تکاپو
تکاپو
چگونه جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهیم

چگونه جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهیم؟

توضیح تولید مثل برای کودکان  چندان کار ساده ای نیست. زمانیکه فرزندان از والدین می پرسند:”بچه ها از کجا میان؟” آنها هیچوقت به طور کامل آماده پاسخگویی به آن نیستند. به خصوص زمانی که این سوال کاملاً باز پرسیده می شود و باعث می شود والدین مطمئن نباشند چه جوابی باید بدهند، یا حتی چقدر باید در این زمینه باز صحبت کنند.

پرسیدن سوالات در زمینه تولید مثل برای کودکان ممکن است با این واقعیت تحریک شود که مادر خانواده، باردار شود یا یکی از اطرافیان به تازگی بچه دار شده باشد. طبیعی است که کودک کنجکاو باشد درباره جریان تولید مثل بداند.

 

جای نگرانی نیست. ما در ادامه به شما می گوییم چه پاسخی باید بدهید و چطور جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهید.

در کمال آرامش جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهید

اگر غافلگیر شده اید، چند دقیقه وقت بگذارید تا خود را جمع و جور کنید. یک فنجان چای درست کنید و مکانی را پیدا کنید که شما و فرزندتان بتوانید راحت بنشینید و بدون اینکه مشکلی ایجاد شود، صحبت کنید.

پس از ریلکس شدن، سعی کنید مواردی که می توانید درباره تولید مثل برای کودکان توضیح دهید را با آرامش بیان کنید.

 

برای توضیح جریان تولید مثل برای کودکان نکات ساده را در نظر بگیرید

توضیح تولید مثل برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است. شما می توانید برای شروع نکات ساده ای درباره بارداری و تولد فرزند به کودکان خود بدهید.

شما می توانید توضیح دهید که یک نوزاد از یک اسپرم و یک تخمک به روشی که میوه از یک دانه رشد می کند، بوجود می آید. در این سن، توضیح این که نوزاد در شکم شما چگونه همه کارهایی را که نوزادان پس از تولد انجام می دهند انجام می دهد مانند خوردن، خوابیدن و حتی مکیدن انگشت شست، می تواند مفید و سرگرم کننده باشد! کودکان کوچکتر ممکن است نیاز به اطمینان خاطر داشته باشند که کودک در رحم مادر ایمن و راحت است.

همچنین بخوانید :  تفاوت استعدادیابی و استعدادپروری در چیست؟

با بچه هایی که در سن مدرسه هستند هم می توانید همین طور صحبت کنید. از آنها بپرسید که آیا می دانند بچه ها از کجا می آیند و سپس از پاسخ های آنها پیروی کنید. معمولا سن دبستان، برای معرفی اعضایی مانند رحم یا واژن به جای شکم به کودکان تان مناسب است.

به یاد داشته باشید: شرمساری شما (در صورت وجود) مربوط به فرزند تان نیست. به طور کلی، کودکان واکنش‌های تند و سریع نسبت به جنسیت یا اعضای بدن را که بزرگسالان دارند، ندارند. آنها احساس شرم یا خجالت نمی کنند مگر اینکه این شرم یا خجالت به طور مستقیم یا غیرمستقیم به آنها القا شود.

 

از دانسته های قبلی کودک خود استفاده کنید

بهترین راه برای توضیح جریان تولید مثل به کودکان این است که اول بفهمید کودکتان چقدر می داند. قبل از شروع بحث، مکالمه را با ایجاد درک پایه کودکتان از محل آمدن نوزادان شروع کنید. چند سوال بپرسید تا میزان درک فرزندتان و اینکه فکر می‌کند حاملگی چیست را تشخیص دهید. مکالمه کردن با کودک به شما این ایده را می دهد که از چه کلماتی استفاده کنید و چگونه می توانید از درک کودک خود برای پر کردن جاهای خالی به طور منسجم استفاده کنید.

به عنوان مثال، ممکن است مکالمه را با یک کودک پیش دبستانی با این سوال شروع کنید: “آیا می دانید این کودک چگونه وارد شکم من شد؟” به پاسخ آنها گوش دهید و با توضیح دادن آن به روشی متناسب با سن آنها پاسخ دهید.

اگر شما در انتظار بچه دوم یا سوم خود هستید، می توانید با توضیح تولید مثل برای کودکان اول، آنها را برای تولد خواهر یا برادر جدیدشان آماده کنید. برای کودکان نوپا و پیش دبستانی، توضیح دهید که وقتی رشد کودک در شکم تمام شد، مادر با تشخیص پزشک متوجه می شود که کودک آماده به دنیا آمدن است.

همچنین بخوانید :  سن بیداری جنسی کودکان چه سنی است؟

می‌توانید با بچه‌های بزرگ ‌تر شفاف تر باشید، و توضیح دهید که زایمان چگونه اتفاق می‌افتد، و همیشه به بچه‌ها اجازه دهید تا بدانند که والدین و نوزاد توسط پزشکان و پرستاران ایمن و به خوبی مراقبت می‌شوند. روی هیجان انگیز بودن استقبال از یک نوزاد جدید در دنیا تمرکز کنید!

 

برای توضیح جریان تولید مثل برای کودکان از پاسخ های کوتاه و مستقیم استفاده کنید

کلید پاسخگویی به هر سوالی از این دست این است که با دقت گوش دهید و دقیقاً آنچه را که فرزندتان می‌پرسد شناسایی کنید. گاهی اوقات، وقتی صحبت از نحوه توضیح تولید مثل برای کودکان می شود، به موضوع بچسبید و حقایق را به صورت واضح و مختصر بیان کنید.

کودکان کوچکتر احتمالاً با توضیح ساده ای قانع می شوند، در حالی که نوجوانان  ممکن است سؤالات پیچیده تری در مورد جنسیت، روابط و بارداری داشته باشند. همانطور که بچه ها بزرگتر می شوند، می توانید جزئیات بیشتری را برای حمایت از درک عمیق تر این موضوعات به صحبت های قبلی خود اضافه کنید. این واقعاً به شما به خودتان بستگی دارد که تا چه حد می خواهید در مورد موضوعات پیشرفته تر صحبت کنید.

در حالی که رابطه جنسی، بارداری و زایمان چیز شرم آوری نیستند، به کودک خود یادآوری کنید که در مورد این موضوعات با بچه های دیگر صحبت نکند. شما هرگز نمی دانید کودکان و خانواده های دیگر در مسیر خود برای توضیح تولید مثل برای کودکان در چه مرحله ای هستند.

 

 

 

منبع

https://www.verywellfamily.com/where-do-babies-come-from-2753608

 

 

همچنین بخوانید :  مدیریت فضای مجازی و والدگری دیجیتال در کشورهای پیشرفته
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.