تکاپو
تکاپو
خود ارضایی در کودکان

خود ارضایی در کودکان و‌ علت آن

کودکان زیر 5 سال ممکن است در ملاء عام خودارضایی کنند زیرا هنوز نمی دانند که این امر از نظر اجتماعی قابل قبول نیست.  کودکان بزرگتر نیز ممکن است این کار را انجام دهند اما احتمال کمتری دارد که در جلوی چشم دیگران باشد.  خودارضایی کودکان یک رفتار تسکین دهنده است، بنابراین زمانی که کودکان ناآرام هستند یا احساس استرس می کنند، ممکن است افزایش یابد.

واکنش والدین به خودارضایی کودکان

وقتی دختر کوچکتان روی صندلی سه چرخه ‌اش تکان می‌خورد یا پسر کوچکتان دست‌هایش را روی شلوارش می‌گذارد، برای تماس با روان‌شناس عجله نکنید.  درعوض، صبر کنید و به این فکر کنید که چرا این موضوع شما را به هم می ریزد.  کلمه “خودارضایی” به بسیاری از بزرگسالان تکان شدید و ناراحت کننده ای می دهد که با مقادیر زیادی احساس گناه همراه است.

اگر کودک گوش خود را بکشد یا بازویش را نوازش کند، هیچ کس متوجه نمی شود.  پس چرا والدین پسر کوچکی را که آلت تناسلی خود را می کشد سرزنش می کنند و نادیده می گیرند؟

این موضوع  یا به این دلیل است که اندام تناسلی بد، مرموز یا غیرمجاز در نظر گرفته می شود، یا اینکه آنهامعتقدند که مالش دستگاه تناسلی نشانه مطمئنی از اختلال روانی است در حالیکه هیچ کدام از اینها درست نیست.

بیشتر کودکان با اندام تناسلی خود بازی می کنند – این انتظار را در سال های کودکی، حدود دو تا شش سالگی دارند.  دلیل اینکه نوازش آلت تناسلی بزرگسالان را آزار می دهد این است که ما تمایل داریم اعمال کودکان را از دیدگاه بزرگسالان ببینیم.

همچنین بخوانید :  آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر

برای یک کودک، خودارضایی بخشی طبیعی از کشف این قسمت های بدن او و احساسات لذت بخشی است که از آنها ناشی می شود.  نوزادان با کاوش در بدن خود متوجه می شوند که برخی از اعضای بدن شان احساس لذت بیشتری نسبت به سایرین دارند.

هنگامی که این مناطق کشف می شوند، آن دست های کوچک اغلب در آنجا پیدا می شوند.  برای کودک، ماساژ دادن اندام تناسلی او لذت بخش است و  “بد” یا “کثیف” نیست.  فقط  اگر کودک این اصطلاحات را از بزرگسالان بشنود (یا نگرانی آنها را درک کند) نگران و گیج می شود.

آیا باید خودارضایی کودکان را سرزنش کرد؟

از آنجایی که کودکان هنگام کاوش یا تحریک اندام تناسلی خود کار «اشتباهی» انجام نمی دهند، نیازی به سرزنش، شرمساری، تحقیر یا تنبیه آنها نیست.  مهمتر از همه، از بیان اینکه اینها، اعضای بد بدن هستند، خودداری کنید.  عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی در بزرگسالی گاهی اوقات به دلیل برخورد نادرست با مسائل جنسی در کودکی توسط بزرگسالان بیش از حد غیرتمند بروز پیدا می کند.

کودکان شرمسار، ترسیده یا تنبیه شده، ممکن است هرگز با تمایلات جنسی خود کنار نیایند. اغلب آنها به خودارضایی ادامه می دهند، زیرا این احساس خوبی دارد.  برخی از کودکان به دلیل ناراضی بودن از چیزی، مانند گرفتن از پستانک، اغلب خودارضایی می کنند.  دیگران به تنبیه یا فشار برای توقف کامل خودارضایی واکنش نشان می دهند.  در واقع خودارضایی جنسی هیچ دلیل پزشکی ندارد.

طبیعی است که کودکان تمایلات جنسی و علاقه خود را بر اساس تفاوت‌های جنسیتی از طریق رفتارشان ابراز کنند.  نحوه انجام این کار به مرحله رشد آنها بستگی دارد.  درک تفاوت بین رفتار جنسی عادی و رفتار خارج از محدوده مورد انتظار در هر گروه سنی مهم است. برای درک بهتر این مسئه می توانید مقاله “سن کنجکاوی جنسی در کودکان” را مطالعه کنید.

همچنین بخوانید :  چگونه از کودکان مان در مقابل محتوای نامناسب در فضای مجازی محافظت کنیم؟

 

نکات کلیدی که باید در مورد رفتار جنسی در کودکان و نوجوانان به خاطر بسپارید

ابراز تمایلات جنسی از طریق رفتار جنسی طبیعی، سالم است و یک جنبه اساسی انسانیت برای کودکان طبیعی است که درک خود را از تفاوت‌های جنسی و تمایلات جنسی ایجاد کنند، همانطور که در سایر زمینه‌ها رشد می‌کنند، گاهی اوقات کودکان تمایلات جنسی از خود نشان می‌دهند.

 

 به رفتارهای جنسی کودکان که به نظر خارج از محدوده طبیعی هستند، واکنش درستی نشان دهید

والدین باید نسبت به رفتارهای جنسی کودکان واکنش صحیح نشان دهند تا بتوانند آن را کنترل کنند. مهم است که بفهمیم چرا این اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات این رفتارها پاسخی به قرار گرفتن کودک یا جوان در معرض تجارب جنسی نامناسب برای سن آنها است.

این می‌تواند شامل آزار جنسی باشد، اما سوء استفاده جنسی  همیشه دلیل رفتار جنسی غیرعادی  کودکان نیست.

 

برای کنترل خودارضایی کودکان از مشاورین متخصص کمک بگیرید

خودارضایی کودکان یکی از رایج ترین رفتارهای جنسی است که والدین برای کنترل آن به مشاوره نیاز دارند.  این رفتار ممکن است در همه سنین رخ دهد، اما برای کودکان زیر ۵ سال کمتر رایج است. در صورت مشاهده چنین رفتاری بهتر است واکنش تند و سریع نشان ندهید و از مشاور برای کنترل رفتار کودک خود کمک بگیرید.

دلایل بروز رفتار خدارضایی در کودکان را بررسی کرده و رفع کنید

خودارضایی رفتاری است که در کودکان وقتی ناآرام هستند یا احساس استرس می کنند، افزایش می یابد.  هنگامی که والدین از هم جدا می شوند یا اختلافاتی در مورد حضانت وجود دارد، ممکن است خودارضایی بیشتر شود.

همچنین بخوانید :  سن بیداری جنسی کودکان چه سنی است؟

در چنین مواقعی، والدین یا دیگران می توانند به اشتباه این را به عنوان نشانه ای از وقوع سوء استفاده جنسی تعبیر کنند.  اگرچه در برخی موارد این امکان وجود دارد، اما مهم است که سعی کنید مسائل دیگری را که ممکن است برای فرزندتان استرس ایجاد می کنند، پیدا کنید.

چطور خود ارضایی کودکان را کنترل کنیم؟

هنگامی که خودارضایی مکرر در این شرایط اتفاق می افتد، بهتر است از کودک خود حمایت کنید و حواس او را با فعالیت های دیگر پرت کنید.  همچنین می توانید از آنها بخواهید که رفتار خود را به زمانی که در اتاق خواب خود تنها هستند، محدود کنند.  اگر رفتار کودک شما به سختی کنترل می شود، یا زمانی که خود ارضایی او به اندازه ای شدید است که باعث آسیب به او شود، خودارضایی نگران کننده است و باید برای کنترل رفتار او از مشاورین متخصص کمک بگیرید.

منبع

file:///C:/Users/Administrator/Downloads/GHA50000720200302.pdf

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *