تکاپو
تکاپو
معرفی هوش های 8 گانه هوارد گارنر

معرفی هوش های ۸ گانه هوارد گاردنر برای استعدادیابی کودکان

تئوری هوش های ۸ گانه برای اولین بار توسط هوارد گاردنر در سال 1983 در کتابی به نام “فریم های ذهن” مطرح شد، در این کتاب، او تعریف هوش را گسترش داد و چندین نوع متمایز از شایستگی های فکری را ترسیم کرد.

گاردنر، هشت معیار را مطرح کرد و اعتقاد داشت که ممکن است همه ما این هوش ها را داشته باشیم، اما میزان شکوفایی هریک از آنها در ما ممکن است به صورت فردی بر اساس ژنتیک یا تجربیاتی که در زندگی داشتیم، متفاوت باشد.

گاردنر، هوش را به عنوان “پتانسیل زیست روانشناختی برای پردازش اطلاعاتی که می تواند در یک محیط فرهنگی فعال شود تا مشکلاتی را حل کند یا نتایجی ایجاد کند که در جامعه، ارزشمند هستند” تعریف می کند (گاردنر، 2000، ص28).

او همچنین به هوش های ۸ گانه زیر اشاره کرده است:

1 هوش زبانی (“مکالمه هوشمند”) – اولین هوش های ۸ گانه گاردنر

هوش زبانی بخشی از نظریه هوش های ۸ گانه هاوارد گاردنر است که با حساسیت به زبان گفتاری و نوشتاری، توانایی یادگیری زبان ها و ظرفیت استفاده از زبان برای دستیابی به اهداف معین سروکار دارد.

افراد دارای هوش زبانی، مانند ویلیام شکسپیر و اپرا وینفری، توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و ایجاد نتایجی با زبان شفاهی و نوشتاری مثلا در سخنرانی ها، کتاب ها و یادداشت ها دارند.

مشاغلی که می توانید با هوش زبانی خود بر آنها مسلط شوید:

وکیل

گوینده

نویسنده

روزنامه نگار

 

2 هوش منطقی-ریاضی (“استدلال هوشمند”)

هوش منطقی-ریاضی یکی دیگر از هوش های ۸ گانه هوارد گاردنر، به ظرفیت تجزیه و تحلیل منطقی مسائل، انجام عملیات ریاضی و بررسی علمی مسائل اشاره دارد.

همچنین بخوانید :  آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

افرادی که دارای هوش منطقی-ریاضی هستند، مانند آلبرت انیشتین و بیل گیتس، توانایی ایجاد معادلات و اثبات آنها، انجام محاسبات و حل مسائل انتزاعی را دارند. هوش مالی نیز می تواند زیرمجموعه این دسته قرار گیرد.

 

مشاغلی که می توانید با هوش منطقی-ریاضی خود بر آنها مسلط شوید:

ریاضیدان

حسابدار

آمارشناس

دانشمند

تحلیلگر کامپیوتر

 

3 هوش فضایی (“تصویرسازی هوشمند”) مهمترین هوش های ۸ گانه گاردنر

هوش فضایی، پتانسیل شناسایی و دستکاری الگوها در فضای وسیع (مثلاً توسط ناوبران و خلبانان مورد استفاده قرار می گیرد) و همچنین الگوسازی در فضای محدود که برای افرادی مانند مجسمه سازان، جراحان، شطرنج بازان، هنرمندان یا معماران و طراحان گرافیک اهمیت دارند، را شامل می شود.

افراد دارای هوش فضایی، مانند فرانک لوید رایت و آملیا ارهارت، توانایی تشخیص و دستکاری تصاویر فضایی در مقیاس بزرگ و کوچک را دارند.

مشاغلی که می توانید با هوش فضایی خود بر آنها مسلط شوید:

خلبان

جراح

معمار

گرافیست

دکوراتور داخلی

 

4 هوش بدنی- حرکتی (“بدن هوشمند”)

هوش حرکتی بدن، پتانسیل استفاده از کل بدن یا قسمت‌هایی از بدن (مانند دست یا دهان) برای حل مشکلات یا ایجاد کردن نتایج مطلوب است.

افراد دارای هوش جسمانی- حرکتی، مانند مایکل جردن و سیمون بایلز، توانایی استفاده از بدن خود را برای ایجاد نتایج مطلوب، انجام مهارت ها یا حل مشکلات از طریق اتحاد ذهن و بدن را دارند.

مشاغلی که می توانید با هوش جسمانی-حدکتی خود بر آنها مسلط شوید:

ورزشکار

جراح

مکانیک

نجار

فیزیوتراپیست

 

5 هوش موسیقی (“موسیقی هوشمند”) از جالب ترین هوش های ۸ گانه گاردنر

هوش موسیقایی به مهارت در اجرا، آهنگسازی و درک الگوهای موسیقی اشاره دارد. افراد با هوش موسیقایی، مانند بتهوون و اد شیران، توانایی تشخیص و ایجاد زیر و بم، ریتم، صدا و لحن موسیقی را دارند.

همچنین بخوانید :  آموزش تربیت جنسی کودک: چطور با کودکان مان صحبت کنیم؟

مشاغلی که می توانید با هوش موسیقیایی خود بر آنها مسلط شوید:

خواننده

آهنگساز

دی جی

نوازنده

 

6 هوش بین فردی (“افراد باهوش”)

هوش بین فردی ظرفیت درک نیات، انگیزه ها و خواسته های افراد دیگر و در نتیجه انجام کار موثر با دیگران است.

افراد دارای هوش بین فردی، مانند مهاتما گاندی و مادر ترزا، توانایی تشخیص و درک حالات، خواسته ها، انگیزه ها و نیات دیگران را دارند.

مشاغلی که می توانید با هوش بین فردی خود بر آنها مسلط شوید:

معلم

روانشناس

مدیر

فروشندگان

روابط عمومی

 

7 هوش درون فردی (“خود هوشمند”)

هوش درون فردی ازد یگر هوش های ۸ گانه هوارد گاردنر، توانایی درک خود، داشتن یک مدل کاری مؤثر از خود، شامل خواسته‌ها، ترس‌ها و ظرفیت‌های خود و استفاده مؤثر از چنین اطلاعاتی در تنظیم زندگی خود است.

افراد دارای هوش درون فردی، مانند ارسطو و مایا آنجلو، توانایی تشخیص و درک حالات، خواسته ها، انگیزه ها و نیات خود را دارند.

این نوع هوش می تواند به فرد کمک کند تا بفهمد کدام اهداف زندگی مهم هستند و چگونه به آنها دست یابد.

مشاغلی که می توانید با هوش درون فردی خود بر آنها مسلط شوید:

درمانگر

روانشناس

مشاور

کارآفرین

روحانیت

 

8 هوش طبیعت گرا (“طبیعت هوشمند”)

هوش طبیعت گرایانه آخرین دسته در هوش های ۸ گانه گاردنر است که شامل تخصص در شناخت و طبقه بندی گونه های متعدد محیط اطراف – گیاه و جانوران – است.

افراد با هوش طبیعت گرایانه، مانند چارلز داروین و جین گودال، توانایی شناسایی و تمایز بین انواع مختلف گیاهان، حیوانات و تشکل های آب و هوایی را دارند که در جهان طبیعی یافت می شوند.

همچنین بخوانید :  بهترین پیش دبستانی مذهبی تهران با آموزش های تربیت اسلامی

مشاغلی که می توانید با هوش طبیعت گرای خود بر آنها مسلط شوید:

گیاه شناس

زیست شناس

ستاره شناس

هواشناس

زمین شناس

ارزیابی بحرانی

 

جمع بندی

هوش های ۸ گانه گاردنر می تواند برای شناخت استعداد کودکان و راهنمایی و هدایت آنها در جهت صحیح کاملا موثر باشد. با شرکت در دوره های آموزشی استعدادیابی و استعداد پروری می توانید روش های مختلف شناسایی این هوش های ۸ گانه را در فرزند خود بیاموزید و به رشد و پیشرفت آنها کمک کنید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *