تکاپو

هوش مالی کودک

وبلاگ

۵ دی ۱۴۰۰ 80 بازدید
تکاپو
هوش ملی کودک-تکاپو

هوش مالی کودک

هوش مالی کودک یکی از مسائل چالش برانگیز دنیای امروزی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول نموده است. در دنیای امروز، فرزندان ما علاوه بر تحصیلات خود، چیزهای مختلفی را می آموزند. بسته به علاقه کودک و آرزوی والدین، کودکان می توانند ورزش، هنرهای زیبا، برنامه نویسی، آشپزی و غیره را دنبال کنند و البته معمولا در یک یا چند مورد از این کارها برتری دارند.

به عنوان والدین، ما همیشه با این دوراهی روبرو هستیم که چه زمانی باید آنها را با یک موضوع “جدی” مانند امور مالی آشنا کنیم. آیا نباید به آنها اجازه دهیم از دوران کودکی خود لذت ببرند؟ چرا که زندگی ما بزرگسالان به هر نحوی با پول، حقوق، بودجه، وام مسکن و … درگیر است و از این رو، آیا نباید این مسئله را از آنها دریغ کنیم؟

در هر صورت، مهم است که آنها را با جنبه های ساده تری که در مرتبط با سن آنها است آشنا کنیم. عدم آشنایی  آنها با دانش مالی بیشتر به آنها ضرر می رساند تا سود، به خصوص وقتی بزرگ شوند.

هدف از این مقاله معرفی یکی دیگر از زمینه‌های یادگیری یعنی هوش مالی کودکان است که آنها را قادر می‌سازد تا از نظر مالی، زندگی سالم و موفقی داشته باشند.

آموزش هوش مالی کودک

آموزش هوش مالی به کودکان امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. جهان در 20 سال گذشته بسیار تغییر کرده و سرعت تغییر در چند سال اخیر از آن سالها نیز فراتر رفته است. با معرفی شرکت هایی همچون آمازون، گزینه‌های آموزش آنلاین و غیره، ما با بازار بسیار گسترده ای روبرو هستیم و در نتیجه انتخاب بسیاری از امور برای نسل فعلی دشوار شده است.

به عبارتی مهم است که فرزندان ما انتخاب یا تصمیم خود را عاقلانه پیش ببرند. چرا که می توان همان خدمات یا محصول را با قیمت بسیار متفاوت خریداری کرد.

در واقع، ما “خواسته های نامحدود و وسایل محدود” داریم. پس برای به حداکثر رساندن ارزشی که قصد داریم به دست آورده یا تجربه کنیم، بیش از همیشه مهم است که از نظر مالی هوشمند باشیم.

در اینجاست که اهمیت آموزش هوش مالی کودک بیش از پیش جلوه گر می شود. هر رشته‌ یا علمی که کودک در سنین پایین می‌آموزد، تبدیل به عادت می شود. در نتیجه باید به او بیاموزید چطور پاسخ “نه گفتن” راز از کودکی فرا گیرد و زمانی که بزرگ شد، آمادگی بیشتری برای رویارویی با دنیا پیدا می‌کند. همچنین توجه داشته باشید که برآورده کردن خواسته یا انتظارات کودک به تدریج با رشد آنها کاهش می یابد.

بازی هوش مالی کودک

هدف اصلی بازی های هوش مالی کودک، بر انگیختن رشد حسی، حرکتی، رشد فکری، رشد اجتماعی، خلاقیت، رشد خودآگاهی، رشد اخلاقی و بازی درمانی است. به طور کلی، بازی درمانی همچنین برای حمایت از مهارت های مراقبت از خود و توانایی انجام برخی موارد از جمله مدیریت امور مالی در کودکان سازماندهی شده است.

همچنین بخوانید :  مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی

بازی هوش مالی کودک می تواند رشد کودک را بهینه ساخته و نقش مفیدی در رشد او داشته باشد. برای مثال، بازی مار و پله برای کودکان دبستانی مناسب است. این بازی عمدتا در راستای رشد فیزیکی، شناختی و روانشناسی کودکان 6-12 سال موثر می باشد. یکی دیگر از بازی ها، شطرنج است که همچنین می ‌تواند توانایی آن ‌ها را برای فکر کردن از قبل و تصمیم‌گیری مصمم ‌تر و حساب‌ شده‌ تر در بزرگسالی بهبود بخشد.

شما همچنین می توانید بازی هوش مالی کودک را از طریق رنگ ها توسعه دهید. برای نمونه می‌توانیم پایه ‌های دانش را به شیوه ای آسان‌ تر به کودک القا کنیم تا آنها راحت تر بتوانند این مسئله را بپذیرند. رنگ در اوایل کودکی برای رشد عصب مغز بسیار مهم است. رنگ علاوه بر حساسیت بصری به بینایی، برای بهبود قدرت تفکر و خلاقیت نیز مفید است.

رنگ ها می توانند در بازی هوش مالی کودک نقش محرک ها را داشته باشند. مثلا، کودک رنگ های روشن را دوست دارد، مانند قرمز یا رنگ های زرد و نارنجی. فراموش نکنید که رنگ یک عنصر مهم برای ارزیابی توسعه است. شما همچنین می توانید بازی هوش مالی کودک را در قالب پازل با شکل ها و رنگ های مختلف ترتیب دهید.

تقویت هوش مالی کودک

تقویت هوش مالی کودک یا یادگیری مدیریت امور مالی در سنین پایین نه تنها باعث می شود که این فرآیند سرگرم کننده تر و کمتر استرس زا باشد، بلکه به دلیل عدم فشار مالی در آن مرحله اولیه زندگی، هیجان انگیزتر نیز می شود.

دلایل بسیاری برای قرار دادن کودک در معرض هوش مالی از سنین پایین وجود دارد. یکی از این دلایل این است که آنها مدیریت مالی خود را به درستی و در زمان زودتری شروع می کنند و در نتیجه در بزرگسالی از موقعیت مالی بهتر و مشکلات کمتری برخوردار خواهند شد.

یکی از بهترین روش های تقویت هوش مالی کودک این است که پس انداز کردن را به آنها یاد بدهید. همیشه بخاطر داشته باشید که این نوع آموزش ها در کودکی بسیار بهتر از بزرگسالی جواب می دهد.

کودک کوچکی که به طور مداوم تشویق می شود تا درصدی از پول ناهار خود یا یک هدیه نقدی از یکی از اقوام یا کمک هزینه ماهانه والدین خود را پس انداز کند، کمتر دچار مشکلات مالی خواهد شد.

امروزه، بسیاری از جوانان با محدودیت های مالی مواجه هستند. یکی از دلایل این امر این است که آنها در کودکی در معرض فرهنگ پس‌انداز نبودند.

همچنین بخوانید :  تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان مثبت است یا منفی؟

شما می توانید برای تقویت هوش مالی کودک، یک صندوق پس انداز فانتزی یا قلک تهیه کنید، یک حساب پس انداز برای کودکان باز کنید، یا کودکان خود را تشویق کنید تا با برنامه هایی در تلفن همراه خود نصب کرده تا پس انداز را به آنها یادآوری کرده یا آموزش دهند.

پرورش هوش مالی کودک

شما می توانید از طرق مختلف به پروش هوش مالی کودک خود بپردازید. در ادامه با چند نمونه از این موارد آشنا خواهیم شد:

– به آنها بیاموزید که غذای خانگی را به جای فست فود انتخاب کنند

هوس کردن همبرگر، سیب زمینی سرخ شده، چیپس، پیتزا و بسیاری از این قبلی غذاها در مقایسه با غذاهای خانگی بسیار رایج بوده و کودک شما ممکن است زمان های زیادی جذب این نوع غذاها شود.. البته، این بدان معنا نیست که خواستن آنها وحشتناک است. خیر. برقراری تعادل و تمایل به سمت غذاهای خانگی در صورت امکان ضروری است.

اما به عنوان یک امتیاز، غذاهای خانگی در مقایسه با برخی از بهترین فست فودهای جایگزین موجود در حال حاضر بسیار مقرون به صرفه تر و سالم تر هستند.

برای مثال، یکی از روش های پرورش هوش مالی کودک این است که باید به آنها آموزش داد که قدر غذاهای خانگی را بدانند و حتی آنها را خودشان درست کنند.

همچنین از نظر تربیت کودک، انتخاب غذا به جای تنقلات را می توان نوعی خود انضباطی دانست. این مسئله به جز مسئله هوش مالی، کنترل اشتها را نشان می دهد.

به فرزندان خود کمک کنید بفهمند که اولویت ها به چه معنا هستند

سوالاتی که باید برای پرورش هوش مالی کودک در نظر داشته باشید این موارد هستند:

  • الان می توانم هزینه کنم؟
  • آیا به آن نیاز دارم؟
  • آیا اورژانسی است؟
  • در غیر این صورت من از این هزینه چشم پوشی خواهم کرد.

به کودک خود بیاموزید که در سنین پایین بداند که نداشتن چیزهایی که هر کودک دیگری دارد، او را از کودک دیگر پست تر نمی کند.

برخی از راه های مختلف برای تقویت و پرورش هوش مالی کودک عبارتند از:

  • نه گفتن در مواقع لزوم.
  • به آنها بیاموزیم که مردم همیشه به چیزی که می خواهند بلافاصله نمی رسند.

شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا به کودک توضیح دهید که چرا آنچه را که می خواهد فوراً به او داده نمی شود، بدون اینکه به احساساتش آسیب برساند.

افزایش هوش مالی کودک

شما همچنین می توانید به جز موارد بالا، با روش های متعددی هوش مالی کودک را افزایش دهید. برای مثال، یکی از روش های افزایش هوش مالی کودک آموزش انتخاب کیفیت به جای کمیت است. آنها باید یاد بگیرند که همیشه ارزان تر به معنای بهتر نیست. وقتی نوبت به خرید اقلام می رسد، ارزش بلند مدت آن باید قبل از هزینه در نظر گرفته شود.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدرسه های غیرانتفاعی متوسطه اول

به عبارتی یکی از راه های افزایش هوش مالی کودک این است که آنها بیاموزند به جای خرید اقلام ارزان تر و با کیفیت پایین، همیشه اقلام با ارزش را خریداری کنید، حتی اگر هزینه آنها کمی بالاتر باشد. چرا که آنها عمر طولانی تری خواهند داشت و در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شوند.

همچنین سعی کنید آنها را با سرمایه گذاری آشنا کنید.

کتاب هوش مالی کودک

بچه ها می توانند با خواندن کتاب های هوش مالی کودک یاد بگیرند که خودشان روی تحصیلشان سرمایه گذاری کنند.

وقتی از روی کنجکاوی از شما سوال می پرسند، آنها را تشویق کنید و راهنمایی کنید تا برای یافتن پاسخ در اینترنت جستجو کنند یا کتاب هوش مالی کودک را مطالعه نمایند. بدین ترتیب، به زودی، یاد خواهند گرفت که چگونه با آموزش پیشرو باشند، یک ویژگی اساسی که اکثر افراد موفق از آن برخوردار هستند.

کلاس (دوره) هوش مالی کودک

در کلاس یا دوره های هوش مالی کودک، آنها یاد خواهند گرفت که چگونه بودجه بسازند و به آن پایبند باشند

برای مثال، کودکان در کلاس هوش مالی یاد می گیرد که هنگام رفتن به سفر، معاشرت با دوستان، رفتن به خرید این سوال را بپرسد که “بودجه من برای این کار چقدر است؟”

شما نیز با شرکت در این کلاس ها یا دوره های هوش مالی کودک می آموزید که اگر فرزندان شما چیزی را مطالبه می کنند که در حال حاضر بودجه ای برای آن ندارید، توضیح دهید که چرا نمی توانید آن را انجام دهید.

در حقیقت آن یا باید یک نیاز مبرم باشد، یا یک خرید برنامه ریزی شده با بودجه ای که از قبل تخصیص داده شده است تا واجد شرایط بودن هزینه معقول باشد.

شرکت در کلاس هوش مالی کودک به آنها می آموزد که با گذر زمان و بزرگ‌تر شدن، بهتر از آینده مالی خود مراقبت کنند.

کلام آخر

درک چگونگی کسب درآمد و دانستن این که شخص باید برای آن تلاش کند، ذهن را باز کرده و به کودکان کمک می کند در آینده بهتر عمل کنند. برخلاف آنچه والدین فکر می کنند، بچه ها آنقدر کوچک نیستند که نتوانند مسئولیت های خاصی را بر عهده بگیرند. در واقع، آنها باید با استعدادیابی و استعداد پروری این مسئولیت ها را بر عهده بگیرند تا به رشد آنها کمک شود.

منبع:

https://campusk.in/2020/12/18/a-parents-guide-to-teach-financial-intelligence-to-kids/

https://knepublishing.com/index.php/KnE-Social/article/view/2838/6130

https://medium.datadriveninvestor.com/8-effective-ways-to-boost-your-childs-financial-iq-60b31723cfd0

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *