تکاپو
تکاپو
آموزش تفاوت جنسیت به کودکان

نحوه آموزش تفاوت جنسیت به کودکان

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان آنچنان هم که به نظر می رسد آسان نیست این سوال بسیاری از والدین است که چگونه با بچه ها درباره جنسیت صحبت کنیم.

جنسیت به پسر و دختر محدود نمی شود، بنابراین وقت آن رسیده است که این عادت را ترک کنیم که فرض کنیم افراد باید یکی یا دیگری باشند. اما نکته اینجا است که تشخیص دهیم، بهترین راهکار شروع “تربیت جنسی کودکان” و آموزش تفاوت جنسیت به آنها چیست.

 

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان را با پاسخ دهی به سوالات آنها آغاز کنید

بچه ها کنجکاو هستند و سوالات زیادی می پرسند. ما نباید غریزه کودک را برای درک جنسیت زمانی که نمی دانیم چه پاسخی بدهیم یا به این دلیل که موضوع باعث ناراحتی ما می شود، سرکوب کنیم.

ساکت کردن کودک به آنها می گوید که چیزی که در مورد آن می پرسند به نوعی شرم آور و بد است و قابل بحث نیست.

به جای اینکه سوالات کودک را درباره جنسیت نادیده بگیریم، یا موضوع را تغییر دهیم، راه های بهتری وجود دارد که بتوانیم با فرزندانمان درباره جنسیت صحبت کنیم و تفاوت جنسیت را به آنها آموزش دهیم.

اگرچه آموزش تفاوت جنسیت به کودکان موضوع پیچیده ای به نظر می رسد، در ادامه چند نکته برای شروع مکالمه، و نکاتی در مورد چگونگی پاسخ به سؤالات فرزندتان در مورد جنسیت مطرح می کنیم.

 

در پاسخ به کودکان در مورد اینکه آیا “پسر هستند یا دختر” ابتدا انگیزه او از پرسیدن این سوال و میزان اطلاعات او را در این خصوص بسنجید.

اگر کودکی از شما در مورد جنسیت کسی سوال کرد، وانمود نکنید که نمی دانید. اما برای شروع از ضمیر «او یا آنها» استفاده کنید تا به فرزندتان بفهمانید که تا جنسیت نمی تواند دلیلی بر قضاوت باشد.

همچنین بخوانید :  چگونه به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ دهیم؟

مثلا با گفتن این جمله پاسخ دهید: ” همیشه نمی توانیم فقط با نگاه کردن به کسی متوجه شویم که در درونش چه احساسی دارد، اما چه چیزی باعث شده که در این مورد کنجکاو بشی؟”

زمانیکه کودکتان به این سوال پاسخ می دهد شما متوجه هوف او از پرسیدن این سوال خواهید شد و در ضمن می توانید اطلاعاتی که او درخصوص جنسیت زن و مرد دارد را بسنجید و سپس متناسب با اطلاعات خودش به او پاسخ بدهید.

 

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان را با توضیح شفاف در مورد اشتباه بودن تبعیض جنسی ادامه کنید.

والدین بر اساس سالها سوگیری و ساختارهای آموخته شده در مورد جنسیت و تبعیض جنسی مفروضاتی دارند که در ذهن کودکان جایی ندارد. کودکان باورهای ما در خصوص تفاوت زن و مرد را درک نمی کنند. این وظیفه ما است که به آنها آموزش دهیم در آینده نیز نباید در زمینه های مختلف تبعیض جنسیتی قائل شوند.

به بچه‌هایمان بگوییم که هر شخصی می‌تواند از رنگ دلخواه خود استفاده کند، یا در هر حرفه‌ای کار کند و هر لباسی بپوشد که حس خوبی به او بدهد و این مسائل ارتباطی به جنسیت او نخواهد داشت.

البته این مهم است که به فرزندان خود بیاموزیم که با توجه به جنسیت شان با محدودیت هایی موجه هستند. این مسئله به خصوص برای دخترانی که به سن تکلیف می رسند و باید مسائلی مانند حجاب را رعایت کنند پیش می آید. آنها مدام از والدین خود می پرسند که چرا برادر بزرگترشان نباید حجاب داشته باشد و این زمانی است که باید درباره محدودیت هایی که هر جنس با آن مواجه است با او صحبت کنید.

همچنین بخوانید :  بحران فضای مجازی و استفاده ناصحیح فرزندان

 

برای آموزش تفاوت جنسیت به کودکان از سیاست ها‌ی آموزشی، بازی و مفاهیم ساده استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که کودکان می توانند مفاهیم پیچیده را از طریق آموزش های ساده درک کنند. والدین و مربیان در سرتاسر جهان نباید اهمیت آموزش تفاوت جنسیت به کودکان در دوران کودکی را در توسعه هنجارهای جنسیتی عمیق دست کم بگیرند.

در نظر گرفتن طرز شکل گیری شناختی و عاطفی هویت جنسیتی که در اوایل دوران کودکی شکل می گیرد، مهم است.

انواع مهارت‌ها، ویژگی‌های شخصیتی و آرزوهای شغلی که از طریق تعاملات معلم و کودک و بازی در دوران کودکی آموخته می‌شوند، می‌توانند نگرش‌های کلیشه‌ای مردانه و زنانه را نسبت به نقش‌های جنسیتی در جامعه شکل دهند که قبل از نوجوانی شکل می‌گیرد.

شواهد نشان می‌دهد که مربیان باید آگاهی جنسیتی داشته باشند تا بتوانند دید دختران و پسران را در یادگیری تفاوت جنسیتی حین رشد باز کنند، به بچه‌ها کمک کنند که خود را کشف کنند، و با اطرافیانشان ارتباط برقرار کنند، همچنین فارغ از جنسیتی که دارند اعتماد به نفس کافی به دست آورند و از پذیرش همسالان و حمایت اجتماعی برخوردار شوند.

 

فراموش‌ نکنید که آموزش برابری جنسیتی باید از همان دوره کودکی آغاز شود

آموزش برابری جنسیتی در ایران برای ترویج آموزش برابر به دختران درو پسران امری ضروری است. علیرغم موفقیت در برابری جنسیتی و در برخی موارد حتی عملکرد بهتر دختران از پسران در آموزش ابتدایی و متوسطه، شکاف های جنسیتی در مقاطع بالاتر در ایران همچنان ادامه دارد.

علاوه بر این، ترجیح پسران برای گذراندن دوره های تخصصی نسبت به دختران، برای مثال، منجر به نامتعادل ترین نسبت جنسی در جهان شده است. نتایجی مانند این به شدت با نابرابری‌های جنسیتی مرتبط است که ریشه در هنجارهای جنسیتی عمیق دارد و نیازمند آموزش تفاوت جنسیت به کودکان در سال‌های اولیه زندگی است.

همچنین بخوانید :  هوش مالی کودک

 

جمع بندی

آموزش تفاوت جنسیت به کودکان به ویژه در دوران کودکی نقش بسیار مهمی در استعدادیابی و استعدادپروری  کودکان و دستیابی به نوعی شناخت هویتی برای آنها ایفا می کند.

منبع

https://www.brookings.edu/blog/education-plus-development/2018/11/05/the-importance-of-gender-in-early-childhood-education-policy/

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *