تکاپو
تکاپو
رفتارهای جنسی کودکان

مشاهده رفتارهای جنسی در کودکان از چه سنی و تا چه حد عادی است؟

اصطلاحات “بازی جنسی” و “رفتارهای جنسی” در کودکان عموماً به رفتارهای مناسب رشدی اشاره دارد که اغلب در کودکان بدون احتمال سوء استفاده مشاهده می شود. به این رفتارهای جنسی رفتارهای هنجار گفته می شود.  در مقابل، مشکلات رفتار جنسی، که به آن کنش جنسی یا رفتار آزاردهنده جنسی گفته می شود، عموماً به رفتارهای جنسی اشاره دارد که از نظر رشدی نامناسب، اجباری، یا به طور بالقوه از نظر احساسی یا فیزیکی مضر است.

رفتارهای جنسی در سنین مختلف

مشاهده رفتارهای مناسب جنسی در کودکان کاملا عادی است و در 42 تا 73 درصد کودکان تا سن 13 سالگی رخ می دهد. رفتار مناسب جنسی که در کودکان رایج است و اغلب مشاهده می شود شامل تلاش برای مشاهده اندام تناسلی یا سینه های شخص دیگر، چسبیدن بیش از حد به افراد دیگر و لمس اندام تناسلی آنهاست. البته رفتارهای جنسی پس از پنج سالگی کمتر و پنهان تر می شوند.

نوع و فراوانی رفتارهای جنسی مناسب سن کودک که به آن هنجار نیز گفته می شود در سنین مختلف کودک، متفاوت است. مشاهده رفتارهای جنسی در نوزادان نادر است، به استثنای تماس دست با ناحیه تناسلی.  فراتر از دوران نوزادی، رفتارهای جنسی افزایش می یابد زیرا کودکان نوپا نسبت به اعضای بدن خود از جمله اندام تناسلی، احساسات فیزیولوژیکی ناشی از لمس اندام تناسلی و تفاوت های جنسیتی بیشتر آگاه می شوند.

به طور کلی، رفتارهای جنسی در کودکان دو تا پنج ساله از تنوع بیشتری برخوردار است و در مقایسه با رفتارهای کودکان بزرگ‌تر از پنج سال رایج‌ تر است.

همچنین بخوانید :  عوامل موثر در شناسایی استعداد ها و پرورش آن کدامند؟

رفتارهای جنسی ممکن است لزوماً بعد از پنج سالگی کاهش نیابد، اما این رفتارها غلب توسط والدین مشاهده نمی شود زیرا کودکان زمان کمتری را در خانه و زمان بیشتری را در مدرسه می گذرانند، و نظارت کمتری روی آنها وجود دارد. از طرف دیگر، آنها از همسالان یا دوستان بزرگسال خود، نحوه پنهان کردن رفتارهای جنسی را یاد می گیرند.

همچنین، با بالا رفتن سن کودکان، این رفتارها به جایگزین‌های اجتماعی قابل قبول ‌تری مانند افزایش علاقه به موضوعات جنسی، از جمله جنس مخالف تبدیل می‌شوند. رفتارهای هنجار منعکس کننده رشد عادی روانی -اجتماعی و رشد و پیشرفت در روابط با همسالان است.

علل بروز رفتارهای جنسی در کودکان

رفتارهای جنسی را می توان با عوامل متعددی تحریک یا اصلاح کرد که شامل موارد زیر می شود.

  • رشد طبیعی،
  • واکنش والدین به رفتارهای جنسی کودک،
  • تغییرات در عوامل استرس زای خانواده،
  • دسترسی به محرک های جنسی در فضای مجازی یا رسانه های دیگر

برای مثال، فناوری‌های اخیر، مانند اینترنت، اتاق‌های گفتگو و ارسال پیامک، نحوه قرار گرفتن کودکان در معرض اطلاعات صریح جنسی را گسترش داده است. کودکان در اثر تماشای تلویزیون و گوش دادن به موسیقی معاصر بیشتر در معرض مواد جنسی قرار می گیرند.

به طور متوسط ​​در هر ساعت هشت عمل جنسی در تلویزیون انجام می شود که از سال 1976 بیش از چهار برابر افزایش یافته است. با این حال، رفتار جنسی که از نظر رشد نامناسب است نیاز به ارزیابی عوامل دیگری مانند اختلالات رفتاری در کودک ازجمله خشونت، سوء رفتار، و بی توجهی در خانه دارد.

همچنین بخوانید :  بهترین سن استعداد یابی کودکان چه زمانی است؟

علل رفتارهای نامناسب

مشکلات در رفتار جنسی یا مشاهده رفتارهای جنسی نامناسب در کودکان معمولا باید در چارچوب سایر اختلالات عاطفی و رفتاری، مشکلات اجتماعی و اختلال در عملکرد خانواده، از جمله خشونت، سوء استفاده و غفلت ارزیابی شوند.

بسیاری از کودکانی که دارای مشکلات رفتاری جنسی هستند، سابقه سوء استفاده جنسی دارند و اکثر کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌ اند، دچار مشکلات رفتاری جنسی می ‌شوند.  کودکانی که در سنین پایین‌ تر، توسط یکی از اعضای خانواده یا افراد غریبه مورد آزار و اذیت قرار گرفته ‌اند یا کودکانی که آزار آنها شامل دخول می‌شود، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات رفتاری جنسی هستند.

اگرچه رفتارهای متناسب با سن اساساً از طریق جلب اعتماد کودک و آموزش های تربیت جنسی که والدین در مورد تغییر جهت به سمت رفتار مناسب به او می دهند، مدیریت می شود، اما اختلال شدید در رفتار جنسی کودکان اغلب نیاز به ارزیابی بیشتری دارد و ممکن است نیاز به مراجعه کودک به روانپزشک و محافظت از او در برابر آزارهای جنسی باشد.

توصیه پزشکان در مورد نحوه اصلاح رفتارهای جنسی در کودک

هنگامی که والدین به دلیل نگرانی در مورد رفتار جنسی فرزندشان به مطب پزشک مراجعه می کنند، باید به نکات زیر توجه شود:

  • کنترل اضطراب والدین،
  • مدیریت اختلال در محیط خانه یا مدرسه،
  • یافتن منشاء رفتار جنسی نامناسب کودک،
  • مدیریت مؤثر این رفتار

پزشکان می‌توانند با ارائه راهنمایی‌های پیش ‌بینی ‌کننده درباره رفتارهای جنسی رایج در کودکان، و با تمایز دادن رفتارهای جنسی هنجار متناسب با سن از مشکلات رفتار جنسی، منابع ارزشمندی برای والدین باشند.

همچنین بخوانید :  استعدادیابی کودکان شش ساله همراه با تست آنلاین و حضوری

استراتژی های مدیریت باید بر پاسخ مناسب والدین به رفتارها، حواس پرتی موثر از رفتارهای نامناسب در محیط های اجتماعی، بررسی نشانه ها برای ارزیابی بیشتر، ارجاع برای مشاوره در صورت تداوم رفتار، و گزارش در مورد خدمات حمایت از کودکان یا سازمان های مجری قانون متمرکز باشد.

 

جمع بندی

رفتارهای جنسی در کودکان امری عادی است که تا حد زیادی به دلیل شناخت از بدن خود در کودکان رخ می دهد. با این حال مساله ای نیست که سرسری از آن عبور کرد و ممکن است عللی چون سو استفاده جنسی از کودک در پس آن باشد که باید توسط والدین و با مشاوره با پزشکان با دقت کنترل شود.

استعداد یابی و استعداد پروری کودکان می تواند به رشد ذهنی و جسمی آنها را در جهت صحیح کمک کرده و از انحرافات روحی و جسمی مانند اختلالات جنسی یا بروز رفتارهای نامناسب جنسی در آنها جلوگیری کند.

منبع :

https://www.aafp.org/afp/2010/1115/p1233.html

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *