تکاپو
تکاپو
کنجکاوی جنسی کودکان

با کنجکاوی جنسی کودکان چگونه برخورد کنیم؟

کنجکاوی جنسی کودکان بسیار طبیعی است. کودکان خردسال معمولاً در مورد بدن خود کنجکاو هستند و آنها را کشف می کنند. دست زدن به اعضای جنسی بدن در کودکان امری عادی و طبیعی است. کودکان همچنین در مورد بدن بزرگسالان کنجکاو هستند و ممکن است سعی کنند اعضای جنسی بدن بزرگسالان مانند سینه های مادرشان را لمس کنند. در حدود شش سالگی رفتار جنسی کودکان اجتماعی تر می شود.

 

کنجکاوی جنسی کودکان، بخشی از فرایند یادگیری و رشد کودک است

کنجکاوی جنسی کودکان بخشی از فرایند رشد، یادگیری و تعامل با جنبه های مختلف جنسیت انسان است. برای والدین، این موضوع می‌تواند استرس‌ زا، گیج ‌کننده و حتی ترسناک باشد – اما مطمئن باشید که این بخشی عادی از فرایند رشد کودک است.

کودکان از طریق بازی های اکتشافی درباره جهان اطراف خود یاد می گیرند و این شامل بازی های جنسی اکتشافی نیز می شود. به همین دلیل، مهم است که والدین از فرزندان خود در تمام مراحل رشد، از مقطع پیش دبستانی تا دبیرستان حمایت کنند. دانستن اینکه به طور کلی برای کنجکاوی جنسی متناسب با سن کودک چه انتظاری باید داشته باشید، به شما کمک می کند تا بدانید فرزندتان در چه مرحله ای از رشد قرار دارند.

در این مقاله، راهنماهایی برای تربیت جنسی کودکان در هر محدوده سنی – و همچنین خطرات بالقوه آن به شما ارائه می‌کنیم.

 

کنجکاوی جنسی کودکان از سنین 0 تا 6 سال بخشی از مراحل طبیعی رشد آنها است

رفتارهای رایج کنجکاوی جنسی کودکان در مورد بدن و عملکرد آن ها، ممکن است باعث شود کودک بخواهد بدن دیگران را لمس کند سؤالات زیادی در مورد اعضای بدن، بهداشت، توالت، بارداری و تولد بپرسد و اندام تناسلی خود و دیگران را کاوش کند. کودکان با لمس کردن اعضای جنسی، گاهی اوقات از رفتارهایی که دیده اند مانند بوسیدن تقلید می کنند.

همچنین بخوانید :  بهترین سن استعداد یابی کودکان چه زمانی است؟

کودکان در سنین اولیه مدرسه (9-5) با رفتارهای رایج مملو از کنجکاوی جنسی و مساله لمس کردن همسالان، ساختن جوک های نامناسب (که معمولاً به طور کامل درک نمی شود) و صحبت با دوستان خود در مورد لمس و رفتارهای جنسی شروع به تجربه تحریک جنسی در هنگام لمس کردن خود می کنند. همچنین آنها نحوه خودداری و نیاز به حفظ حریم خصوصی را تجربه می کنند.

 

کنجکاوی غیرمعمول کودکان در اثر مشاهده رفتارهای جنسی در فضای مجازی شدت می گیرد

کنجکاوی غیرمعمول کودکان معمولا در اثر مشاهده رفتارهای جنسی (از جمله از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی) شدت می گیرد که شامل تقلید از آن رفتارهای جنسی می شود.

 

چطور با کنجکاوی جنسی کودکان برخورد کنیم؟

درباره خطراتی که در فضای مجازی وجود دارد، آنها را آگاه کنید.

کودکان نیاز به شناخت جنسی دارند و به همین دلیل با دسترسی به فضای مجازی در این رابطه کنجکاوی می کنند. سوء استفاده جنسی توسط شکارچیان آنلاین، خطری است که هیچ یک از والدین نمی‌خواهد تصور کند برای فرزندش اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، مهم است که خود و خانواده خود را در مورد اینکه این تهدیدات چگونه به نظر می رسند، آموزش دهید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید کودکتان می‌داند که بدون توجه به آنچه اتفاق افتاده است، همیشه می‌تواند برای کمک به شما مراجعه کند.

یکی از بهترین راه ها برای پیشی گرفتن از این موضوع، صحبت در مورد آن و بحث در مورد خطراتی است که کودکان ممکن است همیشه به آنها فکر نکنند. در بسیاری از پست ها و وبلاگ ها درباره خطرات ارسال عکس‌های برهنه و مشکلات قانونی احتمالی مطالب زیادی نوشته شده که می‌تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و از شما پشتیبانی کند.

همچنین بخوانید :  آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

 

کنجکاوی جنسی کودکان را با پاسخ به سوالات آنها ارضا کنید

 

هرگز زود نیست که با فرزندان خود در مورد مفهوم ارضای جنسی صحبت کنید – گفتگو همیشه با بزرگتر شدن آنها می تواند جامع تر شود. برای مثال، بچه‌های کوچک ‌تر می‌توانند درک کنند که نباید اجازه دهند افراد غریبه اندام های جنسی آنها را لمس کنند.

از سوی دیگر، بچه های بزرگتر می توانند مفاهیم جدی تری مانند نحوه باردار شدن را برای ارضای کنجکاوی جنسی خود درک کنند.

 

به نشانه های تجاوز به کودک تان دقت کنید و اطمینان آنها را جلب کنید تا این باره با شما صحبت کنند

ممکن است تشخیص اینکه فرزندتان آزار جنسی را تجربه کرده است دشوار باشد، اما توجه به برخی از علائم هشداردهنده بالقوه می‌تواند کمک کند. اگر کودک شما دوباره شروع به خیس کردن رختخواب خود کرده است، از درآوردن لباس خودداری می کند، شروع به دیدن کابوس های وحشتناک می کند، یا اطلاعات گسترده ای در مورد موضوعات جنسی که برای سن او معمول نیست، دارد، ممکن است مشکلی برای او پیش آمده باشد.

 

راه های مدیریت کنجکاوی جنسی کودکان را یاد بگیرید و اجرا کنید

اگر می بینید فرزندتان مدام درباره رفتارهای جنسی سوال می پرسد، با آرامش به کنجکاوی جنسی او پاسخ دهید و سؤالات باز بپرسید. همه رفتارهای جنسی، حتی رفتارهای غیر معمول، نشانه سوء استفاده نیستند. یک پاسخ سالم توسط والدین می تواند اثرات بلند مدت مثبتی در هدایت رشد جنسی و حذف رفتارهای مشکل دار داشته باشد.

راه های مدیریت کنجکاوی جنسی کودکان عبارتند از:

  • تغییر جهت دادن فعالیت به چیزی مناسب، این امر همچنین به شما فرصت می دهد تا راه سالمی برای پاسخگویی پیدا کنید. زمانی آرام برای صحبت با فرزندتان پیدا کنید و سؤالاتی ماند زیر را بپرسید: چگونه به این ایده رسیدید؟ یا چگونه این کار را یاد گرفتید؟ یا با انجام آن چه احساسی داشتید؟
  • فرزندان خود را در مورد مسائل جنسی به شیوه ای مناسب برای سنین مختلف آموزش دهید. صریح صحبت کردن با فرزندتان، دانش و مهارت‌هایی را برای تصمیم‌ گیری خوب در اختیار او قرار می‌دهد. سن و مرحله رشد کودکتان را در نظر بگیرید، اگر این رفتار فراتر از حد معمول است، صحبت با یک متخصص و مشاور کودکان می‌تواند مفید باشد.
همچنین بخوانید :  تربیت جنسی کودک

 

منبع :

https://www.bark.us/blog/appropriate-age-sexual-curiosity

/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *