تکاپو
تکاپو
استعدادیابی کودکان

استعدادیابی کودکان چیست؟ چگونه استعداد کودک‌مان را شناسایی کنیم؟

کودک شما چه کاری را خوب انجام می‌دهد؟ همه بچه‌ها، توانایی های خاصی دارند و این توانایی‌های لزوما همان مواردی نیست که در والدین شان دیده می شود. کودک شما ممکن است اولین کسی در خانواده باشد که در ژیمناستیک مهارت دارد یا به پیانو علاقه دارد و یا ممکن است توانایی منحصر به فردی در خنداندن مردم داشته باشد. استعدادیابی کودکان، دقیقا به همین دلیل انجام می گیرد و روش های مختلفی وجود دارد که برای کشف استعداد کودک مان می توانیم از آن ها استفاده کنیم.

در این مقاله، ما چند روش مهم که برای استعدادیابی کودکان و کشف استعدادهای منحصر به فرد کودک تان، می توانید به کار ببرید به شما معرفی می کنیم.

از کودکان بخواهید فعالیت های متنوعی انجام دهد و میزان علاقه و پیشرفت او را برای استعدادیابی بسنجید

یکی از بهترین راه‌ها برای استعدادیابی کودکان این است که از کودکتان بخواهید فعالیت‌های بسیار متفاوتی را انجام داده و درگیر آن ها شود. شما می‌توانید این کار را از راه‌های رسمی به عنوان مثال ثبت نام در کلاس های آموزشی مختلف یا غیر رسمی مثلا از طریق بازی کردن انجام دهید. به این ترتیب، نه تنها می‌توانید عملکرد فرزندتان را در موقعیت‌های مختلف ببینید، بلکه می‌توانید تشخیص دهید که فرزندتان به چه نوع فعالیتی بیشتر علاقه دارد.

بهتر است ابتدا فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های فکری را به کودک تان پیشنهاد دهید سپس در مورد فعالیت هایی که از انجام آنها امتناع کرد، تجدید نظر کنید.

هرچند ثبت نام فرزندتان در فعالیت‌های فوق برنامه مختلف از نظر شما ایده آل است اما در عین حال باید مطمئن شوید که فرزندتان بیش از حد درگیر این فعالیت ها نشود تا فرصت کودکی کردن را نداشته باشد.

همچنین بخوانید :  بحران فضای مجازی و استفاده ناصحیح فرزندان

 

برای استعدادیابی، فعالیت کودکان خود را در بازی های مختلف ارزیابی کنید

زمانی را به تماشای بازی کودک خود اختصاص دهید و مشاهده کنید که کودک شما چگونه بازی می‌کند و کودک شما چه می‌کند. این روش، در استعدادیابی کودکان توسط والدین بسیار موثر است.

تصور نکنید که بازی کودک شما بی‌اهمیت یا بی‌معنی است. کودک به گونه‌ای عمل می‌کند و بازی می‌کند که ممکن است منعکس کننده علایق، هوش و توانایی‌های طبیعی و فردی متفاوتی باشد.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما با همسالان و دوستان خود در سطوح مختلف فرهنگی، اجتماعی واقتصادی بازی می‌کند.

در غیر اینصورت نمی توانید به طور همه جانبه، استعدادهای فرزند خود را کشف کرده و بدانید که در چه نوع فعالیتی و در برخورد با چه اشخاصی، عالی خواهد بود.

 

با فرزندتان در مورد کارهایی که دوست دارد انجام دهد صحبت کنید

شک نکنید که کودک تان به بهترین نحوی می تواند علایق خود را بیان کند. این واقعیت را نادیده نگیرید که فرزندتان می تواند استعدادها و علایق خود را بهتر از هر کس دیگری بشناسد. برای اینکه بتوانید بهتر استعداد کودکان را کشف کنید می توانید سوالات زیر را از او بپرسید:

  • از فرزندتان بپرسید که به نظر او در چه دروس بهترین است و از چه موضوعاتی بیشتر لذت می‌برد.
  • از فرزند خود بپرسید که آیا فکر می‌کند در کدام رشته ورزشی خوب است و همچنین از کدام ورزش‌ها بیشتر لذت می‌برد.
  • از فرزندتان بپرسید که آیا فکر می‌کند در هنر مهارت دارد و آیا از انجام کارهای هنری لذت می‌برد.

فرزند شما ممکن است نتواند بیان کند که در چه چیزی خوب است. با این حال، اگر او از فعالیت‌های خاصی لذت می‌برد، همین نکته می تواند به استعدادی اشاره کند که او از آن بی‌خبر است.

همچنین بخوانید :  بهترین مدارس دوره اول متوسطه دخترانه تهران را بشناسید

 

هوش بصری و فضایی فرزندتان را در نظر بگیرید

یکی از مهمترین نکاتی که در استعدادیابی کودکان تان باید ارزیابی کنید، هوش بصری و فضایی است. کودکانی که توانایی بصری و فضایی بالایی دارند ممکن است در انواع دیگر فعالیت‌ها برتری از خود نشان ندهند، اما زمانی که بر فعالیت‌هایی که کاملا بصری هستند تمرکز می‌کنند، می‌درخشند.

کودکان دارای این نوع هوش معمولا مسیرهای شغلی خاصی را دنبال می کنند که در آن می‌توانند بسیار موفق باشند.

بررسی کنید که آیا کودک شما هوش درون فردی دارد یا خیر

کودکان دارای هوش درون فردی در درک خود و انگیزه‌هایشان واقعا خوب عمل می کنند و البته ممکن است بیشتر درونگرا باشند تا برونگرا و ممکن است مانند سایر کودکان به فعالیت‌های گروهی یا معاشرت با دیگران، علاقه‌ای نداشته باشند.

  • اگر فرزند شما هوش درون فردی از خود نشان دهد، ممکن است به یادگیری خودراهبر، خواندن و تحلیل علت و معلولی علاقه‌مند باشد.
  • فرزند شما ممکن است یک نویسنده یا متفکر با استعداد باشد. بنابراین، بهتر است او را در یک برنامه نویسندگی خلاق ثبت نام کنید.
  • سعی کنید فرزندتان را از انجام فعالیت‌های خودراهبر ناامید نکنید. آن‌ها ممکن است فقط در حال کشف دنیا از دید خودشان باشند.

 

برای استعدادیابی از کودکان، تست هوش بگیرید

فرزند خود را برای یک آزمون رسمی بهره هوشی (IQ) که توسط یک متخصص انجام می‌شود، ثبت نام کنید.

تست‌های IQ برای این طراحی شده‌اند که به شما یک ایده کلی از هوش کودکتان بدهد. در این آزمون ها، هوش به عنوان توانایی‌های شناختی و سرعت پردازش اطلاعات توسط شخص تعریف می‌شود. اساساً، آزمون‌های IQ قرار است هوش گسترده را اندازه‌گیری کنند و در استعدادیابی کودکان تاثیر دارند.

همچنین بخوانید :  تاثیر اینستاگرام بر کودکان و نوجوانان

اگر تصمیم گرفیتد که فرزندتان تست هوش انجام دهد، توجه داشته باشید که این فقط یکی از اشکال ارزیابی است که برای سنجش توانایی‌ها و استعدادهای طبیعی هر فرد استفاده می‌شود.

در نتیجه تست‌ هوش ممکن است به شما اطلاعات کامل یا دقیقی از توانایی‌ها و استعدادهای فرزندتان ندهند. پس حتما باید همراه با سایر روش‌های ارزیابی برای تعیین دامنه کامل توانایی‌های فرزندتان استفاده شود.

همچنین توجه کنید که آزمون‌ هوش باید به زبانی ارائه شوند که فرزند شما در آن مهارت بیشتری دارد. بنابراین، ثبت نام کودک تان در یک آزمون هوش به زبان انگلیسی هرچقدر هم توانایی او در زبان بالا باشد، چندان منطقی نیست.

 

کودکان خود را برای شرکت در آزمون استعدادیابی ثبت نام کنید

آزمون‌های استعدادیابی کودکان، نوع دیگری از ارزیابی رسمی است که توانایی‌ها و استعدادهای طبیعی فرزند شما را می‌سنجد.

آزمون‌های استعدادیابی برای سنجش توانایی فرد در یک مهارت یا حوزه خاص استفاده می‌شود.

بسیاری از تست‌های استعدادیابی متفاوت از تست‌های IQ هستند، بنابراین، به شما ایده بهتری از توانایی فرزندتان در تسلط بر موضوعات، مهارت‌ها یا روش‌های تفکر خاص می‌دهند.

سخن پایانی

برای استعدادیابی کودکان، یک استعداد تنها زمانی ارزش دنبال کردن دارد که بتوان از آن لذت برد. به عنوان مثال، قهرمان شدن در شطرنج، هیچ امتیازی برای زندگی کودک نخواهد داشت، اگر او مسابقات را به طرز غیرقابل تحملی کسل کننده یا رقابت را به شدت استرس‌زا ببیند.

اگر می‌خواهید استعداد فرزند خود را کشف کنید، می‌توانید در دوره آموزشی سایت ما شرکت کنید.

 

منابع

https://www.wikihow.com/Discover-Your-Child%27s-Abilities

https://childdevelopmentinfo.com/child-activities/4-ways-to-spot-and-nurture-talent-in-your-child/

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *