تکاپو
تکاپو
چگونه از کودکمان در مقابل محتوای نامناسب فضای مجازی محافظت کنیم

چگونه از کودکان مان در مقابل محتوای نامناسب در فضای مجازی محافظت کنیم؟

ما به عنوان والدین وظیف داری مراقب کودکان مان در فضای مجازی باشیم. در ادامه 7 نکته برای شروع آورده شده که برای محافظت از کودکان در فضای مجازی به شما کمک می کند تا بیشتر مراقب فرزندانتان باشید.

1. با کودکان تان در مورد فعالیت آنلاین او آشکارا صحبت کنید

به محض اینکه فرزندتان شروع به دسترسی به اینترنت کرد، با او در مورد مطالبی که قصد دارد تماشا ‌کند و اینکه با چه کسانی به صورت آنلاین ارتباط برقرار می‌کند صحبت کنید .

از فرزندتان بپرسید که از چه سایت هایی بازدید می کند یا از چه برنامه هایی استفاده می کند، فهرستی بنویسید و با هم به آنها نگاه کنید.

با فرزندتان در مورد آنچه که فکر می کنید مناسب است صحبت کنید و به او یادآوری کنید که این ممکن است برای سایر والدین و فرزندانشان متفاوت باشد.

به صحبت های فرزندتان گوش دهید و در مورد محتوای نامناسب فضای مجازی  برای خانواده شما به توافق برسید.  به یاد داشته باشید زمانی فرا می رسد که آنها خارج از محل امن خانه به اینترنت دسترسی خواهند داشت و شما می خواهید آنها را برای آن زمان آماده کنید.

2. صفحه‌ نمایش‌ها و دستگاه‌ها را در جایی که بتوانید آنها را ببینید نگه دارید.

همیشه بر زمان آنلاین بودن فرزندتان، به ویژه کودکان کوچکترنظارت داشته باشید.  رایانه را در یک نقطه مرکزی در خانه قرار دهید تا به راحتی مراقب کارهایی که فرزندتان به صورت آنلاین انجام می دهد و مشاهده می کند، باشید.

برای دستگاه‌های تلفن همراه، می‌توانید آن‌ها را طوری تنظیم کنید که رمزهای عبور Wi-Fi را ذخیره نکنند تا فرزندانتان نتوانند بدون اطلاع شما آنلاین شوند.

همچنین می توانید توافق کنید که در اتاق خواب تبلت، لپ تاپ یا گوشی موبایل در دسترس نباشد.

همچنین بخوانید :  چگونه استعداد ورزشی کودکان را کشف کنیم؟

برای بچه‌های کوچک‌تر، می‌توانید پس از آنلاین شدن فرزندتان، سابقه مرورگر را بررسی کنید تا ببینید از چه سایت‌هایی بازدید کرده اند.

هرچند این کار با بزرگتر شدن کودکان و یاد گرفتن اینکه چگونه تاریخچه جستجو را پاک کنند، سخت تر می شود ، اما به هرحال یکی از روش های کنترلی است.

3. برای محافظت، بدانید دوستان آنلاین کودکان تان در فضای مجازی چه کسانی هستند

به عنوان یک بزرگسال، ما می دانیم که برخی از افراد آنلاین آنطور که می گویند نیستند، اما کودکان و جوانان نمی توانند تشخیص دهند که با چه کسی چت می کنند، اگر از سنین پایین به آنها آموزش عاقلانه در خصوص حضور در فضای آنلاین داده نشود، به راحتی فریب می خورند.

مطمئن شوید که در صفحات رسانه‌های اجتماعی فرزندتان، به عنوان دوست و مخاطب حضور دارید و مطمئن شوید که پست‌های او را زیر نظر دارید.

فرزندان شما ممکن است مقاومت کنند اما به آنها بگویید که یکی از شروط شما برای اجازه دسترسی به آنهاست.

 

4. برای محافظت از حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی، از تنظیمات محافظ استفاده کنید.

اگر فرزند شما کاربر معمولی شبکه های اجتماعی است، باید از خطر به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی یا تصاویر پس از انتشار آن آگاه باشد.

شاید آنها به طور کامل عواقب افشای اطلاعات شخصی آنلاین را درک نمی کنند، شما باید به آنها آموزش دهید که در مورد مطالبی که پست می کنند و به اشتراک می گذارند محتاط و متفکر باشند.

فرزندانتان را تشویق کنید قبل از ارسال هر چیزی از خود بپرسند که آیا ارسال این اطلاعات (مانند نام، شماره تلفن، آدرس خانه، ایمیل، نام مدرسه) برای یک غریبه عاقلانه است.  اگر پاسخ منفی است، آن را پست نکنند.

همچنین بخوانید :  از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

اگر فرزندتان عکس‌ها یا پست‌هایی را به ‌صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارد، از فرزندتان بخواهید که به شما اجازه دهد آنچه را به اشتراک می‌گذارد ببینید یا از یک خواهر یا برادر بزرگ‌تر بخواهید قبل از اشتراک ‌گذاری عکس‌ها را بررسی کند.

 

5. به کودکان خود بیاموزید که ادرس خود را در فضای مجازی خصوصی نگه دارند

اکثر برنامه‌ها، شبکه‌ها و دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های برچسب ‌گذاری موقعیت جغرافیایی هستند که مکان شما را عمومی می‌کند و می‌تواند مستقیماً شخصی را به شما برساند.

این ویژگی ها باید به دلایل واضح حریم خصوصی و ایمنی مخفی شوند.  عکس‌های دیجیتال همچنین حاوی داده (اطلاعات مربوط به زمان، تاریخ و مختصات GPS) هستند که ممکن است چیزی بیشتر از آنچه شما در نظر دارید را نشان دهند.

برخی از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به‌طور خودکار این داده‌ها را پنهان یا حذف می‌کنند، اما نه همه، بنابراین وظیفه شما این است که بدانید چه مقدار اطلاعات به اشتراک گذاشته می شود و این اطلاعات را برای شبکه های اجتماعی فرزندتان محدود کنید.

 

 6. زمان آنلاین بودن کودکان را در فضای مجازی پیگیری کنید تا از آنها محافظت کنید.

دستورالعمل‌های فعالیت بدنی و رفتار بی‌تحرک توصیه می‌کند کودکان بین ۵ تا ۱۷ سال نباید بیش از دو ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده کنند.  بنابراین، نظارت بر زمان آنلاین فرزندتان، به‌ویژه کودکان کوچک‌تر، مهم است تا مطمئن شوید که عادت‌های بدی در آنها ایجاد نمی‌کنند.

از فرزندان خود بخواهید در یک دوره زمانی، مثلاً 30 دقیقه برای هر بار استفاده، به توافق برسند، و یک تایمر را تنظیم کنید تا خاموش شود – فراموش نکنید که این زمان پایانی غیرقابل مذاکره باشد.  همچنین باید وای فای خانه را در ساعت مشخصی هر شب (به طور ایده آل قبل از خواب) خاموش کنید تا همه از اینترنت «خارج» شوند.

همچنین بخوانید :  ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید

همچنین می‌توانید چند روز را در خانه‌تان «بدون نت» سپری کنید تا همه را تشویق کنید تا راه‌های فعال‌تر و/ یا کمتر فناوری محور را برای سرگرم شدن دنبال کنند.

 

7. در مورد راه های ایمن ماندن در شبکه اجتماعی به فرزند خود آموزش دهید

به فرزند خود در مورد راه های ایمن بودن در شبکه های اجتماعی آموزش دهید تا بتوانید بهترین توصیه ها را به فرزندان خود ارائه دهید.

در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌هایی که فرزندانتان استفاده می‌کنند ثبت‌ نام کنید و نحوه استفاده از تنظیمات حریم خصوصی و مکانیسم‌های گزارش ‌دهی را بیاموزید.

در مورد اینکه چگونه آنها می توانند در شبکه های اجتماعی ایمن بمانند، ، مثلا با یک فرد مورد اعتماد در صورت نگران بودن صحبت کنید.

اگر فرزندتان از شبکه های اجتماعی استفاده می کند، مطمئن شوید که از محتوای نامناسب فضای مجازی استفاده نمی کند و می داند چگونه: پست‌های محتوای نامناسب فضای مجازی و/ یا توهین‌آمیز را گزارش کند و با مسدود کردن کسی اطلاعات شخصی خود را خصوصی نگه دارد.

جمع بندی

در نهایت، شما نمی‌خواهید ترس را به فرزندتان القا کنید یا مانع از تجربه مزایای آموزشی، سرگرمی، اجتماعی و سایر مزایای اینترنت شوید، بلکه مهارت‌ها و دانشی را به او بدهید که بداند چگونه می‌تواند بهترین استفاده را ببرد و از خطرات  محتوای نامناسب فضای مجازی دوری کند.

با شرکت در دوره های آموزشی ما فرا می گیرید که چگونه فرزند خود را بهتر راهنمایی کنید تا استعدادهای خود را در مسیر درست هدایت کند.

 

https://www.childrens.health.qld.gov.au/blog-10-things-keep-kids-safe-online/

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *