تکاپو
تکاپو
مدرسه دینی اهل سنت

آیا مدرسه دینی برای اهل سنت در تهران وجود دارد؟

ثبت نام در مدرسه دینی اهل سنت برای پیروان این دین ایده بسیار خوبی است. دومین گروه مذهبی که بعد از تشیع وجود دارد اهل سنت در ایران هستند.

اهل سنت ایران از مذاهبی مانند اربعه حنفی، حنبلی، شافعی و مالکی درست شده‌اند و جمعیتی حدود حدود ۸ تا ۱۰ درصدی دارند که طبق آمار رسمی از اهل سنت نشان داده شده است، اما وقایع‌نگار جهانی سازمان سیا نشان می دهد که آمار اهل سنت ایران بین ۵–۱۰ درصد از جمعیت کل ایران می‌باشد. یکی از امام جمعه های اهل سنت عبدالحمید اسماعیل‌ زهی است که می‌گوید «طبق آماری که دارد»، این نسبت ۲۰ درصد می‌باشد.

مدارس دینی قبل از انقلاب در سیستان و بلوچستان

قبل از انقلاب در استان سیستان و بلوچستان فقط 3 مدرسه دینی اهل سنت وجود داشته است اما در حال حاضر 130مدرسه دینی به وجود آمده است که مخصوص برداران است و 430 مدرسه دینی دیگر هم می‌باشد که مخصوص خواهران می‌باشد.

آمار نشان داده شده از مداس دینی اهل سنت بسیار بهتر از مدارس دینی در شهرهای شیعه بوده است زیرا در بسیاری از شهرهای شیعه نشین ایران، تغییری در مدارس و حوزه‌های دینی ایجاد نشده است و قبل و بعد از انقلاب فرقی نداشته‌اند.

مثلاً  شهر نیشابور که در استان خراسان رضوی قرار دارد و یک شهر مذهبی است قبل از انقلاب دارای 2 حوزه علمیه بوده است و  هم اکنون هم که 38 سال است از انقلاب می‌گذرد دارای 2 مدرسه دینی است و رشدی در زمینه دینی نداشته است.

رشد مدرسه دینی اهل سنت در ایران

اهل سنت در قبل از انقلاب زیر  فشار و محدودیت تبلیغات دینی بودند اما بعد از انقلاب کاملا آزاد بودند که تبلیغات دینی و مذهبی خود را گسترش دهند. اهل سنت تا قبل از انقلاب مدارس علمی و مساجد بسیار کمی داشتند و شناخته شده نبودند اما بعد از انقلاب توانستند آنها را گسترش دهند و رشد زیادی در این زمینه ها داشته باشند و مذهب خود را بسیار وسیع کنند.

همچنین بخوانید :  تقویت هوش مالی کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

این پیشرفت داشتن اهل سنت در زمینه های دینی و مذهبی نشان می‌دهد که ایران اسلامی  به اهل سنت آزادی کامل داده است و مانع پیشرفت دینی و مذهبی آنها نیست.

مقام معظم رهبری برای اهل سنت، طلاب و مدرسین علمیه آنها ارزش زیادی قائل است و بعد از انقلاب آنها را از امکانات زیادی از قبیل کامپیوتر، دفترچه بیمه، کارت پارسیان، معافیت تحصیلی، پرداخت شهریه برای طلاب، پرداخت حقوق برای مدیر و مدرسین حوزه علمیه، بن خرید کالا، سفر به حج و عمره، رفتن به اردوهای زیارتی، سیاحتی و… در اختیار آنها قرار داده است.

در حال حاضر اهل سنت  با داشتن امکانات و پیشرفت های زیادش در مدرسه مذهبی اهل سنت توانسته است، طلاب زیادی را جذب مدارس خود بکند که تمام اینها به لطف مقام معظم رهبری است که اهل سنت و مدارس مذهبی موفق به انجام چنین کاری شدند .

چه تعداد مساجد در اختیار اهل سنت است؟

در ایران اهل سنت بیشتر از 16 هزار باب مسجد در اختیار دارند و تعداد طلاب دینی آنها بیش از 12 هزار نفر می‌باشد که تمام این طلاب به درس فقه، شافعی و حنفی مشغول هستند.  تعداد مساجد و مدارس و طلاب تقریبا ده برابر نسبت به قبل از انقلاب بیشتر شده است.

اهالی دین کودکان خودرا به مدرسه مذهبی اهل سنت که گاها در همان مساجد برگزار می شود می فرستند تا در آینده طلبه شوند.

در چه شهرهایی تعداد مدرسه دینی اهل سنت افزایش یافته است؟

مدارس علمیه اهل سنت که استان سیستان و بلوچستان قرار دارند فعالیت زیادی دارند .در این استان شهر و روستایی وجود ندارد که از این مدارس برخوردار نباشند.

همچنین بخوانید :  آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

بیشتر  شهرها و روستاهای این استان دارای مدرسه دینی اهل سنت هستند وبرخی از این مدارس نیز مانندمدرسه دارالعلوم مکی، مدرسه حمادیه، اشاعه التوحید و ترتیل القرآن در زاهدان وجود دارند. هم‌چنین در سراوان، مدرسه عین العلوم گُشت، مدرسه زنگیان، دارالحدیث امام بخاری، دارالتحفیظ دزک؛ در ایرانشهر دارالعلوم حقانیه و مدرسه شمس العلوم؛ در خاش مدینه العلوم و مخزن العلوم؛ در نیک‌شهر فاروقیه و عایشه صدیقه؛ در چابهار جامعه الحرمین و العربیه الاسلامیه هستند

در زابل مدرسه اسلام آباد لوتک و دارالعلوم زهک و در راسک دارالعلوم از مدارس دینی استان سیستان و بلوچستان می باشند.

این آمار و ارقام مربوط به  سال 1394 است که برای شما ذکر کردیم که نشان می‌دهد وضعیت مدارس اهل سنت تا قبل از انقلاب و بعد از انقلاب چه تغییراتی داشته است و بعد از انقلاب پیشرفت زیادی داشته است و چگونه مدارس مذهبی خود را گسترش داده اند. مولوی عبدالغنی دهانی، در رابطه با وضعیت‌ حوزه‌های علمیه اهل سنتِ استان سیستان و بلوچستان، قبل از انقلاب می‌گوید: «قبل از انقلاب در استان سیستان و بلوچستان 3 مدرسه دینی وجود داشت».او گسترش و پیشرفت بعد از انقلاب را به وضوح بیان کرده است

مدرسه دینی اهل سنت در نگاه امروز

اگرچه در قدیم مدارس مذهبی به حوزه های علمینه محدود می شدند اما امروزه مدرسه دینی اهل سنت ایده جدیدی است که مورد استقبال والدین اهل تسنن واقع شده است. همانطور که زرتشتیان و مسیحیان برای درس دینی مدارسی جداگانه داشتند امروزه در شهرهای اهل تسنن کشور و برخی شهرهای شیعه نشین مدارسی به کودکان سنی اختصاص یافته است.

همچنین بخوانید :  از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

جمع بندی

مدرسه دینی اهل سنت می تواند به کودکان سنی کمک کند تا با ارزش های دین خود بیشتر آشنا شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتردر مورد دارس دینی مقاله چرا فرزندمان را به مدرسه مذهبی بفرستیم؟ را بخوانید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *