تکاپو
تکاپو
مدرسه انقلابی

درباره نحوه تربیت فرزندان در مدرسه انقلابی بیشتر بدانید

در مقاله حاضر به موضوع تربیت فرزندان در مدرسه انقلابی  و فعالیت هایی که در این مدارس انجام می شوند می پردازیم.

آیا می دانستید اکثر دانش آموزان در ایران حداقل شش ساعت در روز را در مدرسه می گذرانند؟ این زمان زیادی است، و چالشی منحصربه ‌فرد برای دانش‌آموزان مسلمان ایجاد می‌ کند که این زمان را در محیطی می ‌گذرانند که کاملاً با آنچه در خانه و مسجد می ‌آموزند متفاوت یا حتی متناقض است.

در بسیاری از موارد، مدارس دولتی به مکان‌هایی تبدیل شده ‌اند که ابراز عقیده را ناامید یا حتی مجازات می ‌کنند. بنابراین، دانش آموزان ممکن است احساس کنند که چاره ای جز بررسی ایمان خود در خانه ندارند. با این حال، بچه ها می توانند ایمان خود را به مدرسه انقلابی بیاورند و با علم و آگاهی آن را درک کنند.

والدین می‌توانند به دانش‌آموزان خود کمک کنند تا جسور باشند و در زندگی کردن و به اشتراک گذاشتن ایمان خود – هر کجا که هستند، پایبند باشند.

مزایای تربیت فرزندان در مدرسه انقلابی

دانش آموزان در یک مدرسه انقلابی می توانند در مورد دیدگاه یک فرد خصوصی صحبت کنند و حق دارند داوطلبانه دیدگاه شخصی و مبتنی بر ایمان را به شیوه ای محترمانه بیان کند.

 

دانش آموزان حق دارند در مدرسه با دوستان خود در مورد ایمان خود صحبت کنند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که آنها باید این کار را به گونه ای انجام دهند که زمان آموزشی را مختل نکند.

از سوی دیگر، اوقات فراغت مانند ناهار، استراحت و سایر استراحت‌ها زمان‌های مناسبی برای اشتراک ‌گذاری با دیگران هستند.

همچنین بخوانید :  علل اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی

با این حال، دستورالعمل های کلی وجود دارد که می تواند به تعیین نوع فعالیت های مذهبی در مدرسه انقلابی کمک کند. برخلاف مدارس خصوصی و/ یا دینی، مدارس انقلابی در رابطه با مذهب به قانون اساسی ملزم هستند.

به طور خاص، مناطق مدرسه نباید بندهای دینی متمم اول را نقض کنند، اما موقعیت ها و اقدامات خاص بیشتر از موارد دیگری است که باعث ایجاد اختلاف در این زمینه می شود. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد: نماز مدرسه، مسائل مربوط به برنامه درسی، و استفاده از امکانات مدرسه توسط سازمان های مذهبی.

نماز مدرسه

دانش‌آموزان معمولاً می‌توانند در مدرسه انقلابی نماز بخوانند ، به شرطی که در هنگام خواندن نماز مزاحم نباشند و با آموزش کلاس یا سایر فعالیت‌های آموزشی تداخل نداشته باشند.

این شامل مناطق دیگری به جز کلاس درس مانند کافه تریا، اتاق رختکن و راهروها می شود. مثلاً دانش آموزی می تواند در زمان استراحت در راهرو نماز بخواند، اما نمی تواند به گونه ای زانو بزند که مانعی برای حرکت سایر دانش آموزان ایجاد کند.

برنامه تحصیلی مدرسه انقلابی

مطالب مربوط به  قرآن، تورات، یا سایر متون مقدس که به عنوان شکلی از تاریخ، اخلاق، یا دین تطبیقی است در این مدارس ​​تدریس می شود با این حال، یک معلم نمی تواند آموزه های دینی را به عنوان یک حقیقت منحصر به فرد ارجاع دهد، یا یک دین را بر دیگری به عنوان یک باور برتر یا یک باور انتخابی نشان دهد.

 

استفاده از امکانات مدرسه توسط تشکل های مذهبی

بر اساس قانون دسترسی برابر ، یک ناحیه مدرسه انقلابی موظف است به یک سازمان خارجی که آموزش دینی بعد از مدرسه را برای کودکان دبیرستانی ارائه می کند، دسترسی برابر بدهد. استفاده از امکانات مدرسه توسط سازمان های مذهبی مطابق با سیاست هایی است که به گروه های غیرمذهبی نیز اجازه استفاده از این امکانات را می دهد.

همچنین بخوانید :  چرا فرزندمان را به مدرسه مذهبی بفرستیم؟

در گردهمایی مذهبی سازمان ‌دهی شده دانش‌آموزان اجازه دارند در محل مدرسه قبل یا بعد از روز مدرسه گرد هم آیند.

نمونه هایی از فعالیت ها در مدرسه انقلابی

در مدارس انقلابی دانش آموزان با تاریخ ایران و نحوه انقلاب آشنا شده و برخی فعالیت های جانبی بیشتر در این راستا برای دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام کرده اند ارائه می شود.

برخی برنامه های مازاد بر برنامه درسی در مدرسه انقلابی عبارتند از:

  • کلاس تلاوت آیات قرآنی
  • مشارکت دانش آموزان در پایگاه های بسیج
  • حضور فعال دانش آموزان در مراکز خیریه
  • برگزاری کلاس معارف و فقه خارج از برنامه اعلام شده توسط آموزش و پرورش

اهداف مورد نظر در تاسیس مدرسه انقلابی

مهم ترین هدف از تاسیس مدرسه انقلابی تربیت فرزندان صالح مطابق با ارزش های اسلامی و حفظ ارزش های انقلابی و احترام به شهدای اسلام می باشد.

 

 تربیت فرزندان در مدرسه انقلابی چگونه است؟

در مدارسی از این قبیل با عملگرایی و ارزیابی اولیه دانش آموزان و مشارکت آنها در امور دینی و مسائل مذهبی بر تربیت فرزندان تاکید می گردد.

جمع بندی

ثبت نام فرزندان در یک مدرسه انقلابی می تواند در تربیت اسلامی فرزندان بسیار موثر باشد. در این مدارس ضمن آشنایی با اصول دینی دانش آموزان با اخلاق و احترام به یکدیگر و رفتار درست آشنا می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینگونه مدارس مقاله آیا آموزش های مدارس مذهبی تهران به دانش آموزان نسبت با مدارس معمولی متفاوت است؟ را مطالعه کنید تا بتوانید دانش آموزان خود را با اطلاعات بیشتر در این مدارس ثبت نام کنید.

همچنین بخوانید :  چگونه جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهیم؟

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *