تکاپو
تکاپو
معرفی انواع بازی های استعدادیابی کودکان

معرفی انواع بازی های استعدادیابی کودکان

برخی از بازی های استعداد یابی کودکان هستند که باعث پیدا شدن استعداد کودکان شما می شود. استعدادیابی کودکان یکی از مسائل مهمی است که بیشتر خانواده‌ها با آن درگیر هستند. و برای پیدا کردن استعدادیابی برای رسیدن به موفقیت در آینده کودکان دچار مشکلات زیادی هستند.

بیشتر افراد موفقیت در کسب نمرات بالا در مدرسه را هم دلیل بر هوش بالا و استعداد زیاد آنها می دانند ولی این موضوع به تنهایی نمی‌تواند هوش و استعداد آن را ثابت کند.

بهترین سن برای استعدادیابی کودکان در سن ۳ سالگی می باشد. در این سن شخصیت کودکان کم ‌کم شکل می‌گیرد و برای کشف استعداد یابی آماده می‌شوند. برخی از افراد ممکن است با یک استعداد عالی به دنیا بیایند ولی در شرایط و زمینه ی بزرگ شوند که امکان استعدادیابی آن ها وجود نداشته باشد و یا کسی متوجه استعداد آن ها نشود. ولی بتوانند در یک زمینه دیگر به موفقیت برسند. با این تفاسیر اگر استعداد این افراد کشف نشود به این معنا نیست که آن فرد موفقی نیست.

والدین وظیفه دارند تا استعداد های کودکانشان را کشف کنند و کودک را در زمینه رشد استعداد و علایق همراهی نمایند تا باعث رشد و شکوفایی استعداد آن ها شوند. برای کشف استعداد کودکان برخی از بازی ها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و باعث می شود که والدین زودتر استعداد کودکان خود را پیدا کنند.

برای استعداد یابی کودک خود از طریق انجام بازی و فعالیت های مختلف، نکات زیر را در نظر بگیرید:

از بازی های متنوع فکری، ورزشی، هنری و آموزشی برای پیدا کردن استعداد کودکان استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  شب یلدای متفاوت ، با مدیریت موبایل و فضای مجازی در کنار خانواده

برخی از بازی های فکری مانند شطرنج، بازی های ورزشی مانند فوتبال، یا بازی های هنری مانند نقاشی و … می توانند باعث پیدا شدن استعداد کودکان شوند. مهم این است که بازی های کودکان را زیر نظر بگیرید و ببینید آن ها در کدامیک مهارت کافی دارند.

بازی شطرنج از یک طرف باعث می شود هوش کودکان بالا برود و از طرف دیگر موجب می شود که آن ها به راحتی بتوانند به مهارت های حل مسئله برسند که در نهایت به افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز کمک می کند. بنابراین، برخی از بازی ها بازی علاوه بر استعداد یابی باعث افزایش اعتماد به نفس و همچنین تقویت حافظه آن ها نیز می شوند.

برخی دیگر از بازی های فکری مانند ساخت ربات و یا بازی های دیگر از جنبه های دیگری هوش کودک را ارزیابی می کنند. مثلا با ساخت سریع ربات ها به هوش بالای کودکان در این زمینه پی می بریم.

بازی های آموزشی متعددی نیز وجود دارند که مانند هوشکا باعث پرورش هوش و استعدادیابی در کودکان می شوند. این بازی ها دارای برنامه های متنوعی هستند و به کودکان کمک می کنند تا هوش و ذکاوت آن ها پرورش یابد.

فعالیت کودکان را حین بازی کردن جدی بگیرید و با آن ها صحبت کنید.

کودکان معمولا از والدین خود سوال های زیادی می پرسند در این مواقع باید به آن ها با حوصله گوش کنید و پاسخ آن ها را بدهید. زمان گذاشتن برای کودکان و احترام گذاشتن به علایق آن ها باعث می شود که آن ها هراسی از پرسیدن سوال های خود نداشته باشند و به راحتی سوال های خود را بپرسند.

همچنین بخوانید :  5روش کارآمد برای تشخیص استعداد فرزندان

حین بازی کردن به کودک تان برای شناخت علایق خودش کمک کنید.

برای استعدادیابی کودکان باید به آن ها کمک کنید تا بتوانند به دنبال علایق خود بروند. به طور مثال برخی از کودکان با بازی های استعداد یابی کودکان استعداد خود را پیدا می کنند. و برخی دیگر با یادگیری هنر، موسیقی، ورزش، خواندن کتاب ها و….

به خاطر داشته باشید استعداد ها تنها در فعالیت های خاص شکوفا نمی شوند

مثلا برخی از استعداد ها تنها در خوانندگی و نقاشی و یا ریاضیات نیستند و ممکن است در ارتباط گرفتن با دیگران و صحبت کردن با آن ها توانایی و استعداد خود را نشان بدهند. مثلا در زمینه های مذاکره و گفت و گو با دیگران می تواند به راحتی موقعیت خود را مدیریت نماید. که این نشانه خوبی است و باعث استعدادیابی کودک در زمینه ارتباط برقرار کردن با دیگران می شود. و ممکن است در آینده بتواند یک وکیل موفق شود.

جمع بندی

همان طور که گفته شد برخی از بازی های استعدادیابی کودکان به آن ها کمک می کند که بتوانند استعداد خود را پیدا کنند. و با تمرین و مهارت و حمایت خانواده در آن زمینه موفق شوند. استعداد یابی و استعداد پروری باعث می شود که کودک در آینده به موفقیت بی نظیری در زمینه استعداد خود برسد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *