تکاپو
تکاپو
چگونه به سوالات جنسی کودک خود پاسخ دهیم

چگونه به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ دهیم؟

پاسخ به سوالات جنسی کودکان مسئولیتی است که بسیاری از والدین از آن می ترسند و برای صحبت از اینکه بچه ها از کجا می آیند اب کودکانش، احساس ناراحتی می کنند.

اما نباید از موضوع اجتناب کرد. اگر والدین به سؤالات به شیوه ای متناسب با سن و سال کودک پاسخ دهند، می توانند به کودکان کمک کنند تا احساسات سالمی در مورد رابطه جنسی ایجاد کنند.

در پاسخ به سوالات جنسی کودکان زیر ۶ سال نیازی به ذکر جزئیات نیست.

وقتی بچه های خردسال می پرسند بچه ها از کجا می آیند، بسته به سن کودک، می توان گفت که نوزاد از تخمی که در رحم مادر رشد می کند به وجود می آید. نیازی به توضیح عمل عشق ورزی نیست زیرا بچه های بسیار خردسال مفهوم آن را درک نمی کنند. با این حال می توان گفت وقتی زن و مردی همدیگر را دوست دارند و به هم نزدیک باشند بچه ها به دنیا می آیند.

به آنها بگویید که اسپرم مرد به تخمک زن می پیوندد و سپس بچه شروع به رشد می کند. بسیاری از کودکان زیر 6 سال این پاسخ را می پذیرند. کتاب های مناسب سن کودکان در این زمینه نیز مفید هستند. به این سوال به روشی ساده پاسخ دهید، و احتمالاً متوجه خواهید شد که فرزند شما هر بار فقط با کمی اطلاعات راضی می شود.

همانطور که بچه ها بزرگتر می شوند، می توانید جزئیات بیشتری را به اشتراک بگذارید.

 

با گفتگوهای کوتاه اما مداوم به کودک خود درباره سوالات جنسی صحبت کنید

پاسخ به سوالات جنسی کودکان نباید یک “گفتگوی کوتاه مدت و طولانی” باشد. پاسخ ها باید در طول زمان و هر بار با اطلاعات مختصری انجام شود، زیرا بچه ها آنچه را که باید بدانند یاد می گیرند. پس به سوالات کودکان پاسخ دهید تا کنجکاوی طبیعی بچه ها با رسیدن به سن بلوغ برآورده شود.

همچنین بخوانید :  با کنجکاوی جنسی کودکان چگونه برخورد کنیم؟

 

زمان مناسبی برای پاسخ به سوالات جنسی کودکان در نظر بگیرید

اگر کودک شما در مورد رابطه جنسی سوال نمی پرسد، موضوع را نادیده نگیرید. به دنبال فرصت هایی برای بحث در مورد رابطه جنسی باشید، مانند زمانی که دوستان یا خانواده بچه دار می شوند. والدین اغلب در یافتن کلمات مناسب مشکل دارند، اما بسیاری از کتاب های آموزشی نیز برای کمک به شما در دسترس هستند.

 

پاسخ به سوالات جنسی کودکان را قبل از رفتن به مدرسه شروع کنید

والدین باید روند آموزش جنسی را خیلی قبل از اینکه بچه ها در مدرسه در مورد آن بشنوند، شروع کنند.

معرفی رابطه جنسی رسمی در کلاس و آنچه معلمان پوشش می دهند، متفاوت است. بسیاری از مدارس اشنایی با مسائل جنسی را از کلاس پنجم یا ششم شروع می کنند، اما برخی اصلا به این مبحث نمی پردازند.

موضوعات مورد بحث در مدرسه می تواند شامل آناتومی بدن، بیماری های مقاربتی (STDs) و بارداری باشد.

کودکان، هنگام یادگیری مسائل جنسی در مدرسه یا خارج از مدرسه، احتمالاً سؤالات زیادی دارند. والدین باید برای ادامه صحبت ها و پاسخ به سوالات جنسی کودکان در خانه آماده باشند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که می خواهید فرزندان تان، داشتن روابط جنسی را در چارچوب ارزش های خانواده شما درک کنند.

تغییرات بدن و مسائل جنسی بخش مهمی از رشد انسان است. اگر در مورد نحوه صحبت با فرزندتان در مورد آنها سؤالی دارید، بهتر است از یک روانشناس کودک بخواهید تا پیشنهاداتی را به شما ارائه دهد.

4 سوال فوق العاده شرم آور جنسی که بچه ها می پرسند و چگونگی پاسخ به آنها

چرا تو و بابا دیشب، صداهای بلندی ایجاد می کردید؟

اگر خانه شما دیوارهای نازکی دارد، فرزندان تان بالخره صداهایی را می شنوند، باید به این سوالات آنها به نحو مثبنی، پاسخ دهید. ”

همچنین بخوانید :  شب یلدای متفاوت ، با مدیریت موبایل و فضای مجازی در کنار خانواده

«این فرصت خوبی است که بگویید «از اوقات خصوصی با شوهرتان لذت می‌بردید، همدیگر را در آغوش گرفتید، همدیگر را می خنداندید و همدیگر را دوست دارید». برای بچه‌ها مهم است که بفهمند، همان‌طور که آنها به وقتی برای تنهایی با خودشان یا دوستانشان  نیاز دارند، مادر و پدر هم به این اوقات خصوصی نیاز دارند.

 

زن و شوهرها فقط برای بچه دار شدن رابطه جنسی دارند؟

زمانی که به این سوال پاسخ می‌دهید، پیشنهاد می‌کنم یک پاسخ کوتاه مانند «داشتن رابطه بین زن و شوهر ها لذت‌ بخش است و علاوه بر بچه‌دار شدن، می‌توان آن را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و دوست‌ داشتنی انجام داد» اکتفا کنید.

اگر فرزندتان اطلاعات بیشتری می‌خواهد، توضیح طولانی‌تری بدهید، اما همیشه مراقب زبان بدن یا واکنش‌های او باشید – بچه‌هایتان وقتی اطلاعات به نظرشان کامل باشد، به شما می گویند.

 

آیا قبل از ملاقات با پدر، با شخص دیگری رابطه جنسی داشتید؟

وقتی بچه‌های شما کمی بزرگتر می‌شوند و پیام‌های مربوط به رابطه جنسی را در رسانه‌ها و از همسالان دریافت می‌کنند، ممکن است بخواهند درباره ارزش‌های خانوادگی شما بیشتر بدانند.

روشی که شما به این سوال پاسخ می دهید یک تصمیم شخصی است. من معتقدم مهم است که بچه‌ها بدانند که بهترین نوع داشتن رابطه جنسی بین زن و شوهر و در خانواده است.

آنها می توانند بدانند که رابطه جنسی لذت بخش است و می تواند با افراد دیگر اتفاق بیافتد، اما همچنین باید مطمئن باشند که شما به این علت با پدرشان رابطه دارید که عاشق شده اید و با او خانواده تشکیل داده اید.

همچنین بخوانید :  دبیرستان دخترانه مذهبی برای چه کسانی مناسب است؟

 

آیا رابطه جنسی درد دارد؟

هدف شما از پاسخ به سوالات جنسی کودکان این است که صادقانه و بدون ترس آموزش دهید، به خصوص اگر این سوال از طرف دختر نوجوان شما باشد، که ممکن است به این فکر کند که اولین بار رابطه او چگونه خواهد بود، بنابراین، با صداقت پاسخ بدهید، بله، گاهی اوقات ممکن است برای اولین بار تاحدودی درد را تجربه کند. اما در یک رابطه عاشقانه پس از تشکیل خانواده، رابطه جنسی می تواند واقعاً فوق العاده باشد.

 

 

منابع

https://kidshealth.org/en/parents/questions-sex.html

https://www.realsimple.com/work-life/family/embarrassing-questions-kids-ask-sex

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *