تکاپو
تکاپو
استعدادیابی شغلی کودکان

استعدادیابی شغلی کودکان چگونه انجام می شود؟

شاید بارها از خود پرسیده باشید که استعدادیابی شغلی کودکان به چه صورت است و  فرزند شما چه کاری را خوب انجام می دهد. همه بچه ها نوعی توانایی دارند، اگرچه همیشه توانایی های والدین شان را منعکس نمی کنند.

کودک شما ممکن است اولین کسی در خانواده باشد که در ورزش ژیمناستیک مهارت دارد یا به پیانو زدن علاقه مند است، یا ممکن است توانایی منحصر به فردی در خنداندن مردم داشته باشد.

استعداد می تواند به هر شکلی ظاهر شود، اما ممکن است برای درخشش نیاز به بیرون کشیدن و پرورش داشته باشد. در این مقاله چند تکنیک برای استفاده و پرورش استعداد های طبیعی فرزندتان یا به اصطلاح استعدادیابی شغلی کودکان آورده شده است.

تکنیک های کشف مهارت و استعدادیابی شغلی کودکان

مراقب باشید کودکان معمولاً استعدادهای خود را تشخیص نمی دهند، اگرچه آنها را به طور غریزی دنبال می کنند. به عنوان مثال، اگر کودک شما علاقه خاصی به جعبه آب رنگ نشان می دهد، می تواند نشانه این باشد که او یک هنرمند در حال شکل گیری است و شما با استفاده از تکنیک های استعدادیابی شغلی کودکان می توانید این نیروهای نهفته را در او شکوفا کنید.

اگرچه او ممکن است هنوز کار زیادی با قلم موی خود – به غیر از خط خطی کردن انجام ندهد – اما صبر شما با استعدادیابی شغلی او پاداش خواهد گرفت. برخی تکنیک های توصیه شده برای استعدادیابی شغلی کودکان عبارتند از:

استعدادیابی شغلی کودکان با ایجاد فرصت های مناسب

استعدادهای شغلی کودکان برای رشد به فرصت‌هایی نیاز دارند. اگر فرصتی برای شکوفا شدن یک مهارت به وجود نیاید، ممکن است در طول سال‌های شکل‌ گیری کودک مهارت او سرکوب شود، و پس از آن ممکن است برای توسعه آن تا حد توانش خیلی دیر باشد. برای مثال، اگر کودکی استعدادی در سازهای کوبه‌ای داشته باشد، ممکن است تا زمانی که به درام کیت ضربه نزند استعدادش شکوفا نشود.

همچنین بخوانید :  بهترین کتاب های هوش مالی برای کودک در سال 2022

در نتیجه بسیار مهم است که طیف وسیعی از فرصت ها را برای فرزند خود فراهم کنید تا هر استعداد پنهانی بتواند ظهور کند و شکوفا شود. شما می توانید این کار را با معرفی موضوعات، بازی ها، مهارت ها و فعالیت های مختلف و کمک به او برای پیگیری آنها انجام دهید و استعدادهای شناسایی شده را پرورش دهید.

 تحسین و تشویق کودکان و انگیزه دادن برای پیشرفت شغلی در زمینه استعدادشان

تحسین و تشویق کودکان به انجام کاری که علاقه دارند به رشد استعدادهای شناخته شده فرزند شما و استعدادیابی شغلی کودکان تان کمک زیادی می کند.

به فرزندتان اجازه دهید بداند که به توانایی‌هایش افتخار می‌کنید و به موضوع مهارت و اشتیاق او علاقه‌مند هستید، خواه آن را با او به اشتراک بگذارید یا نه.

به دنبال فرصت هایی باشید که او مهارت های او را به دوستان و اقوام نشان دهید. حمایت آنها توانایی کودکتان را تقویت خواهد کرد.

مشورت با معلمان یا مربیان کودک برای کشف استعداد های بالقوه او

معلمان مدرسه او نیز ممکن است بتوانند فرصت هایی برای استعدادیابی شغلی کودکان فراهم کنند، اما برای رشد جدی آن ممکن است نیاز به سرمایه گذاری در کلاس خصوصی و سایر پشتیبانی ها مانند دوره ها، مسابقات و تجهیزات داشته باشید.

پس، زمینه مهارت کودکتان را غنی سازی کنید هنگام پرورش استعداد در فرزندتان، از هر فرصتی برای گسترش و غنی سازی درک او از موضوع استفاده کنید، زیرا این کار او را هدایت کرده و به او الهام می بخشد.

 معرفی دستاوردها و پیشرفت های اخیر در زمینه استعداد کودک

او را با دستاوردها و فنون متخصصان آشنا کنید و اجازه دهید در عمل شاهد آنها باشد. برای مثال، اگر او یک نوازنده ساکسیفون جاز است، او را به چند کنسرت جاز ببرید. اگر او یک بازیگر جوان است، یک برنامه تماشای تئاتر را ترتیب دهید. اگر شنا نقطه قوت اوست، او را به مسابقات محلی ببرید و مسابقات بین المللی را با هم در تلویزیون دنبال کنید.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدارس غیرانتفاعی مذهبی تهران

هر جا می توانید این درها را برای او باز کنید. یک استعداد تنها زمانی ارزش دنبال کردن دارد که بتوان از آن لذت برد. به عنوان مثال، قهرمان شدن در شطرنج، اگر او مسابقات را به طرز غیرقابل تحملی کسل کننده یا رقابت را به شدت استرس زا ببیند هیچ امتیازی برای زندگی کودک نخواهد داشت.

علاوه بر این، استعداد او در چنین شرایطی شکوفا نمی‌شود و می‌توان او را برای همیشه از بازی کنار گذاشت. اگر مشکلات بزرگی پیش بیاید و راه حلی برای آن پیدا نشود، ممکن است لازم باشد برای چند سال پیگیری جدی یک استعداد را متوقف کنید. اما اگر شادی فرزندتان بیشتر از جنبه های منفی آن است، به او این هدیه را  بدهید!

پس همانطور که دیدید استعدادیابی شغلی کودکان چندان هم دشوار نیست و با استفاده از چند تکنیک ساده می توانید مهارت های او را تا حد زیادی پرورش دهید.

 

منبع

 

https://childdevelopmentinfo.com/child-activities/4-ways-to-spot-and-nurture-talent-in-your-child/ |

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *