تکاپو
تکاپو
شب یلدای متفاوت

شب یلدای متفاوت ، با مدیریت موبایل و فضای مجازی در کنار خانواده

در روزهای نزدیک به اول ماه دی، کشورهای مسیحی در سراسر جهان برای کریسمس آماده می شوند. اما برای ایرانی‌ها، این روز در سرتاسر دنیا، معنای متفاوتی دارد، زیرا ما خود را برای یکی از مهم ‌ترین شب‌های سال، آماده می کنیم: شب یلدا یا شب چله. جدای از صفای شب یلدا در گذشته امروز یلدا شکل دیگری گرفته، موبایل و فضای مجازی حال و هوای یلدا را برده و حتی افراد فرصتی برای بازدید و گفتگو در شب یلدا با هم پیدا نمی کنند.

با وجود پست های متعدد و اطلاع رسانی های لحظه ای در شبکه های اجتماعی، مطمئنا کودک یا فرزند شما، شب یلدا را به عنوان طولانی ترین شب سال، می شناسد. پس اگر به دنبال جلب توجه فرزندتان و مدیریت استفاده او از فضای مجازی در این شب طولانی هستید باید به فکر ایده های جالب تری برای توصیف شب یلدا به کودک تان باشید.

در ادامه ما راهکارهایی را به شما توصیه می کنیم تا شب یلدای متفاوتی داشته باشید.

مراسم دور هم جمع شدن کنار آتش در شب یلدا را کنار فرزندان تان تجربه کنید

در گذشته به مردم توصیه می شد که بیشتر شب را بیدار بمانند و با دوستان و اقوام دور آتش جمع شوند، تا این شب طولانی را در کنار هم به صبح برسانند. اگر فضایی مانند یک حیات کوچک را در اختیار دارید، روشن کردن یک آتش کوچک می تواند برای کودک شما جالب و به یاد ماندنی باشد و تا حدودی او را از فضای مجازی دور نگه دارد.

همچنین بخوانید :  ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید

با بزرگترها در فضای مجازی تماس ویدئویی برقرار کنید تا شب یلدا را تبریک بگویید

در شب یلدا  معمولاً افراد در خانه بزرگترهای خانواده جمع می شوند تا از لحظات با هم بودن لذت ببرند و بزرگ‌ ترین عضو خانواده برای همه دعا می خواند، یا فال حافظ می گیرد. این روزها، به علت شیوع ویروس کرونا و مشغله های کاری، خانواده ها کمتر دور هم جمع می شوند اما تکنولوژی این مشکل را حل کرده و شما می توانید برای مدیریت فضای مجازی از فرزندتان بخواهید با پدربزرگ یا مادربزرگ، تماس تصویری برقرار کند و دقایقی را با آنها در فضای مجازی بگذراند.

صفحات طنز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و با مدیریت صحیح مطالب را با فرزندتان به اشتراک بگذارید

در گذشته رسم بود که اعضای خانواده  تا سحر شعر می خوانند، موسیقی می نوختند و جوک و داستان برای هم تعریف می کردند. شما هم می توانید چند کانالا یا صفحات اجتماعی طنز را دنبال کنید و در کنار فرزندتان دقایقی را به تماشای پست های خنده دار و مفرح بگذرانید.

سرگرمی و بازی های خلاقانه را که بهترین راه برای مدیریت فضای مجازی در شب یلدا است، فراموش نکنید

برای شب یلدای متفاوت با مدیریت موبایل و فضای مجازی بازی ها و سرگرمی های متنوعی را تدارک ببینید. آنقدری برنامه داشته باشید که فرصتی برای استفاده از موبایل و سپری کردن این شب در فضای مجازی نباشد.

مثلا یک برنامه مشاعره یا گفتن کلمات جالب برای تکمیل جمله ای که نفر قبلی گفته یا بازی اسم و فامیل با ایتم های متفاوت از عناوین همیشگی می تواند بسیار سرگرم کننده و لذت بخش باشد.

همچنین بخوانید :  آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر

حتی می توانید با فرزندتان، با موسیقی ، بازی های جذابی ترتیب دهید. مثلا از فرزندتان بخواهید که موسیقی خواننده ای که به او علاقه دارد را از گوشی موبایل پخش کند و شروع به خواندن کنید. از خواهر یا برادر او بخواهید که در لحظه ای موسیقی را قطع کند و شما باید ادامه آهنگ را بخوانید. هر کدام موسیقی را بهتر خواندید برنده خواهید بود.

چالش شب یلدا بدون موبایل و فضای مجازی راه بیندازید

از اقوام و دوستانی که قرار است شب یلدا در کنار هم جمع شوید بخواهید که برای مهمانی شب یلدا بدون موبایل بیایند. می توانیدعنوان کنید که این چالش شب یلدای متفاوت شماست. به بهانه چالش هم که شده سرگرمی زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد.

می توانید یک تم برای یک  شب یلدای متفاوت با مدیریت موبایل و فضای مجازی انتخاب کنید. مثلا از همه بخواهید با لباس های محلی به مهمانی بیایند و یک شعر آواز یا برنامه سرگرم کننده اجرا کنند.

 برنامه های نمایشی گروهی را برای مدیریت فضای مجازی در شب یلدا تدارک ببینید

یک برنامه نمایش یا رقص گروهی ترتیب دهید و از همه خانواده بخواهید در این برنامه ها شرکت کنند. حتی می توانید مثلا برنامه رقص قومیت های متفاوت مثلا رقص کردی، ترکی، هندی، لری را اجرا کنید. مهم نیست که چقدر در اجرای این برنامه ها مهارت دارید. قرار نیست در یک مسابقه رقص شرکت کنیم هدف فقط ایجاد شور و نشاط در شب یلدای متفاوت ماست. بازی های گروهی یا نمایشی مثل پانتومیم نیز می تواند برای فرزندان شما جذاب باشد و آنها را از فضای مجازی دور کند.

همچنین بخوانید :  استفاده نامناسب از فضای مجازی چه آسیب هایی برای کودکان دختر در پی دارد؟

جایزه ای برای بهترین اجرا به اتفاق آرا تعیین کنید، اغلب افراد در هر سن و هر موقعیتی که باشند برای دریافت جایزه بیشتر تلاش می کنند.

جمع بندی

ایرانیان هر ساله فرا رسیدن فصل زمستان را در شب یلدا که یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است با دورهمی خانوادگی جشن می گیرند.  یلدا واژه ای سریانی به معنای تولد است و به تولد یا زایش دوباره خورشید اشاره دارد. هرچند، طبق رسم و آیین ما، دور هم جمع شدن و کنار هم بودن مهمترین آیین این شب است اما در عصر دیجیتال امروزی، تجربه یک شب یلدای به یاد ماندنی در کنار خانواده، فقط با مدیریت موبایل و فضای مجازی امکان پذیر می شود.

در دوره آموزش استعدادیابی، با راهکارهای بهتری برای کشف استعداد کودکتان و انجام فعالیت های سرگرم کننده ای که می تواند برای او جذاب و در عین حال آموزنده باشد، آشنا شوید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *