تکاپو
تکاپو

مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی

از خرید آنلاین گرفته تا جستجوی مقالات تحقیقاتی، اینترنت امروزه نقش مهمی در هر یک از جنبه های زندگی ما ایفا می کند. کودکان نیز این فضا را بستری جالب و هیجان انگیز برای سرگرمی و یادگیری می دانند، اما خطرات فراوانی نیز بر این پلتفرم حاکم است به همین علت، فقط در صورت مراقبت و حفظ ایمنی کودکان در فضای مجازی می توان آن را به عنوان منبع اطلاعات و سرگرمی موثری برای آنها در نظر گرفت.

فناوری اطلاعات به تمام حوزه های زندگی ما هجوم آورده است. بدون شک، مزایای متعددی در ارتباط با ظهور فناوری وجود دارد که سطح قابل توجهی از سهولت را در سبک زندگی روزمره ما اضافه می کند.

اما توصیه می شود که تدابیر امنیتی ویژه ای برای ورود کودکان به فضای مجازی در نظر گرفته شود تا از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل شود. اما این تدابیر چگونه باید اجرا شوند؟ در این مقاله، نکات مفیدی را با شما به اشتراک می گذاریم تا بتوانید از آنها برای مراقبت و ایمنی کودکان خود در فضای مجازی استفاده کنید و مطمئن شوید که کودک تان از اینترنت به نفع خود استفاده می کند.

 

سعی کنید خودتان به فعالیت در فضای مجازی مسلط شوید

برای اینکه از ایمنی فرزندان خود در فضای مجازی اطمینان پیدا کنید، مطمئن شوید که برنامه ها و تهدیدات مرتبط با آن را به خوبی می شناسید.

اگر دانش کافی نداشته باشید، مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی به یک چالش تبدیل خواهد شد. از این رو، باید با به ‌روزرسانی‌های فضای مجازی آشنا شوید و بدانید که چگونه حساب‌ها و پروتکل‌های امنیتی را مدیریت کنید تا کودک خود را از هرگونه استفاده آسیب‌ پذیر از اینترنت در امان نگه دارید.

همچنین بخوانید :  استفاده نامناسب از فضای مجازی چه آسیب هایی برای کودکان دختر در پی دارد؟

 

برای مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی، آنها را درخصوص عدم افشای هویت و اطلاعات خصوصی به غریبه ها، آگاه کنید.

بزرگترین تهدیدی که فضای مجازی برای کودکان ایجاد می کند، افشای هویت آنها به افراد نادرست است. مطمئناً نمی خواهید که افراد بدخواه از مشخصات هویتی مانند نام، آدرس، جزئیات مربوط به فرزندانتان و عکس ها و فیلم های آنها و غیره استفاده کنند.

از این رو مهم است که فرزندان خود را از خطرات احتمالی ناشی از افشای هویت و اطلاعات خصوصی شان در فضای مجازی به غریبه ها آگاه کنید. برای مدیریت فعالیت کودک تان در فضای مجازی، پلتفرم ها و رسانه های‌ اجتماعی را که کودک شما از آن استفاده می‌کند، بررسی کنید تا کودکتان را در برابر غریبه‌ها و سایر عناصر ناخواسته در امان نگه دارید.

 

به روزرسانی و نحوه استفاده از آنتی ویروس و برنامه های امنیتی را به کودک تان آموزش دهید.

به فرزندان خود بیاموزید که برای به روز رسانی نرم افزارهای امنیتی رایانه ای خود چه کاری باید انجام دهد و به او تاکید کنید که در هر شرایطی از آنها استفاده کند.

گاهی اوقات، اگر کودکان مشغول بازی کردن یا تعامل با همسالان اجتماعی به صورت آنلاین باشند، از  به‌ روزرسانی‌های موجود را نادیده گرفته  یا برنامه‌ریزی مجدد کنند.

اما برای امنیت اطلاعات و ورودی های شما از اهمیت بالایی برخوردار است که به روز رسانی ها را به موقع اجرا کنید.

از این رو، باید به کودکان آموزش داده شود که زمان‌های به‌ روزرسانی را در زمان و هنگامی که روی صفحه ظاهر می‌شوند اجرا کنند تا ازاستفاده ایمن از اینترنت اطمینان حاصل شود.

همچنین بخوانید :  مهدکودک های قرآنی چه تفاوتی با مهدکودک های معمولی دارند؟

 

فعالیت کودکان را برای مراقبت و ایمنی آنها در فضای مجازی، به دقت بررسی کنید.

باید مراقب این باشید که آیا فرزند شما مسئولانه از اینترنت استفاده می کند یا نه. اطمینان حاصل کنید که حداقل هفته ای یک بار فعالیت های آنلاین کودک خود را بررسی می کنید تا اطمینان حاصل کنید که او به بازی خاصی معتاد نمی شود یا با افراد یا سایت هایی که از نظر سبک و کاربرد نامناسب هستند تعامل نمی کند.

این روزها چندین ابزار کنترل والدین در دسترس است که از طریق آنها می توانید با محدود کردن دسترسی فرزندان خود از امنیت آنها در فضای مجازی اطمینان حاصل کنید.

 

برای مراقبت و ایمنی کودکان، مراقب فشارها و تهدیدات در فضای مجازی باشید.

این روزها فشار و تهدید در فضای مجازی به یک اصطلاح رایج تبدیل شده و چندین مورد از اعمال فشار یا تهدید کردن کودکان به صورت آنلاین گزارش شده است که اغلب منجر به پیامدهای نامطلوب نیز شده است. بنابراین، برای مراقبت و ایمنی کودکان در فضای مجازی مطمئن شوید که کودک شما طعمه هر نوع آزار و اذیت سایبری نمی شود.

اگر مراقب فعالیت های اینترنتی فرزندتان باشید، تشخیص اینکه اگر کسی یا هر جامعه‌ای در حال تلاش برای اعمال فشار به کودک شماست، اسان تر می شود و می توانید آن را ردیابی کرده و با او برخورد کنید.

 

جمع بندی

روانشناسان معتقدند که اگر از فضای مجازی به درستی استفاده شود، اینترنت به خودی خود یک موهبت است. اما اگر به اندازه کافی به آن توجه نشود، همین اینترنت می تواند دلیلی برای ایجاد مشکلات بزرگتر باشد.

همچنین بخوانید :  آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

از این رو بسیار مهم است که از امنیت فرزندانمان در فضای مجازی اطمینان حاصل کنیم تا قربانی هیچ اتفاق ناخوشایندی نشوند و از اینترنت بیشترین بهره را ببرند.

دوره های آموزش استعداد یابی و استعداد پروری می تواند به شما کمک کند که استعداد فرزند خود را کشف کرده و نحوه رشد این استعدادها را در فضای مجازی به او آموزش دهید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *