تکاپو
تکاپو
تمایلات طبیعی جنسی کودکان

چقدر درباره تمایلات طبیعی جنسی کودکان می دانید؟

صحبت کردن در مورد تفاوت های بین درست و غلط می تواند برای والدین آسان باشد ، اما اغلب صحبت کردن با فرزندان خود در مورد رشد جنسی و تمایلات طبیعی جنسی کودکان برای والدین دشوارتر است.

در سنین بسیار پایین، کودکان با لمس کردن، بازی کردن، کشیدن و مالیدن اعضای بدن خود، از جمله اندام تناسلی، شروع به کشف بدن خود می کنند.  همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، برای یادگیری در مورد اعضای بدن و عملکرد آنها به راهنمایی نیاز دارند.

در اینجا اطلاعاتی برای شما آورده شده است که به شما کمک می کند تفاوت بین رفتارهای جنسی “عادی” و رفتارهایی را که ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد، تشخیص دهید.

 

کدام یک از تمایلات جنسی کودکان طبیعی است؟

همانطور که گفتیم آنچه که پزشکان اطفال به عنوان رفتار جنسی عادی و رایج در کودکان 2 تا 6 ساله عنوان می کنند شامل لمس کردن، بازی کردن، کشیدن و مالیدن اعضای بدن خود، از جمله اندام تناسلی می شود.

وقتی این رفتارها رخ می دهند، سعی کنید با گفتن جمله‌ ای مانند «بزرگ‌ ترها این کار را در خلوت انجام می‌دهند توجه فرزندتان را به رفتار مناسب ‌تری هدایت کنید».  باید به کودکان یاد دهیم به یکدیگر احترام بگذارند و دست زدن به اندام خصوصی دیگران رفتار بدی است.

همچنین، به فرزندتان یادآوری کنید که اگر کسی به اندام های خصوصی او دست زد، همیشه به شما یا یک فرد قابل اعتماد دیگری بگوید.

 

نشانه های تمایلات جنسی کودکان

برخی رفتارهای نگران کننده که حاکی از تمایلات جنسی کودکان است عبارتند از:

  • دست زدن به اندام تناسلی/ خودارضایی در جمع یا خفا
  • نگاه کردن یا لمس اندام تناسلی همسالان یا خواهر و برادر جدید
  • نشان دادن اندام تناسلی به همسالان
  • ایستادن یا نشستن بیش از حد نزدیک کسی
  • تلاش برای برهنه دیدن همسالان یا بزرگسالان
همچنین بخوانید :  مدرسه محجبه ها چه ویژگی هایی دارد؟

همچنین والدین باید بدانند که چه زمانی رفتار جنسی کودک چیزی بیش از یک کنجکاوی بی ضرر است و جزو تمایلات طبیعی جنسی کودکان به شمار می آید.  مشکلات رفتار جنسی ممکن است خطری برای ایمنی و رفاه فرزند شما و سایر کودکان باشد و می‌ تواند نشانه ان باشد که کودک مورد آزار فیزیکی یا جنسی قرار گرفته است و یا در معرض فعالیت جنسی باشد.

مشکلات رفتار جنسی در کودکان خردسال

مشکلات رفتار جنسی در کودکان خردسال شامل هر عملی است که:

  • اغلب اتفاق می افتد و نمی توان آن را تغییر داد
  • باعث درد یا آسیب روحی یا جسمی به خود یا دیگران می شود
  • با پرخاشگری فیزیکی همراه است
  • شامل اجبار یا زور است
  • اعمال جنسی بزرگسالان را شبیه سازی می کند

 

نکات آموزشی ایمنی در رابطه با تمایلات طبیعی جنسی کودکان

تنها چند نکته ساده وجود دارد که با رعایت آنها می توان ایمنی کودکان را در رابطه با تمایلات جنسی طبیهی آنها حفظ نمود.

از زبان مناسب استفاده کنید.

از اسامی مناسب برای تمام اعضای بدن از جمله نام هایی مانند آلت تناسلی، واژن، سینه ها، و باسن استفاده کنید و اسامی اندام های خصوصی را به کودکان آموزش دهید.

استفاده از اسامی جعلی برای اعضای بدن ممکن است این ایده را ایجاد کند که نام مناسب آن اندام چیز بدی است. همچنین به کودک خود بیاموزید که کدام قسمت ها خصوصی هستند مثلا قسمت هایی که با لباس شنا پوشانده می شوند.

 

کودکانتان را واردار به ابراز محبت نکنید

فرزندان خود را مجبور نکنید افرادی را که نمی خواهند بغل کنند یا ببوسند.  این حق آنهاست که حتی به مادربزرگ یا پدربزرگ خود بگویند که نمی خواهند آنها را ببوسند یا در آغوش بگیرند.  تماس نامناسب به ویژه توسط یک بزرگسال مورد اعتماد  می تواند برای کودک بسیار گیج کننده باشد.  دائماً به کودکانتان این ایده را القا کنید که بدن آنها متعلق به خودشان است و می توانند از آن محافظت کنند.

همچنین بخوانید :  از چه مقطعی فرزندم به مدارس مذهبی دخترانه تهران بفرستم ؟

بسیار مهم است که فرزندتان بداند در صورت لمس شدن به شما یا بزرگسال مورد اعتماد دیگری بگویند. به این ترتیب، فرزند شما می داند که وظیفه شما نیز محافظت از اوست و تمایلات طبیعی جنسی کودکان زیر سوال نمی رود.

تفاوت تماس خوب و بد را برای او توضیح دهید.

توضیح دهید که لمس خوب در مقابل بد چیست.  می‌توانید «لمس خوب» را به ‌عنوان راهی برای ابراز محبت افراد و کمک به یکدیگر نشان دهید (به عنوان مثال، در آغوش گرفتن، گرفتن دست، تعویض پوشک کودک).

“لمس بد” نوعی لمس است که شما دوست ندارید و می خواهید فوراً متوقف شود (مانند ضربه زدن، لگد زدن یا لمس قسمت های خصوصی).  به کودک خود اطمینان دهید که بیشتر لمس‌ها، لمس‌های خوبی هستند، اما باید به تماس های بد «نه» بگوید و باید در مورد هر لمسی که گیج‌ کننده است یا او را می‌ترساند به شما بگوید.

مثلا محکم و قاطع به کودکتان بگویید کسی حق ندارد قسمت هایی از بدنش را که با لباس شنا می پوشاند لمس کند. پیروی از این قانون برای کودک آسان تر است و اگر این دستورالعمل را در ذهن داشته باشد، فوراً “لمس بد” را تشخیص می دهد.

به کودکان خود اطمینان دهید که درباره تمایلات طبیعی جنسی به آنها گوش خواهید داد، آنها را باور خواهید کرد و می خواهید از آنها محافظت کنید.

منبع :

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/preschool/Pages/Sexual-Behaviors-Young-Children.aspx

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *