تکاپو
تکاپو
آسیب فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر

آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر تاثیرات منفی زیادی بر آینده آنها دارد. اینترنت می تواند محل خطرناکی برای همه باشد، اما کودکان و نوجوانان بیشتر آسیب پذیر هستند.

برخی خطرات آسیب های  آنلاین می‌توانند پیامدهای نامناسب، پرهزینه، حتی غم‌انگیزی داشته باشند.  کودکان ممکن است ناخواسته خانواده خود را در معرض تهدیدات اینترنتی قرار دهند، برای مثال، با دانلود تصادفی بدافزاری که می‌تواند به مجرمان سایبری اجازه دسترسی به حساب بانکی والدین یا سایر اطلاعات حساس را بدهد.

محافظت از کودکان در اینترنت – دانستن اینکه چه خطراتی در کمین آنهاست و چگونه می توان از آنها محافظت کرد مساله بسیار مهمی است.  اگرچه نرم‌افزار امنیت سایبری می‌تواند به محافظت در برابر برخی از تهدیدات کمک کند، مهم ‌ترین اقدام  در رابطه با ایمنی، برقراری ارتباط صمیمانه با فرزندانتان است.

تخریب شخصیت کودکان در اینترنت و فضای مجازی

رسانه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین، زمین بازی مجازی امروزی هستند، و اینجاست که اعمال فشار در فضای مجازی زیادی در آن رخ می‌دهد و 24 ساعته در حال انجام است.  کودکان را می توان در تبادلات رسانه های اجتماعی مورد تمسخر قرار داد،  یا در بازی‌های آنلاین، شخصیت‌آن‌ها رامورد حمله بی‌وقفه قرار داد.

بهترین پایه برای محافظت در برابر اعمال زور درفضای مجازی این است که راحت با فرزندان خود در مورد آنچه در زندگی آنها به صورت آنلاین و واقعی می گذرد و نحوه ایستادگی در برابر آنها صحبت کنید.

نرم‌افزار امنیت سایبری و برنامه‌های تخصصی برای نظارت بر فعالیت آنلاین و تلفن همراه فرزندتان می‌تواند کمک کند، اما هیچ چیز جایگزین گفتگوی صمیمانه با آنها نمی‌شود.

همچنین بخوانید :  معرفی بهترین مدرسه های غیرانتفاعی متوسطه اول

 

تجاوز به حریم خصوصی جدی ترین آسیب فضای مجازی برای کودکان پسر

تجاوز به حریم شخصی نیز یکی از آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر می باشد. از آنجایی که کودکان هنوز مرزهای اجتماعی را درک نکرده اند؛  آنها ممکن است اطلاعات شناسایی شخصی خود را به صورت آنلاین، برای مثال در نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی خود، که نباید در معرض دید عموم قرار گیرند قرار دهند. اطلاعات شخصی ممکن است هر چیزی، از تصاویر لحظات ناخوشایند شخصی گرفته تا آدرس خانه یا برنامه تعطیلات خانوادگی آنها باشد.

بسیاری از مطالبی که فرزندان شما پست می کنند، اما نه همه، در معرض دید عموم است.  این بدان معنی است که شما نیز می توانید آن را ببینید—و هیچ ضرری ندارد به آنها یادآوری کنید که اگر مامان و بابا می توانند آن را ببینند، بقیه هم می توانند آن را ببینند.  از جاسوسی بپرهیزید، اما در مورد مرزهای عمومی و معنای آنها برای فرزندان و خانواده شما به طور صریح با فرزندان خود صحبت کنید.

 

کلیک بر روی لینک های مخرب در ایمیل یا پیام های شبکه های اجتماعی

فیشینگ همان چیزی است که متخصصان امنیت سایبری به آن استفاده از ایمیل‌هایی می‌گویند که سعی می‌کنند افراد را فریب دهند تا روی پیوندها یا پیوست‌های مخرب کلیک کنند.  تشخیص این‌ها برای کودکان می ‌تواند به‌ ویژه دشوار باشد، زیرا اغلب، به نظر می‌رسد که ایمیل از طرف شخصی قانونی، مانند یکی از دوستان یا اعضای خانواده است که به سادگی می‌گوید: “هی، فکر کردم ممکن است این را دوست داشته باشی!”  این کار را می‌توان با استفاده از برنامه‌های پیام ‌رسان یا پیام‌ های متنی نیز انجام داد.

همچنین بخوانید :  تقویت هوش مالی کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

به فرزندان خود بیاموزید که از کلیک کردن بر روی ایمیل‌ها یا پیامک‌های افراد غریبه خودداری کنند و مراقب پیام‌هایی باشند که به نظر می‌رسد از طرف دوستانشان است، اما از شماره ناشناس ارسال شده یا هیچ پیام شخصی واقعی ضمیمه آن نشده‌ است.

 

گرفتار کلاهبرداری شدن از آسیب های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان پسر

احتمالاً بچه‌ها عاشق شاهزاده‌های نیجریه ‌ای نیستند که به آنها یک میلیون دلار پیشنهاد می‌دهند، اما ممکن است درگیر کلاهبرداری‌هایی شوند که چیزهای ارزشمندی را ارائه می‌دهند، مانند دسترسی رایگان به بازی‌های آنلاین یا ویژگی‌های خاص.

کودکان پسر یا دختر اهداف آسانی برای کلاهبرداری هستند زیرا هنوز یاد نگرفته اند که احتیاط کنند.  مانند ارسال لینک های مخرب، مجرمان سایبری می‌توانند از سایت‌های محبوب کودکان برای شناسایی قربانیان احتمالی استفاده کنند، و سپس در ازای آنچه می‌خواهند، مانند اطلاعات کارت اعتباری والدین و وعده اعطای جوایز از آن ها اطلاعات بگیرند.

 

دانلود تصادفی بد افزار از دیگر آسیب های اینترنت برای کودکان

بدافزار نوعی نرم‌افزار رایانه‌ ای است که بدون اطلاع قربانی نصب می‌شود و اقدامات مضری را روی رایانه انجام می‌دهد.  این شامل سرقت اطلاعات شخصی از رایانه شما یا ربودن آن برای استفاده در «بات نت» است که باعث عملکرد ضعیف  سیستم شما می‌شود.

مجرمان سایبری اغلب مردم را فریب می دهند تا بدافزار را دانلود کنند.  فیشینگ (ارسال لینک های مخرب از طریق ایمیل یا پیام) یکی از این ترفندها است، اما موارد دیگری نیز – مانند متقاعد کردن قربانیان برای دانلود بدافزارهای مخفی شده به عنوان بازی که می تواند به ویژه برای کودکان فریبنده باشد، وجود دارد.

همچنین بخوانید :  تاثیر تربیت اسلامی در رفتار فرزندان با ثبت‌ نام در مدرسه مذهبی پسرانه تهران

مانند سایر موارد، آموزش به فرزندانتان بهترین راه محافظت از آنها است، اما نرم افزار جامع امنیت سایبری بین دستگاهی و محافظت های امنیتی مرتبط می تواند به محافظت از رایانه فرزندتان در برابر هر بدافزاری که به صورت مخفیانه وارد آن می شود، کمک کند.

علاوه بر این، بسیاری از محصولات امنیت اینترنت از جمله برنامه های کنترل‌ والدین و برنامه‌های دیگری هستند که می‌توانند به شما در ایجاد یک چارچوب امن برای فعالیت‌های آنلاین فرزندانتان کمک کنند.

 

ایجاد دلهره و اضطراب در کودکان

از جمله آسیب های فضای مجازی برای کودکان پسر ایجاد دلهره و اضطراب در کودکان می باشد. به ویژه برای نوجوانان سخت است که در نظر داشته باشند که چگونه یک عکس مهمانی یا پیامی می تواند ده سال بعد هنگام مصاحبه برای شغل جدید مشکلاتی ایجاد کند، یا اینکه چگونه یک همسر آینده ممکن است به محتوای شخصی که در پروفایل رسانه های اجتماعی اش ارسال می کند پاسخ دهد.

پس به نوجوانان خود توضیح دهید که سبک و عقاید آنها با افزایش سن شان تغییر می کند. عقاید آنها با مرور زمان تغییر می کنند  اما علارغم تغییرات در آنها، پست های اینترنتی برای همیشه ماندگار هستند.

مشکلات متعدد دیگری نیز می تواند گریبانگیر کودکان در فضای مجازی شود و تنها راه جلوگیری از آنها، کنترل و مدیریت فضای مجازی توسط والدین است.

منبع :

 

https://usa.kaspersky.com/resource-center/threats/top-seven-dangers-children-face-online

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.