تکاپو
تکاپو
کنترل کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

چگونه کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی کنترل کنیم؟

از آنجایی که اینترنت شیوه های تعامل و دسترسی افراد به اطلاعات را متحول کرده است، کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی بسیار ضروری است. در حالی که اکثر مطالب موجود در فضای مجازی برای جوامع مفید و ضروری هستند، برخی از آنها برای کودکان و نوجوانان مناسب نیستند.

متاسفانه در فضای مجازی، محتوایی که فقط برای بزرگسالان مناسب است، برای کودکان به راحتی قابل دسترسی است. این مساله یک چالش مهم برای رشد طبیعی کودکان است. علاوه بر این، افراد، گروه‌ها و سازمان‌ ها از برخی امکانات فضای مجازی مانند وب‌ سایت‌ها، شبکه های اجتماعی و سایت‌ های بازی آنلاین برای هدف قرار دادن کودکان و آزار و اذیت آنها استفاده کرده‌اند.

البته پلیس سایبری و سایر مقامات قانونگذار با توسعه سریع فناوری اینترنت و تکنیک های نوظهور که در آن عناصر ضد اجتماعی کودکان را هدف قرار می دهند، به طور جدی با این چالش مواجه شده اند. اما در این میان نباید نقش والدین را در مدیریت و کنترل فضای مجازی نادیده گرفت.

 

کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در برابر دسترسی محتواهای مرتبط با روابط جنسی

کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در برابر تماشای تصاویر و پورنوگرافی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کودکان و نوجوانانی که در معرض تصاویر جنسی صریح و مستهجن هستند ممکن است انتظارات جنسی غیر واقعی و ناسالمی داشته باشند.

متأسفانه، اینترنت این سنت را تغییر داده است. کودکان و نوجوانانی که در سنین بسیار پایین در معرض محتوای جنسی آنلاین و پورنوگرافیک قرار می ‌گیرند، در معرض خطر بالایی برای توسعه درک جنسی و نقش آن در روابط صمیمانه هستند که با رویه‌های فرهنگی آن‌ها همخوانی ندارد.

همچنین بخوانید :  استفاده نامناسب از فضای مجازی چه آسیب هایی برای کودکان دختر در پی دارد؟

پورنوگرافی اغلب خشونت جنسی و انتظارات غیرطبیعی از فعالیت های جنسی را به تصویر می کشد. کودکان به این اعمال جنسی به عنوان الگو نگاه می کنند و بنابراین ممکن است در اعمال جنسی پرخطر شرکت کنند.

به عنوان مثال، در کامبوج، گزارش شد که دو پسر نوجوان پس از تماشای یک فیلم مستهجن به یک دختر هفت ساله تجاوز کرده اند.

راهکار های کنترل  دسترسی به محتواهای نامناسب

برخی نکات و راهکارها برای کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی عبارتند از:

 • رایانه را در یک مکان مشترک قرار دهید تا بتوانید بر فعالیت کودکان خود در فضای مجازی نظارت کنید.
 • از فرزندتان بخواهید شب ها، همه دستگاه های تلفن همراه را به شما تحویل دهند.
 • در سایت ها و شبکه های اجتماعی مورد علاقه فرزندتان به عنوان دوست یا فالور او، عضو باشید.
 • گاهی وقت خود را به صورت آنلاین با کودکان تان بگذرانید.

 

کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با محدود کردن مدت زمان دسترسی به اینترنت

یکی از راه های کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی برنامه ریزی زمان استفاده از فضای مجازی برای آنهاست. زمان مناسبی را برای استفاده از دستگاه های الکترونیکی برنامه ریزی کنید و فعالیت های بدنی مفرح را برای کودک خود برنامه ریزی کنید تا در زمان های دیگر در آن شرکت کنند.

از قرار دادن تلویزیون و کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی در اتاق خواب کودک خودداری کنید تا پس از استفاده از این وسایل آن را کنار بگذارند. زمان‌های «بدون تکنولوژی» عدم استفاده از وسایل الکترونیک مانند زمان غذا خوردن، انجام تکالیف و زمان خواب را رعایت کنید.

همچنین بخوانید :  از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

 

آگاه کردن  کودکان و نوجوانان نسبت به خطراتی که باید در فضای مجازی از آنها اجتناب کنند

برخی خطرات فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان عبارتند از:

 • تعرض به حریم شخصی
 • سرقت هویت
 • قرار گرفتن کودکان در معرض تصاویر و پیام های توهین آمیز

 

آموزش عادت های مناسب به کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

با افزایش وابستگی کودکان و نوجوانان به فناوری، نیاز به آموزش عادت های درست استفاده از محتواهای فضای مجازی بیشتر احساس می شود. راهکارهایی که در ادامه معرفی می کنیم، به شما کمک می کند تا تهدیدات امنیت دیجیتال کودکان خود را بشناسید و با آن مقابله کنید  تا کمتر در برابر حملات سایبری آسیب پذیر شوند.

 

 1. به کودکان یاد دهیم قبل از کلیک بر روی لینک ها یا باز کردن پیوست ها، از ایمن بودن آنها مطمئن شوند. حتی اگر به نظر می رسد ایمیلی از طرف شخصی که می شناسند، دریافت شده، مراقب پیوست ایمیل باشند.
 2. به کودکان یاد بدهیم درخواست های مربوط به دریافت اطلاعات خصوصی و دوستی را با شما در میان بگذارند.
 3. اهمیت محافظت از رمزهای عبور را به کودکان توضیح دهید. به آنها یاد دهید از رمزهای عبور مختلف استفاده کنند و اجازه ندهند برنامه ها و وب سایت های نا امن رمزهای عبور آنها را به خاطر بسپارند.
 4. به آنها یاد دهیم اطلاعات حساس را زمانی که دیگر مورد نیاز نیست حذف کنند.
 5. از آنها بخواهید در صورتی که با درخواست غیر موجهی روبرو شدند سریعا شما را در جریان بگذارند.

 

جمع بندی

با کنترل  کودکان و نوجوانان در فضای مجازی می توان آنها را در برابر خطرات فضای مجازی ایمن نمود. استعدادیابی و استعدادپروری نیز به شما کمک می کند با جایگزین نمودن فعالیت های سالم درصدد ارتقا استعداد های کودکان خود بر آیید.

همچنین بخوانید :  مدیریت فضای مجازی و والدگری دیجیتال در کشورهای پیشرفته

 

منبع

https://krmangalam.com/blogs/ensuring-the-safety-of-your-children-in-cyberspace/

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *