تکاپو
تکاپو
آموزش تربیت جنسی به کودک

آموزش تربیت جنسی کودک: چطور با کودکان مان صحبت کنیم؟

آیا صحبت کردن و آموزش در مورد رابطه جنسی با کودک خردسال تان برای شما سوال بر انگیز است؟ هرگز زود نیست که با فرزندتان در مورد رابطه جنسی صحبت کنید و آموزش تربیت جنسی کودک را شروع کنید. صحبت کردن در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن از زمانی که کودک شما کوچک است می تواند به کودک شما کمک کند تا بفهمد که رابطه جنسی از بخش های سالم زندگی است.

آیا با کودک خردسال در مورد رابطه جنسی صحبت کنیم؟

گفتگوهای باز و صادقانه در زمانی که کودک شما کوچک است می تواند مکالمات بعدی را آسان تر کند. این مکالمات اولیه همچنین زمینه ای را برای کودکان ایجاد می کند تا در سنین بالاتر انتخاب های سالم تری در مورد رابطه جنسی داشته باشند.

پیام کلیدی اولیه این است که فرزند شما می تواند برای کسب اطلاعات آشکار و آموزش دیدن، صادقانه و قابل اعتماد نزد شما بیاید، و اینکه فرزند شما نباید از پرسیدن در مورد رابطه جنسی و ارتباط جنسی از شما بترسد یا خجالت بکشد.

خبر خوب این است که صحبت کردن در مورد رابطه و تمایلات جنسی یک مکالمه یکباره نیست که باید دقیقاً آن را درست انجام دهید. این مکالمه ای است که با بزرگ شدن فرزندتان ادامه می یابد و تکامل می یابد.

سه مرحله برای آموزش و صحبت در مورد رابطه جنسی و آموزش تربیت جنسی کودک

سه مرحله اساسی می تواند به شما کمک کند با فرزندتان در مورد رابطه جنسی صحبت کنید.

ابتدا آنچه را که فرزندتان از قبل درباره رابطه جنسی می داند، بیابید.

به عنوان مثال، «فکر می‌کنید بچه‌ها چطور بوجود می‌آیند؟» یا «در مورد اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند چه شنیده‌اید؟»

همچنین بخوانید :  5روش کارآمد برای تشخیص استعداد فرزندان

دوم، هرگونه اطلاعات غلط را تصحیح کنید و حقایق را ارائه دهید.

به عنوان مثال، “هیچ نوزادی از آسمان توسط لک لک ها به زمین نمی افتد.” آنها در یک مکان خاص در داخل بدن رشد می کنند که به آن رحم می گویند.”

سوم، از گفتگو به عنوان فرصتی برای صحبت در مورد افکار یا احساسات خود و آموزش تربیت جنسی کودک استفاده کنید.

به عنوان مثال، “بعضی از مردم واقعاً دوست دارند وقتی آماده هستند بچه دار شوند و سایر افراد اصلاً از بچه دار شدن مطمئن نیستند”.

چگونه در مورد جنسیت، تمایلات جنسی و بدن با کودک مان صحبت کنیم؟

این نکات می تواند صحبت کردن با کودکان در هر سنی را در مورد جنسیت آسان تر کند و به آموزش و تربیت جنسی کودک کمک کند.

مسائل آموزشی را در سطح درک فرزندتان توضیح دهید

مسائل را در سطحی که کودکتان می تواند بفهمد توضیح دهید. به عنوان مثال، کودکان شش ساله توضیح طولانی در مورد تخمک گذاری نمی خواهند، اگرچه ممکن است آنقدر مجذوب شوند که بدانند زنان تخمدان های بسیار کوچکی دارند (یا تخمک ها) که می توانند بچه دار شوند.

اگر می توانید، بهتر است توضیحات خود را مختصر، واقعی و مثبت بیان کنید. اگر فرزند شما اطلاعات بیشتری بخواهد، باید مطمئن شود که می تواند به شما مراجعه کند.

برای آموزش و تربیت جنسی کودک از نام های صحیح برای اعضای بدن استفاده کنید.

هنگامی که در مورد اعضای بدن صحبت می کنید، استفاده از نام های صحیح ایده خوبی است – برای مثال آلت تناسلی، بیضه یا واژن.

همچنین بخوانید :  نقش خانواده در تربیت و شکوفایی فطرت و استعدادهای کودکان

اما استفاده از نام‌های صحیح به ارسال این پیام کمک می‌کند که صحبت کردن در مورد این قسمت‌های بدن ما سالم و خوب است و اگر فرزند شما نام های صحیح اعضای بدن را بداند، می تواند در صورت نیاز با شما یا افرادی مانند پزشکان به وضوح در مورد بدن خود ارتباط برقرار کند.

اگر حین صحبت کردن و آموزش ترتیب جنسی کودک، لازم دانستید بگویید «نمی دانم».

فرزند شما نیازی به متخصص بودن شما ندارد – فرزند شما فقط باید بداند که می تواند هر چیزی را که نیاز دارد از شما بپرسد.

اگر نمی‌دانید چه بگویید، به فرزندتان بگویید خوشحال هستید که او سؤال کرده است، اما پاسخ را نمی‌دانید، چند روز به شما وقت بدهد تا به دنبال اطلاعاتی بگردید و به او پاسخ بدهید. اما نباید این مسئله را فرانوش کنید حتما باید با کودک تان در این خصوص دوباره صحبت کنید، حتی می‌توانید پیشنهاد کنید با هم اطلاعات بیشتری را در مورد سوالی که پرسیده پیدا کنید.

پدر و مادر هر دو باید در آموزش تربیت جنسی کودک نقش داشته باشند.

در خانواده ها بهتر است هر دوی پدر و مادر در بحث های جنسی شرکت کنند. وقتی همه والدین درگیر آموزش تربیت جنسی کودک می‌شوند، فرزندان یاد می‌گیرند که صحبت در مورد جنسیت و تمایلات جنسی با آنها اشکالی ندارد.

این می تواند به کودکان کمک کند تا با  بزرگتر شدن احساس راحتی بیشتری در صحبت کردن درباره بدن خود داشته باشند، مسئولیت احساسات جنسی را بر عهده بگیرند و با شما روابط صمیمانه ارتباط برقرار کنند.

همچنین بخوانید :  چگونه جریان تولید مثل را برای کودکان توضیح دهیم؟

اگر کودک شما سوالی درباره بدن خود نمی پرسد، شما مکالمه را شروع کنید

برخی از کودکان سؤالات زیادی نمی پرسند، بنابراین ممکن است لازم باشد شما مکالمه ای را شروع کنید. این ایده خوبی است که از قبل به این فکر کنید که چه چیزی بگویید، سپس زمان مناسبی را برای مطرح کردن موضوع انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر کسی در تلویزیون در مورد بارداری صحبت می کند، می توانید بگویید: ” قبلاً هم در تلویزیون درباره بارداری صحبت شده بود.” سپس از کودک تان بپرسید آیا معنای بارداری را می داند؟

برای برخی از کودکان صحبت کردن بدون تماس چشمی آسان‌تر است، بنابراین می‌توانید زمانی که شما و فرزندتان در ماشین در حال حرکت هستید، صحبت کنید.

خودتان را برای هر نوع سوالی درباره رابطه و مسائل جنسی آماده کنید

ممکن است از صحبت کردن در مورد تمایلات جنسی یا استفاده از کلماتی مانند “آلت تناسلی” یا “واژن” هنگام صحبت در مورد بدن احساس خجالت یا ناراحتی کنید، اشکالی ندارد. این ایده خوبی است که خود را با فکر کردن در مورد آنچه که با آن راحت هستید آماده کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید در مورد باسن صحبت کنید، برای شروع می توانید از کلمه “پایین بدن” در مکالمه استفاده کنید.

جمع بندی

آموزش تربیت جنسی کودک، مانند آموزش هوش مالی یکی از ضروریات تربیتی است و به همان اندازه که شما به استعداد یابی و استعدادپروری کودکان اهمیت می دهید، باید دیر یا زود با آنها درباره تمایلات جنسی و بدن شان نیز صحبت کنید. پس هرچه زودتر در این راستا اقدام کنید.

لینک منبع: https://raisingchildren.net.au/school-age/development/sexual-development/sex-education-children

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.