بایست دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی باشد تا کودک احساس گرما و یا سرما نکند، همچنین دارای سیستم های تهویه مطبوع و ایمن نیز باشد.

 

اگر از زمان کودکی در دوره پیش دبستانی آموزش های قرآنی به کودکان داده نشود و آنها را با دین و مسائل معنوی آشنا نسازیم  بدون شک در دوران بزرگسالی در یادگیری این موارد ضعیف و یا ناتوان خواهند شد.

این مسئله  می‌تواند برای جامعه اسلامی خطرناک باشد و به نفع خانواده نیز نمی ‌باشد.

 

بنابراین بهترین زمان برای آموزش های دینی، امور قرآنی و… دوران  پیش دبستانی و مهد کودک می باشد تا در ذهن کودکان  این مسائل به راحتی جا گیرد.

 

ذهن کودکان در زمان حضور در پیش دبستانی  و همچنین خارج از این محیط ها نیز این توانایی را دارد که این مسائل مهم مذهبی را یاد بگیرند.

 

در نتیجه فرستادن کودکان به یک مهد کودک مذهبی می‌ تواند به شما و کودکان شما کمک بسیاری کند و برای داشتن یک زندگی بهتر او را با مسائل مهم دینی و اعتقادات مذهبی آشنا سازد.

همچنین بخوانید :  آموزش کودک در پیش دبستانی اسلامی چه تاثیری در رفتار او دارد؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد محتوای مذهبی می توانید مقاله “چطور از الگوی روان‌شناسی کودک در مهد دارالتحفیظ القرآن الکریم استفاده می شود؟ ” را مطالعه کنید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *