تکاپو
تکاپو
اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان

چگونه از اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان پرهیز کنیم؟

استعدادیابی در کودکان مسئله مهمی است اما از اشتباهات رایج اکثر والدین در استعدادیابی این است که با اینکه استعدادیابی را قبول دارند و به آن توجه می کنند، سعی دارند، علایق خود را به فرزندشان تحمیل کنند و اجازه نمی دهند که فرزندشان در رشته ای که به آن علاقه و استعداد دارد، پیشرفت کند.

والدین باید مفهوم استعداد کودکان را به درستی درک کنند. زمانی که می گوییم کودک ما استعداد کاری را دارد و یا استعداد کار دیگری را ندارد، آیا به درستی تشخیص دادیم یا فقط کمبودها و علایق خودمان را که به آن نرسیدیم، در نظر گرفتیم؟ دانستن مفهوم درست استعدادیابی به شما کمک می کند درست تشخیص دهید که استعداد فرزند تان در چیست و راه های شکوفا کردن آن چیست.

پس، اگر به آینده فرزند خود اهمیت می دهید، بهتر است اشتباهات رایجی که اکثر والدین در استعدادیابی کودکان انجام می دهند را بشناسید و از انجام آنها خودداری کنید.

درک نکردن مفهوم درست استعدادیابی کودکان از اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان

اینکه می گوییم فردی استعداد دارد به این معناست که او در یادگیری یک مهارت وقت و انرژی کمتری صرف می کند و با علاقه و انگیزه این مهارت را یاد می گیرد. مثلاً کودکی که در یادگیری موسیقی استعداد دارد، طی یک هفته بدون اینکه تمرین زیادی انجام دهد خیلی خوب موسیقی را یاد گرفته و دانستنی های او اندازه فردی است که یک ماه، موسیقی کار کرده‌ است.

 

فرستادن کودکان به کلاسهای اضافه و بیجا

بیشتر پدر و مادرها بدون در نظر گرفتن استعداد و علاقه کودکان، آن ها را در کلاسهای متعددی نام نویسی میکنند تا اوقات‌ فراغت فرزند خود را پر کنند. این کار کاملا اشتباه است در قدم اول باید استعداد و علاقه کودک را در رفتن به کلاس مد نظر بگیریم و ذهن کودک را نباید با کلاس های اضافه اشغال کنیم.

همچنین بخوانید :  مدیریت فضای مجازی و والدگری دیجیتال در کشورهای پیشرفته

کودکی که پس از استعدادیابی فقط به یک کلاس که به آن علاقه دارد، می رود، بازدهی بیشتری نسبت به کودکی که کلاسهای متعددی میرود، ولی بدون علاقه این کار را انجام می دهد، خواهد داشت.

بنابراین، اینکه برای فهمیدن استعداد کودک آن را به کلاسهای مختلف بفرستیم، از اشتباهات رایجی است که اغلب والدین مرتکب می شوند.

 

اشتباه گرفتن پرورش استعداد با شغل آینده کودک

بعضی از والدین تا فرزندانشان به وسیله ای مثل لوازم پزشکی علاقه نشان می دهند می گویند او می خواهد در آینده دکتر شود. این طرز فکر کاملا اشتباه است. شاید فرزند شما این لوازم را در تلویزیون و یا رفتن به مطب دکتر دیده و برای کنجکاوی و بازی با وسایل پزشکی با آنها بازی می کند.

نشان دادن علاقه به این معنی نیست که فرزندانتان استعداد پزشکی دارد و دوست دارد پزشک شود. بلکه باید بیشتر به رفتارهای کودک خود توجه کنید و دقت بیشتری در استعدادیابی کودکان به خرج دهید.

تلقی کردن نمره خوب فرزندانمان در یک درس به جای استعداد داشتن

استعداد داشتن با گرفتن نمره بالا در درس بخصوصی فرق دارد. بیشتر والدین استعداد فرزند خود را از روی نمرات درسی او می سنجند. مثلاً نمره درس دینی فرزندانشان خوب می شود می گویند او در درس های حفظ کردنی استعداد دارد. بنابراین، رشته انسانی مناسب فرزندانمان است. یا اینکه اگر کودک در درس ریاضی نمره بالایی دارد بلافاصله او را مهندس خطاب می کنند. گرفتن نمره خوب نمی تواند تنها ملاک استعدادیابی کودکان در یک زمینه باشد بلکه باید هوش کودک را در زمینه های مختلف سنجید. به عنوان مثال اگر کودک شما در ضرب و تقسیم خیلی ماهر است و راه حل ها جدیدی برای حل مسائل ریاضی و هندسه پیشنهاد می دهد بی شک می توانید مطمئن شوید که فرزند شما هوش و استعداد ریاضی دارد.

همچنین بخوانید :  چگونه سلامت روانی کودکان در فضای مجازی به خطر می افتد؟

 

تکیه کردن به نظام آموزشی و نمره دهی مدارس از اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان

کارشناسان براین باورند که نظام آموزشی نمی تواند استعدادن درونی و بالقوه کودکان را کشف کند، ولی در کنار نظام آموزشی،  برخی از والدین با اشتباهات رایج خود در زمینه استعدادیابی کودکان، مخرب تر عمل می کنند. آنها از نظام آموزشی برای استعدادیابی فرزندان،  الگو می گیرند و همین مسئله آینده فرزندشان را با عدم موفقیت روبرو می کند.

بیشتر والدین، نمره کودک را ملاک استعدادیابی قرار می دهند و فرزند خود را فقط برای موفقیت در نظام آموزشی تربیت می کنند و نه موفقیت در زندگی، و بعد متعجب می شوند که چرا کودک ما فقط در خواندن درس موفق است اما آدم موفقی در جامعه نیست. بنابراین، والدین باید این تفکر اشتباه را کنار بگذرانند و بدانند که استعداد داشتن با گرفتن نمره بالا تفاوت دارد.

 

در دوره های آموزشی استعدادیابی و استعدادپروری، راهنماها و مشاورین ما، روش تشخیص درست استعداد کودکان را بدون انجام هیچیک از اشتباهات رایج به شما آموزش می دهند.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *