تکاپو
تکاپو
بازی های مخفیانه جنسی در کودکان

آیا بازی های مخفیانه جنسی در کودکان نگران کننده است؟

بازی جنسی از رفتارهای مشکل ساز متمایز می شود زیرا بازی جنسی در دوران کودکی شامل رفتارهایی است که به طور خود به خود و متناوب رخ می دهد، زمانی که کودکان یکدیگر را درگیر می کند رفتاری متقابل و غیر اجباری است و باعث ناراحتی عاطفی نمی شود.  بازی های مخفیانه جنسی در کودکان اغلب بین کودکان همجنس اتفاق می افتد اما می تواند بین خواهر و برادر نیز دیده شود.

بازی های مخفیانه جنسی در کودکان در سنین مختلف

بازی های جنسی و کنجکاوی جنسی کودکان در دوران کودکی یک دغدغه نیست و معمولاً شامل رفتارهای جنسی پیشرفته مانند آمیزش یا رابطه جنسی دهانی نمی شود. اعمال جنسی مزاحم، برنامه ریزی شده، اجباری و پرخاشگرانه بخشی از بازی جنسی معمولی یا هنجاری کودکان در سن مدرسه نیست.

بازی جنسی معمولاً به شکل نشان دادن اعضای بدن خود و نگاه کردن و/ یا لمس مختصر اعضای بدن کودک دیگر تعریف می‌شود (به عنوان مثال، «دکتر بازی کردن»).

داشتن برخی تجربه های بازی جنسی حداقل یک بار در دوران کودکی در کودکان 2 یا 3 ساله شایع به نظر می رسد.

بسیاری از بازی های مخفیانه جنسی در کودکان مدرسه ‌ای ممکن است توسط مراقبین دیده نشود، زیرا این رفتارها با افزایش آگاهی از هنجارهای اجتماعی به احتمال زیاد پنهانی انجام می‌شوند اما علاقه به تحریک جنسی، بخشی طبیعی از رشد کودک است.

این نوع بازی جنسی اکتشافی که به صورت دوره‌ای و بدون اجبار یا زور و بین کودکانی با سن و توانایی‌های مشابه رخ داده و  تأثیر منفی بر سازگاری طولانی ‌مدت ندارد، رفتارهای طبیعی است اگرچه نتایج متناقضی در مشارکت خواهر و برادر در چنین بازی هایی پیدا شده است.

همچنین بخوانید :  به دنبال بازی هایی برای افزایش هوش مالی کودک تان هستید؟ این پست به شما کمک می کند!

 

بازی های مخفیانه جنسی در کودکان در مقطع پیش دبستانی

تجربه بازی می تواند در کودکان 2 یا 3 ساله رخ دهد به عنوان مثال، 9٪ از مراقبان کودکان پیش دبستانی گزارش کردند که کودک آنها درگیر بازی های جنسی غیر مزاحم (مثلاً نشان دادن بخش های جنسی از بدن به کودکان دیگر) شده است، در حالی که 4.5٪ از این مراقبان گزارش کردند که کودکان، اعضای جنسی کودک دیگری را لمس کرده است (فریدریش  ، 1997).

بازی جنسی برای کودکان پیش دبستانی که اغلب در مورد بدن خود و همچنین بدن دیگران کنجکاو هستند رایج است.

آنچه رفتارهای جنسی طبیعی را از رفتارهای مشکل ساز در دوران کودکی متمایز می کند عبارت است از:

(1) به طور خود به خود و متناوب رخ می دهد.

(2) متقابل و غیر اجباری است.

(3) با احساسات یا واکنش های منفی قوی در کودکان مرتبط نیست.

بازی جنسی معمولاً در بین کودکانی که به طور منظم یکدیگر را می بینند و با یکدیگر بازی می کنند (و نه بین غریبه ها) و کودکانی که سن و توانایی های مشابهی دارند، رخ می دهد.

از آنجایی که در میان کودکانی که با هم بازی می‌کنند رخ می‌دهد، کودکان ممکن است در بازی‌های جنسی بین‌فردی هم ‌جنسیتی و غیرهم‌جنسیتی شرکت کنند و بازی جنسی ممکن است شامل خواهر و برادر باشد.

 

انواع رفتارها و بازی های جنسی در کودکان

برخی رفتارهای نادر در اوایل کودکی عبارتند از:

(1) قرار دادن اشیا در واژن/ رکتوم

(2) گذاشتن دهان روی قسمت های جنسی

(3) انجام بازی های تظاهرکننده به داشتن رابطه جنسی

همچنین بخوانید :  خود ارضایی در کودکان و‌ علت آن

 

تفاوت بازی های مخفیانه جنسی طبیعی و مشکل ساز در کودکان

بازی جنسی در میان کودکان یک اتفاق غیر معمول نیست. تحقیقات نشان می دهد که بازی جنسی طبیعی در بین کودکان به طور خود به خود و متناوب رخ می دهد، ماهیت متقابل و اکتشافی دارد، شامل اجبار یا پرخاشگری نمی شود و با آسیب فیزیکی یا عاطفی همراه نیست.

در مقابل، بازی های جنسی دردسرساز، برنامه ریزی شده، و مکررهستند و شامل تداخل در عملکرد روزانه می شوند. این رفتارها معمولا اجباری بوده و حتی منجر به ناراحتی یا آسیب روحی و جسمی مشکل ساز می شوند.

رشد جنسی معمولی در کودکان به بهترین وجه در زمینه های دیگر رشد کودک قابل درک است.    به طور خلاصه، رشد جنسی معمولی شامل طیف وسیعی از رفتارها از جمله لمس خود، نگاه کردن و نشان دادن اعضای خصوصی بدن و لمس قسمت های خصوصی دیگران است.  کودکان خردسال، از جمله نوزادان، ممکن است اندام تناسلی خود را لمس کرده و با آن بازی کنند.

به نظر می رسد این رفتار مربوط به کنجکاوی و لذت جویی آنها باشد، زیرا  کودکان پیش دبستانی کنجکاو، و لذت جو هستند.

حداقل یک سوم از کودکان بین سنین 2 تا 5 سال که می بینند دیگران لباس‌های خود را جلوی آنها در می‌آورند، سعی می‌کنند به افرادی که لباس‌هایشان را در می‌آورند نگاه کنند و سینه‌های بزرگسالان را لمس ‌کنند.

انواع بازی های مخفیانه جنسی طبیعی در کودکان

رفتارهای جنسی طبیعی کودکان در سن مدرسه شامل رفتارهایی مانند لمس خود، علاقه به محتوای رسانه ای حاوی برهنگی و افزایش علاقه به جنس مخالف برای کودکان در پایان مرحله رشد می شود.

همچنین بخوانید :  چگونه از اشتباهات رایج در استعدادیابی کودکان پرهیز کنیم؟

والدین و متخصصان ممکن است در تشخیص بازی های مخفیانه جنسی معمولی در کودکان از رفتار جنسی مشکل ساز در زمانی که این رفتار در بین کودکان رخ می دهد (به عنوان مثال، کودکان به اندام تناسلی یکدیگر نگاه می کنند، اندامشان را نشان می دهند یا آن را لمس می کنند.) مشکل داشته باشند.

در این شرایط بهتر است با کودک خود در مورد این مسائل صحبت کنید و یا از یک مشاور کمک بگیرید تا مطمئن شوید کودکتان در معرض آزار جنسی قرار نگرفته است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *