تکاپو

تربیت جنسی کودک

وبلاگ

۵ دی ۱۴۰۰ 83 بازدید
تکاپو
آموزش تربیت جنسی

تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودک یک فرآیند مادام العمر برای کسب اطلاعات و شکل گیری نگرش ها، باورها و ارزش ها در مورد موضوعات مهمی مانند هویت، روابط و صمیمیت است. والدین اغلب از خود می پرسند که چه زمانی باید آموزش جنسی برای کودکان معرفی شود یا چه کسی مسئول آموزش جنسی به کودکان است.

رابطه جنسی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان است. کودکان و نوجوانان حق دریافت اطلاعات موثق، علمی و جامع در مورد آن را دارند. با این حال، تربیت و آموزش جنسی یک موضوع حساس است.

از زمانی که این موضوع برای اولین بار در برنامه‌های درسی مدارس اروپایی در دهه 1970 معرفی شد، والدین، رهبران مذهبی و سیاستمداران، اغلب در بحث‌های بسیار قطبی، در مورد اینکه چقدر و چه چیزی در چه سنی باید آموزش داده شود، آن را مورد بحث قرار دادند.

در ادامه موضوعاتی همچون آموزش تربیت جنسی کودک، رفتارهای جنسی در کودکان، تمایلات طبیعی جنسی کودکان و … را مورد بحث قرار خواهیم داد.

آموزش تربیت جنسی کودک

آموزش تربیت جنسی کودک اغلب به عنوان دروس ساده آناتومی در دوران ابتدایی زندگی آغاز می شود. اما در طول سال های مدرسه، ممکن است کودک شما شروع به پرسیدن سوالات خاص در مورد جنسیت کند. اما مطمئن نیستید چه بگویید؟

سه مرحله اساسی آموزش تربیت جنسی که می تواند به شما کمک کند با فرزندتان در مورد رابطه جنسی صحبت کنید عبارتند از:

– ابتدا آنچه را که فرزندتان از قبل می داند، در نظر بگیرید و با آنها صحبت کنید. به عنوان مثال، فکر می ‌کنید بچه‌ ها از کجا می ‌آیند؟ یا در مورد اینکه بچه ‌ها از کجا می ‌آیند چه شنیده‌ اید؟

–  هرگونه اطلاعات غلط را تصحیح کرده و حقایق را ارائه دهید. به عنوان مثال، هیچ نوزادی در شکم مادر خود رشد نمی کند. آنها در یک مکان خاص در داخل شکم مادر رشد می کنند که به آن رحم می گویند.

– سوم، از گفتگو به عنوان فرصتی برای صحبت در مورد افکار یا احساسات خود استفاده کنید. به عنوان مثال، بعضی از مردم واقعاً دوست دارند وقتی آماده هستند بچه دار شوند و سایر افراد اصلاً از بچه دار شدن مطمئن نیستند.

همچنین سعی کنید چیزها را در سطحی که کودکتان می تواند درک کند. توضیح دهید. به عنوان مثال، کودکان شش ساله توضیح طولانی در مورد تخمک گذاری نمی خواهند، اگرچه ممکن است مجذوب شوند که بدانند زنان تخمک های بسیار کوچکی دارند (یا تخمک ها) که می توانند بچه دار شوند. در حقیقت، بهتر است که شما توضیحات خود را مختصر، واقعی و مثبت نگه دارید.

همچنین بخوانید :  تاثیر فضای مجازی بر اخلاق کودکان مثبت است یا منفی؟

تربیت رفتارهای جنسی در کودک

رفتارهای جنسی کودک در سنین بسیار پایین و با لمس کردن، ، کشیدن و مالیدن اعضای بدن خود، از جمله اندام تناسلی، شروع می شود. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، برای یادگیری در مورد این اعضای بدن و عملکرد آنها به راهنمایی بیشتری نیز نیاز پیدا می کنند.

پزشکان اطفال بر این باورند که رفتارهای جنسی عادی و رایج در کودکان 2 تا 6 ساله عبارتند از:

  • دست زدن به اندام تناسلی در عموم یا خصوصی
  • نگاه کردن یا لمس اندام تناسلی همسالان یا خواهر و برادر جدید
  • نشان دادن اندام تناسلی به همسالان
  • ایستادن یا نشستن خیلی نزدیک به کسی
  • تلاش کردن برای برهنه دیدن همسالان یا بزرگسالان

هنگامی که این رفتارهای جنسی کودکان را مشاهده نمودید، سعی کنید با گفتن جمله ای مانند: “بزرگترها این کار را در خلوت انجام می دهند، کودک خود را ترغیب به یک رفتار مناسب تر نمایید. همچنین، به فرزندتان یادآوری کنید که اگر کسی به اندام های خصوصی او دست زد، همیشه به شما به عنوان والدین او یا یک فرد قابل اعتماد دیگر بگوید.

تمایلات طبیعی جنسی کودکان

نوع  تمایلات طبیعی جنسی کودکان بسته به سن کودک متفاوت است. رفتارهای جنسی در نوزادان نادر است، به استثنای تماس دست با آلت تناسلی. فراتر از دوران نوزادی، تمایلات طبیعی جنسی کودکان افزایش می یابد زیرا کودکان نوپا نسبت به اعضای بدن خود از جمله اندام تناسلی، احساسات فیزیولوژیکی ناشی از اندام تناسلی و تفاوت های جنسیتی بیشتر آگاه می شوند.

به طور کلی، رفتارهای جنسی در کودکان دو تا پنج ساله از تنوع بیشتری برخوردار است و در مقایسه با رفتارهای کودکان بالای پنج سال رایج‌تر است.

اغلب این تمایلات طبیعی جنسی کودکان توسط والدین مشاهده نمی شود زیرا کودکان زمان کمتری را در خانه و زمان بیشتری را در مدرسه می گذرانند، نظارت کمتری بر آنها شده و هنجارهای اجتماعی پنهان کردن رفتارهای جنسی را یاد می گیرند.

پاسخ به سوالات جنسی کودکان

پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان مسئولیتی است که بسیاری از والدین از آن می ترسند. وقتی صحبت از بلوغ و اینکه بچه ها از کجا می آیند، مادران و پدران اغلب احساس ناراحتی می کنند.

اما نباید از موضوع اجتناب کرد. اگر والدین به سوالات به شیوه ای مناسب برای سن پاسخ دهند، می توانند به کودکان کمک کنند تا احساسات سالمی در مورد رابطه جنسی داشته باشند.

اگر کودک شما در مورد رابطه جنسی سوال نمی پرسد، این موضوع را نادیده نگیرید. به دنبال فرصت هایی برای پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان باشید، مانند زمانی که دوستان یا خانواده بچه دار می شوند.

همچنین بخوانید :  نقاشی کشیدن چه تاثیری بر خلاقیت کودکان می گذارد؟

توضیح تولید مثل برای کودکان

والدین باید توضیح تولید مثل برای کودکان را قبل از اینکه بچه ها در مدرسه در مورد آن بشنوند شروع کنند. معرفی این مسئله در کلاس و آنچه معلمان پوشش می دهند، متفاوت است. بسیاری از مدارس آن را از کلاس پنجم یا ششم شروع می کنند، اما برخی اصلا آن را ارائه نمی دهند.

کودکان، هنگام یادگیری و توضیح تولید مثل در مدرسه یا خارج از مدرسه، احتمالاً سوالات زیادی دارند. والدین باید برای ادامه صحبت ها و پاسخ به سوالات در خانه آماده باشند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که می خواهید فرزندانتان جنسیت را در چارچوب ارزش های خانواده شما درک کنند.

آموزش تفاوت جنسیت به کودک و تربیت جنسی آنها

والدین احتمالاً می توانند تأثیرگذارترین آموزش های تفاوت جنسیت به کودکان را با ارائه راهنمایی ها، رسانه، اسباب ‌بازی، کتاب و تجربیات داشته باشند. آنها می‌توانند به این ترتیب بر نحوه رشد و دید کودکان خود و همچنین جهان اطراف تأثیر بگذارند.

شما می توانید جنسیت و قسمت های بدن دختر و پسر را با استفاده از نام های صحیح توضیح دهید. در هر حال، فراموش نکنید که توضیحات شما برای آموزش تفاوت جنسیت به کودکان مختصر و مثبت باشد.

کنجکاوی جنسی کودکان

به طور کلی سیستم خانواده می‌تواند تأثیر زیادی بر کنجکاوی جنسی کودکان و نحوه نشان دادن علاقه کودک به مسائل جنسی در طول زمان داشته باشد. سخت نیست که بفهمیم چرا. خانواده‌ های سالم در زمان‌ های مناسب با سن و به روش ‌های مناسب سن در مورد تمایلات جنسی صحبت می‌ کنند. این کودکان را قادر می سازد تا از طریق کاوش های بی گناه، جنسیت و آناتومی انسان را کشف کنند.

 

اما در یک سیستم خانواده ناسالم – به ویژه در خانواده ای که رابطه جنسی به عنوان بد یا شرم آور در نظر گرفته می شود – سوالات با نیت خوب سرکوب می شوند. در این حالت، کنجکاوی جنسی کودکان برای کسب اطلاعات به تنهایی می تواند به رفتارهای نامناسب منجر شود.

سن بیداری جنسی کودکان و نیاز به تربیت جنسی کودک

سن بیداری جنسی کودکان عمدتا در سن 8 یا 9 سالگی است. زمانی که کودکان متوجه می شوند که برانگیختگی جنسی نوع خاصی از احساسات بوده و برخی از آنها این تجربیات را از طریق مناظر مختلف، لمس خود و فانتزی جستجو می کنند.

همچنین بخوانید :  بهترین سن استعداد یابی کودکان چه زمانی است؟

اگرچه بین سن بیداری جنسی کودکان متفاوت است، اما کودکان عموماً در مورد بدن خود و دیگران کنجکاو هستند و بدن خود را از طریق بازی جنسی اکتشافی کشف می کنند. دکتر بازی یکی از نمونه‌های این کاوش در دوران کودکی است. معمولاً چنین بازی هایی در کودکان خردسال عادی در نظر گرفته می شود.

بازی های مخفیانه جنسی در کودکان

در صورت بازی های مخفیانه جنسی در کودکان شما باید انگیزه اصلی این کار را دریابید. همچنین اگر این رفتار به طور غیر معمولی تکرار می شود باید دلیل آن را یافته و آن را رفع کنید. شما به عنوان والدین باید از این بازی های مخفیانه جنسی کودکان جلوگیری نمایید. بهترین روش این است که فضای مناسبی برای این رفتار ها فراهم نشود.

خانواده ها در این رابطه، نقش مهمی را جهت آگاه سازی و نظارت بر عهده دارند.

خودارضایی در کودکان و علت آن

عبارت خود ارضایی در کودکان برای بسیاری از بزرگسالان ناراحت کننده است. اگر کودک گوش خود را بکشد یا بازویش را نوازش کند، هیچ کس متوجه نمی شود. پس چرا والدین پسر کوچکی را که گوشش را می کشد اما وقتی آلت تناسلی خود را می کشد سرزنش می کند؟ این یا به این دلیل است که اندام تناسلی بد، مرموز یا غیرمجاز در نظر گرفته می شود، یا معتقدند که دست زدن به آلت تناسلی نشانه مطمئنی از اختلال روانی است.

به طور کلی، متخصصین بر این باورند که خود ارضایی کودکان یک عمل نسبتا شایع است و والدین نباید نگرانی خاصی داشته باشند. البته نه اینکه به طور کامل از این رفتار چشم پوشی شود. علل خود ارضایی در کودکان عبارتند از:

  • کشف کردن بدن و در نتیجه رسیدن به یک منبع لذت یا آرامش بخش
  • افزایش استرس و تنش در کودکان
  • تحمیل فشارهای جسمانی یا هیجانی
  • خشونت و چالش های موجود در خانواده

سخن پایانی

اگر شما نیز نگران تربیت جنسی کودکان خود هستید، از فرصت های روزمره برای بحث در مورد رابطه جنسی استفاده کنید. لحظه های استعداد پروری و استعداد یابی همیشه یافت می شوند.

نقش خود را در تربیت جنسی کودک جدی بگیرید. فرزندتان را تشویق کنید که از بدن خود مراقبت کند، حس احترام به خود را در خود پرورش دهد و از منابع قابل اعتماد اطلاعات کسب کند. رویکرد متفکرانه شما به آموزش جنسی می‌تواند به فرزندتان کمک کند تا در طول عمر دارای تمایلات جنسی سالمی بماند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *