تکاپو
تکاپو
مدیریت بازی و سرگرمی های دیجیتال

مدیریت بازی و سرگرمی های دیجیتال فرزندان

وقتی کودکان سرگرمی های خود را دائماً از طریق بازی های رایانه ای دریافت می کنند، تمایل فزاینده ای به سرگرمی های فوری در آنها ایجاد می شود که دامنه توجه آنها را کاهش می دهد و به مهارت های شنیداری آنها آسیب می رساند. در حالی که برخی مطالعات انجام شده بازی و سرگرمی های دیجیتال بیش از حد فرزندان را با شرایطی مانند افسردگی، اضطراب و فوبیای اجتماعی مرتبط می‌دانند، عقل سلیم نیز حکم می‌کند که زمان زیادی که صرف بازی‌های آنلاین می‌شود برای رشد و تکامل سالم کودک مضر است. به همین علت مهم است که والدین نحوه مدیریت بازی و سرگرمی های دیجیتال فرزندان را فرا بگیرند.

 

هدف از مدیریت بازی ها و سرگرمی دیجیتال فرزندان چیست؟

هدف والدین نباید حذف دسترسی کودک به این فعالیت‌ها باشد، بلکه هدف باید کمک به کودک برای یافتن تعادل بین زمان استفاده از این وسایل و زمان صرف شده در فعالیت‌های مستقل، تجربیات خارج از منزل در طبیعت، و فعالیت بدنی فراوان باشد.

 

در مدیریت بازی ها و سرگرمی دیجیتال فرزندان از چه کارهایی باید اجتناب نمود؟

جای تعجب است که بسیاری از مقاله‌هایی که در مورد استراتژی‌های کاهش زمان بازی‌های ویدیویی بحث می‌کنند، اقدامات «مادر شیر» مانند برداشتن رایانه از اتاق کودک، نصب نرم‌افزار محدودکننده دسترسی، یا به سادگی کشیدن دوشاخه رایانه را پیشنهاد می‌کنند.  این روش ها به نظر من تقابلی است و این پیام را می دهد که کودک از خود هیچ کنترلی ندارد.  کشیدن دوشاخه از برق فقط فرزند شما را به جای دیگری می برد، شاید به خانه دوستش که در آن کنترل ها سخت گیرانه ترنیستند.

 

همچنین بخوانید :  آیا ثبت نام در دبیرستان پسرانه مذهبی برای آینده فرزندم بهتر است؟

همکاری و احترام باید ابزار اول انتخاب باشد.  من فکر می‌کنم بهترین راه برای از بین بردن وابستگی بچه‌ها به بازی‌های ویدیویی این است که خود بچه‌ها عواقب زمان زیاد آنلاین را ببینند و خودشان تصمیم بگیرند که تعادل بیشتری را در زندگی ‌شان ایجاد کنند.

 

توصیه هایی برای والدین در رابطه با مدیریت بازی ها و سرگرمی دیجیتال فرزندان

در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که به والدین کمک می کند مدت زمانی که فرزندان شان صرف بازی‌های ویدیویی می‌کنند را کاهش دهند.

1.     با فرزندتان یک بازی ویدیویی انجام دهید تا بهتر بازی دیجیتال را مدیریت کنید.

اجازه دهید فرزندتان یکی از بازی های ویدیویی مورد علاقه خود را به شما آموزش دهد و آن را امتحان کنید.

ممکن است بازی را آموزنده، چالش برانگیز یا اسفناک بیابید. در هر صورت، شما به فرزندتان نشان می دهید که ذهنی باز دارید و می خواهید چیز جدیدی را امتحان کنید.

به هر حال، این همان چیزی است که از فرزندتان می ‌خواهید تا زمان صرف شده برای بازی‌ های ویدیویی را کاهش دهد.  زمانی که شما تمایل به درک جذابیت این بازی ها را نشان دادید، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزندتان به پیشنهادات شما گوش دهد.

2.     به مدت یک هفته، گزارشی از زمان صرف شده برای بازی های ویدیویی داشته باشید.

از فرزندتان بخواهید که زمان صرف شده برای بازی را ثبت کند.  (یا خودتان یک ثبت داشته باشید.) در پایان یک هفته، به آنها نمایشی بصری نشان دهید که چقدر از وقت آزادشان صرف این فعالیت می شود. آیا 10 درصد از زمان آنها است یا 50 درصد؟  ا

ین احتمال وجود دارد که فرزند شما این موضوع را در نظر نگرفته باشد و ممکن است از نتایج شگفت زده شود.  هنگامی که اطلاعات واقعی را در اختیار دارید، هرگونه بحث در مورد مدت زمان صرف شده برای بازی دیجیتال حذف می شود و می توانید ببینید آیا مشکلی وجود دارد یا خیر تا بهتر ان را مدیریت کنید.

همچنین بخوانید :  ضرورت یادگیری نحوه برخورد با تکنولوژی و رسانه های جدید

 

3.     به آنها نشان دهید که مقدار زمان صرف شده در بازی دیجیتال چقدر می تواند برای پیشرفت در فعالیت های دیگر مفید باشد.

با کمی فکر، می‌توانید فهرستی از فعالیت‌ها و فرصت‌هایی که می ‌توان در همان زمان صرف شده برای بازی به دست آورد، تهیه کرد.  به عنوان مثال، در 1/4 آن زمان می توانید نواختن یک ساز موسیقی را یاد بگیرید.  در 1/2 آن زمان می توانید در یک ورزش پیشرفت کنید، یاد بگیرید چگونه ماهیگیری کنید، چگونه خیاطی کنید، یک باغچه بسازید…  به عنوان والدین، باید آماده باشید که در ساز جدید کمک کنید، به کودک کمک کنید تا در یک فعالیت شرکت کند، یا به خرید لوازم یا تجهیزات آن فعالیت کمک کنید. هدف این تمرین این است که به کودک نشان دهد چه فعالیت هایی را ممکن است از دست داده باشد.

4.     فعالیت های فعال در داخل یا خارج از خانه را برای فرزندان و دوستانشان ترتیب دهید تا زمان بازی دیجیتال را به حداقل رسانده و مدیریت کنید.

به انجام تفکر و برنامه ریزی برای فعالیت های جایگزین برای فرزندان خود کمک کنید. برای جذاب تر کردن آن، به دنبال راه هایی باشید که دوستان فرزندان خود را در آن قرار دهید.  روزنامه ها، مرکز اجتماعی محلی خود، یا مشاوران راهنمای مدرسه را برای برنامه ها و منابع محلی برای برنامه های ورزش و فعالیت جوانان بررسی کنید.

به عنوان مثال، جامعه شما ممکن است یک باشگاه قایق سواری، برنامه های ورزشی، پیاده روی، مسیرهای دوچرخه سواری کوهستان، سفرهای ماجراجویی، یا سایر فعالیت های سرگرم کننده در فضای باز ارائه دهد.

همچنین بخوانید :  نحوه آموزش تفاوت جنسیت به کودکان

فعالیت های آفلاین همیشه نیازی به ولخرجی یا پرهزینه بودن ندارند.  مثلا می توانید یک مهمانی بازی پوکر بین فرزندتان و دوستانش ترتیب دهید.  علاوه بر لذت آشکار بازی پوکر، این جوانان مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را اصلاح می کنند و فعالیت های دیگری را برنامه ریزی می کنند که می توانند با هم از آن لذت ببرند.

 

5.     یک پروژه بلند مدت به انتخاب فرزندتان شروع کنید.

فرزند شما ممکن است علاقه یا هدفی داشته باشد که به نظر دور از دسترس باشد.  اگر بتوانید از چیزی استفاده کنید که فرزندتان به آن علاقه دارد، ممکن است بتوانید به او کمک کنید تا اشتیاق خود را درک کند.  بیشتر کودکان به پروژه های بلند مدت فکر نمی کنند، اما می توانید به آنها نشان دهید که چگونه برنامه ریزی و بودجه بندی زمان و پول آنها می تواند پاداش های بزرگی به همراه داشته باشد.

جمع بندی

پس نیازی به اعمال زور و یا صرف هزینه های گزاف برای مدیریت بازی ها و سرگرمی دیجیتال فرزندان نیست و با کمی خلاقیت می توانید بهترین راهکارها را بیابید. در دوره های آموزشی ما یاد می گیرید که چطور استعداد فرزند خود را کشف کرده و با مدیریت صحیح فعالیت های آنها، استعداد شان را پرورش دهید.

منبع

https://learn.eartheasy.com/articles/7-ways-to-wean-your-child-off-video-games/

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *