تکاپو
تکاپو

چطور هوش مالی را به کودک مان آموزش دهیم؟

آموزش هوش مالی به کودک یک ضرورت است. هوش مالی نه تنها به کودک کمک می کند حساب شده تر خرج کند بلکه به او ارزش چیزهایی که گران تر و با ارزش ترند را می آموزد.

در این مقاله قصد داریم شما را با چند اصل آموزش هوش مالی به کودکان آشنا سازیم.

اصل اول: تهیه لیست خرید با مشارکت کودکان، تعیین بودجه و رفتن به خرید همراه آنها بهترین روش آموزش هوش مالی به کودکان است.

کودکانی که در خرید مایحتاج منزل مشارکت می کنند غالبا حسابگرتر هستند و از هوش مالی بالاتری برخوردارند.

اگر در روزهای تعطیل به همراه خانواده و کودکانتان به خرید می روید، از کودکان خود بخواهید تا لیست خریدی آماده کنند. به او خاطر نشان بسازید که امروز تنها می تواند به عنوان مثال به اندازه 350000 تومان خرید کند و باید ارجحیت های خود را بر اساس قیمت اجناس در نظر بگیرد. همچنین می توانید بگویید حداقل در این لیست یکی از لوازم تحریر مایحتاج مدرسه را قرار دهد و بیشتر از 200000 تومان نمی تواند به خرید خوراکی اختصاص دهد. این یکی از راه هایی است که والدین می توانند به کودکانشان هوش مالی را بیاموزند.

 

اصل دوم آموزش هوش مالی به کودک: کودکان را از حساب های مالی آگاه کنید و پس انداز را به او آموزش دهید.

برای درک بهتر نحوه آموزش هوش مالی به کودک، تجربه یکی از مادران را با شما به اشتراک می گذارم:

روزی که از سر کار برمی گشتم کل حقوق یک ماهم را از حسابم برداشت کردم و به منزل رفتم و آن را روی میز گذاشتم. پسرم از دیدن این همه اسکناس به وجد آمد و گفت وای پولدار شدیم. بعد تعدادی صورت حساب روی میز گذاشتم و گفتم اول این صورت حساب ها و کرایه خانه را کنار می گذاریم و مابقی را خرج تفریح می کنیم.

همچنین بخوانید :  علل اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی

او با هیجان به صورت حساب ها و هزینه ای که برای پرداخت وام، قبض ها و کرایه خانه کنار می گذاشتم نگاه می کرد و من سعی کردم با روشی ساده مجموع خ

مخارج را با او درمیان بگذارم. تا اینکه بلاخره 125000 تومان باقی ماند و گفتم این پول را می توانیم خرج تفریح کنیم. با یک حساب کتاب سر انگشتی او به وجد آمد و گفت پس اگر این مبلغ را پس انداز کنیم با پول ماه بعد می توانیم با شما و پدرم به شهر بازی برویم و از 4 وسیله قطار، چرخ و فلک، سرسره بادی و قایق سواری استفاده کنیم.

من شخصا این روش را برای آموزش هوش مالی به کودکان بسیار مفید یافتم.

 

اصل سوم آموزش هوش مالی به کودک: بخشش و کمک مالی به همنوعان را به کودکان آموزش دهید.

یگی از روش هایی که می تواند در آموزش هوش مالی به کودک مفید باشد، یاد دادن بخشش به آنها است. اگر با کودکان به جشن نیکوکاری یا مراسم خیریه بروید و از آنها بخواهیم مبلغی را برای کمک به هم نوعان خود پرداخت کنند و به او درباره فایده کمک مالی بگویید، اثرات مثبتی در ضمیر ناخوداگاه آنها باقی خواهد ماند.

با این روش، آنها را تشویق می کنید که بخشش را با شادی و از صمیم قلب انجام دهند و در آینده نیز به بسیاری از اعمال غیرقانونی مانند کلاهبرداری یا اختلاس دست نزنند.

 

اصل چهارم: به کودکان بیاموزید به اندازه بودجه شان خرج کنند و بدهی های خود را بپردازند.

اصل بعدی برای آموزش هوش مالی به کودک، این است که “پولی را که نداری خرج نکن.” راه‌های زیادی مانند وام گرفتن یا قرض گرفتن وجود دارد که موجب افزایش بدهی‌ها می شود و برای ایجاد اصول مالی صحیح در فرزندانمان، باید به آنها یاد بدهیم قبل از خرج کردن پولی که وام یا قرض گرفته اند، به توانایی پرداخت آن فکر کنند.

همچنین بخوانید :  روشهای مفید و تشخیص و ارزیابی بازی کودکان

قرض گرفتن و سپس عدم بازپرداخت آنها می تواند منجر به عادات مالی شود که بر آینده آنها تأثیر منفی می گذارد. بنابراین، یکی از روش های آموزش هوش مالی به کودک این است که برای خرید وسیله ای که به آن علاقه دارد، از شما پولی را قرض بگیرد و سپس به صورت هفتگی یا ماهیانه مقداری از پول تو جیبی او کم شود، تا بازپرداخت وام را یاد بگیرد. به این ترتیب او می آموزد که وسیله ای را که قیمت آن بسیار بیشتر از پول تو جیبی ماهیانه او است نخرد.

 

جمع بندی

به طور خلاصه ما شما را تشویق می ‌کنیم که راه‌های خلاقانه و تأثیرگذار را برای آموزش هوش مالی به کودکان در پیش گیرید. سواد مالی سالم از خانه شروع می شود و ما روش هایی را به شما آموزش دادیم که باید انجام دهید تا استعداد فرزندان تان را جهت درست پرورش دهید.  وقتی به کودکانتان در مورد مدیریت پول آموزش می دهید، این ایده ها را با آنها در میان بگذارید و قطعا نتیجه خواهید گرفت.

استعداد یابی و استعداد پروری کودکان، اصولی دارد که بهتر است آنها را با کمک متخصصین این حوزه فرا بگیرید. ما به شما کمک می کنیم که استعداد کودک خود را کشف کرده و برای پروش آنها به مراکز آموزشی مرتبط مراجعه کنید.

منبع

 

https://www.drjohnrich.com/teaching-kids-financial-intelligence

https://carrotsareorange.com/teach-kids-money-sense/amp

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *